Kalp Çarpıntısı Nedir?


Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının normalde daha hızlı atmasıdır. Kalp çarpıntısı yaşarken beraberinde başka belirtiler de yaşanabilmekte ya da tek başına kalp çarpıntısı olarak ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kalp çarpıntısı çok hızlı ve düzensiz işe kişi kendini oldukça sersemlemiş hissedebilir. Çoğu zaman, bu tarz çarpıntılar birkaç saniye ya da dakika sonra geçmektedir. Kalp çarpıntısı yaşayan kişi, çarpıntıyı boğaz ya da boyunda da hissedebilmektedir.

Diğer yandan, çoğu zaman geçici de olsa, bazı durumlarda kalp çarpıntısı kalple ilgili daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Bunu anlamanın en doğru yolu bir doktora başvurmaktan geçmektedir. (1)

Normal kalp atışının dakikada 60-100 adet olması gerekmektedir. Kalp dakikada 100’den fazla atarsa, buna taşikardi denmektedir. Diğer yandan, kalp atışı yavaş ise bradikardi olarak adlandırılmaktadır. Düzensiz kalp atışı veya kalp atış hızındaki değişiklik genel anlamda aritmi olarak değerlendirilmektedir. (2)

Bazı insanlar her kalp atışını hissedebilmektedir. Tıbben bu durum ektopik kalp atışı olarak tanımlanmaktadır. Oldukça yaygın olarak yaşanmaktadır ve çoğu durumda endişe edici bir durum olarak değerlendirilmemektedir. (3)

Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Kalp çarpıntısı nasıl anlaşılır? Kalp çarpıntısı kişinin nasıl hissettiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle ortak belirtiler şunlardır:

 • Kalbin çırpınması gibi bir his
 • Atlamış olan ya da fazla olan kalp vuruşu (ektopik atım olarak da bilinir)
 • Egzersiz yapmış gibi hissetme
 • Kalbin daha sert vurması
 • Kalbin daha hızlı vurması

Kalp çarpıntıları boyun, boğaz, göğüs veya bazen kulaklarda hissedilebilir. Bazı insanlarda kalp çarpıntısı başlangıcından birkaç saniye sonra düzelmekte, diğerlerinde ise bir seferde birkaç dakika sürebilmektedir. (4)

Kalp Çarpıntısı Belirtileri fazlası için tıklayabilirsiniz

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı neden olur? Kalp çarpıntıları genellikle geçici olarak yaşanmaktadır ve nedeni bilinmemektedir. Diğer yandan, çarpıntıya neden olabileceği düşünülen bazı koşullar da bulunmaktadır ve şöyle sıralanmaktadır:

 • Stres veya kaygı gibi güçlü duygusal tepkiler
 • Yorucu bir egzersiz
 • Kafein
 • Nikotin (sigara ve tütün tüketimi)
 • Ateş
 • Hormonal değişiklikler
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Bazen kalp çarpıntısı, aşırı aktif bir tiroid bezi (hipertiroidizm) veya anormal bir kalp ritmi (aritmi) gibi ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Aritmiler arasında çok hızlı kalp hızı (taşikardi), alışılmadık derecede düşük kalp hızı (bradikardi) veya düzensiz bir kalp ritmi bulunmaktadır. (5)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Kalp çarpıntı nasıl geçer? Kafein, alkolden kaçınmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikleri kalp çarpıntısını normale döndürmeye yardımcı olabilmektedir. Doktorlar normalden daha hızlı atan kalp atışını düşürmek için beta blokerler ve kalsiyum kanal bloker gibi oral ilaçlar reçete etmektedir.

Supraventriküler taşikardi, kateter ablasyonu ve atriyal fibrilasyon gibi daha ciddi durumlarda ise radyofrekans enerjisi gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Kalp kapak hastalıkları için ise kalp kapakçığı ameliyatı gerekli görülebilir. (6)

Kalp Çarpıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalp çarpıntısı tanısı ve tedavisi için kardiyoloji (kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bölüm) bölümüne başvurabilirsiniz. (7)

Kalp Çarpıntısı Tedavisi detayı için bakabilirsiniz

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısı Bitkisel Tedavisi

Tarçın: Tarçın kalp çarpısının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Kalp sağlığı için etki olan manganez ve potasyum açısından zengin olan tarçın kalbi beslemektedir. Ayrıca kalbe giden kan akışını desteklemekte ve yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. (8)

Kediotu: Çoğu bitki uzmanlarına göre, kediotu ya da diğer adıyla valerian bitkisi, endişe ve panik atak gibi durumlar sonucu oluşan kalp çarpıntısını yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir. Kediotunun sahip olduğu doğal yatıştırıcı özellik, kalbin tekrar normal şekilde atmasını sağlamaktadır. (9)

Alıç: Alıç bitkisi, kalp çarpıntılarının tedavisinde etkili olabilen bir bitkidir. Kalbe giden kan akışını artırmaya yardımcı olmakta ve kalp atışını sabitlemek için kalp kası kasılmalarını geliştirmektedir.

Melisa: Limon otu olarak da bilinen melisa, kalp çarpıntısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Kalp ve dolaşım sistemi üzerinde tonik bir etkiye sahiptir. Ayrıca, hafif bir gevşetici olarak çalışmakta ve endişeyi azaltmaktadır. (10)

Muz: Muz güçlü bir potasyum kaynağıdır. Düz kaslardan oluşan kalp için potasyum son derece gerekli bir mineraldir. Düşük potasyum nedeniyle oluşabilen kalp çarpıntısı ile mücadele etmek için muz kullanılabilmektedir. Günlük olarak tüketilen muz, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

Sarımsak: Sarımsak vücuttaki birçok organ için oldukça faydalı bir bitkidir. Kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmekte ve tıkanmış arterleri temizlemektedir. Kalp sağlığını destekleyerek çarpıntı ile mücadele edebilmektedir. (11)

Nane: Nane kalp üzerinde soğutma etkisi bulunan bir bitkidir. Diğer yandan, kalbin kaslarını güçlendirmekte ve kan dolaşımını geliştirmektedir. Bu nedenle, kalp çarpıntısı için nane tedaviye yardımcı olabilmektedir. (12)

Lavanta: Anksiyete ya da panik atak gibi durumlardan sonra sinir sisteminin sakinleşmesi kalp çarpıntısı üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Lavanta güçlü bir sakinleştiricidir. Yüksek tansiyon ve yüksek kalp atışı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. (13)

Ginkgo Biloba: Ginkgo biloba güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kalp sağlığını koruyabilmektedir. Ayrıca, kan damarlarını rahatlatmakta ve trombosit pıhtılaşmasını önlemektedir. Kalbe giden kan akışını da desteklemektedir.

Çarkıfelek: Çarkıfelek çiçeği güçlü bir sakinleştiricidir ve stresi hafifletme özelliği bulunmaktadır. Çarpıyı tetikleyen hafif kaygı atakları, uykusuzluk ve depresyon gibi durumlarla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. (14)

Arnavut biberi: Arnavut biberinde bulunan kapsaisin isimli madde kan damarlarını temizlemekte ve kan dolaşımını geliştirmektedir. Kalp krizine karşı koyabilme yeteneğine sahiptir. Dolaşımı dengelemekte ve kalp çarpıntılarını azaltarak kalbi güçlendirmektedir. (15)

Kalp Çarpıntısı Evde Tedavi Yöntemleri

Soğuk su: Sıvı alımının azalması kalbin normalde daha hızlı çarpmasına neden olabilir, bu nedenle sıvı almaya özen gösterin. Bu, aynı zamanda stres, kaygı ve baş dönmesini de azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Yüzü soğuk suyla yıkamak çarpıntı ve panik atak gibi durumlarda iyi sonuç verebilmektedir. Soğuk bir duş da alabilirsin. Soğuk su kalp atışlarını normale dönmesini sağlayabilmektedir. (16)

Pekmez: Kalp çarpıntısını kontrol altına almak için pekmez oldukça basit ve etkili bir evde tedavi yöntemi olabilmektedir. Potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu için çarpıntıya neden olabilecek eksiklikleri önlemeye yardımcı olmaktadır. Çarpıntının nedenlerinden biri olan anemi (kansızlık) ile de mücadele etmektedir. (17)

Magnezyum: Vücuttaki magnezyum eksikliği kalp çarpıntılarına neden olabilmektedir. Magnezyum kalp ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de, magnezyum tüketimi vücut için değerlidir.

Ispanak, marul, pazı ve diğer koyu yeşil sebzeler, badem ve Kaju fıstığı, susam tohumları ve kabak çekirdeği gibi tohumlar, kinoa, yulaf unu, fıstık ezmesi, soğuk su balıkları, avokado, muz, koyu çikolata ve yoğurt magnezyum açısından zengin gıdalardır. (18)

Omega-3: Omega-3, kandaki kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, böylece da kalbi sağlıklı tutmaktadır. Diyetinize balık ekleyebilirsiniz. Ayda iki kez balık yemek son derece faydalı olabilmektedir. Omega 3 yağ asitleri ceviz, zeytin ve keten tohumu içinde de bulunmaktadır. (19)

Not: Omega-3 tüketiminden sonra kalp çarpıntısı artıyorsa, yağı tüketmeyi bırakın.

E vitamini: E vitamini kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. E vitamini eksikliği, kalp çarpıntılarına ve kalp ile ilgili diğer problemlere neden olabilmektedir. Sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin sürdürülmesi için E vitamini gereklidir. (20)

D vitamini: D vitamini, kalp için önemli olan kalsiyumu emmeye yardımcı olur. D vitamini eksikliği, kalp yetmezliği, kalp krizi, periferik arter hastalığı, inme ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olabilir. Yağlı balık, yumurta sarısı, sığır karaciğeri, peynir gibi doğal kaynakları tüketebilirsiniz.

C vitamini: Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumlu olan güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki C vitamini eksikliği demir eksikliğine neden olabildiği için çarpıntı, baş dönmesi ve nefes darlığına yol açabilmektedir.

Kivi, portakal, limon, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, çilek, papaya, domates, bezelye ve biber C vitamini açısından zengindir. (21)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)