Kalp Çarpıntısı Tedavisi


Kalp çarpıntısı nasıl geçer? Kalp çarpıntısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişmektedir. Bazı insanlarda nedeninin ne olduğu anlaşılmasa da, ufak yaşam tarzı değişiklikleriyle durumu kontrol altına almak mümkün olabilmektedir. Çoğu zaman kafein ve alkol tüketiminden uzak durmak yeterli olabilmektedir.

Kalp çarpıntısı yaşayan kişinin çarpıntı zamanını ve ne kadar sürdüğünü not etmesi tedavinin şekillenmesine yardımcı olabilmektedir. Kalp çarpıntısının düzenli mi yoksa düzensiz mi olduğu, belirli durumlardan sonra mı ortaya çıktığı ya da beraberinde baş dönmesi, mide bulantısı, terleme, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi diğer belirtilerle ilişkili olup olmadığı bilinmesi gereken ölçütlerdir. Özellikle, kalp atışının düzenli veya düzensiz olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. (1)

İlaçla Tedavi

Doktor kalp çarpıntısı tanısını koyduktan sonra nedenine bağlı olarak, beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi antiaritmik ilaçlar reçete edebilir. Kalp için önemli olan sodyum ve potasyum üzerinde doğrudan etkili olan antiaritmik ilaçlar bazen etkili ya da güçlü işlev görmeyebilmektedir. (2)

Kalp çarpıntısı için reçete edilebilecek bazı ilaçlar şunlardır:

 • ACE İnhibitörleri

Bu ilaçlar atardamarları açmaya ve genişletmeye yardımcı olmaktadır. Böylece kan basıncı düşürülmekte, kan akışı desteklenmekte ve kalp çarpıntısı riskini azaltılmaktadır. Doktor, diyabet varsa ya da idrarda protein tespit ediyorsa, böbrekleri korumak için bu ilaçları reçete edebilmektedir.

 • Anksiyete İlaçları

Kalp çarpıtısı için doktor, anksiyolitik olarak adlandırılan bir anksiyete ilacını reçete edebilmektedir. Bu ilaçlar kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Anksiyete ilaçları kullanıldığında, ağır iş aletleri ya da araba kullanılmamalıdır. Bu ilaçları kullanırken kalp çarpıntısının devam etmesi durumunda, bu konuyla ilgili doktora bilgi verilmelidir. (3)

 • Beta-blokerler

Bu ilaçlar kalp atış hızını yavaşlatmak ve vücuttaki kan dolaşımını desteklemek için kullanılmaktadır. Sonuç olarak, kalp çarpıntısı da hafifletmektedir. Genellikle, düzensiz kalp atışı ve yüksek tansiyon nedeniyle reçete edilmektedir.

 • Kalsiyum Kanal Blokerleri

Bu ilaçlar göğüs ağrısı, yüksek tansiyon veya düzensiz kalp atışlarını tedavi etmek için reçete edilebilmektedir.

 • Digoksin

Kalp atış hızını yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.

 • Diüretikler

Diüretikler idrar söktürücü olarak bilinen ilaçlardır. Vücuttaki fazla sıvıyı atmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, kalp yetmezliğini önlemek için kullanılabilmektedir. Kalp çarpıntısı söz konusu olduğunda doktor tarafından reçete edilebilmektedir. (4)

Not: Yukarıda sıralanmış olan tüm ilaçlar mutlaka doktor tarafından reçete edildikten sonra alınmalıdır. Kalp oldukça hassas bir organdır ve yanlış ilaç kullanımı hayati risk yaratabilmektedir.

Kalp Ritmi Sorunlarının Tedavisi

Akut düzeyde supraventriküler taşikardi veya atriyal fibrilasyonu gibi kalp ritmi sorunları nedeniyle kalp çarpıntısı yaşayan kişilere teşhis konduktan sonra kalp çarpıntısını hafifletmeye üzerine tedavi uygulanmaktadır.

 • Vagal Manevrası

Bazen kalp çarpıntısını tetikleyebilen vücuttaki adrenalinin kuvvetini engellemek için vagal manevralar tercih edilebilmektedir. Bu yöntemde, bağırsak hareketini uyarmak için nefesi tutma gibi manevralar uygulanmaktadır. Böylece vücudun vagus siniri uyarılmakta, sonuç olarak da, kalbin hızlı çarpmasını önleyen kimyasal olan asetilkolin salınımını arttırılmaktadır. (5)

 • Adenozin

Adenozin, kalp pilini sıfırlayabilen ve kalbin normal bir ritmine geri dönmesine yardımcı olan, intravenöz enjeksiyon olarak verilen bir ilaçtır. Aynı zamanda, doktorun hızlı kalp atışına neden olan kalp ritmi bozukluğunu teşhis etmesine izin vermek için geçici olarak kalp atış hızını da yavaşlatabilmektedir.

 • Frekanslı Elektrik Enerjisi

Wolfe-Parkinson-White SVT gibi bazı ritimlerde (kalbin elektrik sisteminin anormallik gösterdiği bir aritmi türüdür), kalbin düzenli atmasını sağlamak için frekanslı elektrik enerjisi yöntemi kullanılabilmektedir. Bu yönteminin kullanılabildiği kalp çarpıntısı vakaları sınırlıdır. (6)

 • Elektro Şok

Hızlı atan kalp ya da diğer adıyla kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya düşük kan basıncı ile ilişkilendirilirse, kalbi daha düzenli ve yavaş bir ritimle atmasını sağlamak için anestezi ile birlikte elektro şok uygulanabilmektedir.

Kalp çarpıntısı için uzun süreli uygulanacak olan en doğru tedavi yöntemi yaşam tarzında yapılan değişiklikler olacaktır. Kalp çarpıntısının tedavisi unutulmamalıdır ki tamamen kişiye özeldir. (7)

Kalp Kapak Cerrahisi

Kalp kapak hastalıkları sonucu oluşan kalp çarpıntısı durumunda ameliyat gerekli görülebilmektedir. Kalp kapak ameliyatı, kalp kapakçıkları hastalığının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kalp kapak hastalığında, kan dolaşımını sağlayan dört kalp kapağından en az biri fonksiyonunu yerine getirememektedir. Açık kalp ameliyatı veya minimal invaziv kalp ameliyatı da dâhil olmak üzere bazı yöntemlerle kusurlu olan kalp kapakçığı onarılmaktadır. (8)

Kalp Çarpıntısını Azaltma Yöntemleri

Kalp çarpıntısını azaltmaya yardımcı olmak için:

 • Stres seviyenizi azaltın (Yoga, tai chi veya yönlendirilmiş görüntüler gibi biyolojik geri bildirim, derin nefes alma tekniklerini veya gevşeme egzersizlerini öğrenin)
 • Alkolü sınırlandırın.
 • Kafeinli içeceklerin sınırlandırın.
 • Sigara içmeyin veya ikinci el dumandan uzak durun.
 • Düzenli egzersiz yapın (hangi egzersiz programının sizin için uygun olduğunu doktorunuza sorun).
 • Kalp çarpıntılarıyla ilişkili olduğunu düşündüğünüz belirli aktivitelerden kaçının.
 • Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ya da bazı bitki veya besin takviyeleri gibi uyarıcı olarak işlev gören belirli ilaçlardan kaçının.
 • Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü düzenli olarak kontrol ettirin.
 • Kalp çarpıntısına yol açan ciddi neden ortadan kalktıktan sonra kalp çarpıntılarına yoğunlaşmamaya çalışın. (9)

Kalp Çarpıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalp çarpıntısı tanısı ve tedavisi için kardiyoloji (kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bölüm) bölümüne başvurabilirsiniz. (10)

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalp çarpıntısı, kalbin normalden daha hızlı atması ya da vurması hissidir. Çoğu zamanda, endişe verici olsa da, kalbin bu durumu nedene bağlı olarak normal karşılanabilmektedir ve genellikle de zararsızdır. Diğer durumlarda ise, aritmi yani kalbin düzensiz atışı, daha ciddi kalp hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. (11)

Kalp Çarpıntısı Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Kalp çarpıntısı nasıl anlaşılır? Kalp çarpıntısı kişinin nasıl hissettiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle ortak belirtiler şunlardır:

 • Kalbin çırpınması gibi bir his
 • Atlamış olan ya da fazla olan kalp vuruşu (ektopik atım olarak da bilinir)
 • Egzersiz yapmış gibi hissetme
 • Kalbin daha sert vurması
 • Kalbin daha hızlı vurması (12)

Kalp Çarpıntısı Belirtileri daha fazlası için

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı neden olur? Kalp çarpıntıları genellikle geçici olarak yaşanmaktadır ve nedeni bilinmemektedir. Diğer yandan, kalp çarpıntısına neden olabileceği düşünülen bazı koşullar arasında stres veya kaygı, yorucu egzersiz, kafein, nikotatin, yüksek ateş, hormonal değişiklikler, kullanılan bazı ilaçlar, hipertiroid ve aritmi (kalp ritmi bozukluğu) bulunmaktadır. (13)

Kalp Çarpıntısı Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)