İçindekiler ▾

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir


Kalp çarpıntısı, kalbin normalden hızlı çarpması durumudur. Egzersiz, stres, kullanılan ilaçlar ve nadiren tıbbi müdahalelerde meydana gelir.

Kalp çarpıntısı genelde endişe verici olmasına rağmen çok nadir durumlarda tedavi gerekir. Tedavi genelde sürekli düzensiz kalp çarpıntısı ve daha ciddi rahatsızlıklarda uygulanır.


Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir

Belirtiler

Kalp çarpıntısı başladığında boyun ve boğaz kısmında şah damarının olduğu bölümde, şakaklarda bu durum hissedilir. Kalp çarpıntısı hem ayakta hem de yattığınız yerde istirahat esnasında meydana gelebilir.

Ne zaman bir doktora başvurmak gerekir: Kalp çarpıntısı normalde birkaç saniye sürer. Çarpıntı genelde dikkate alınmayacak kadar önemli değildir. Lakin daha önceden kalp hastalığı geçirilmişse ve çarpıntı varsa doktora başvurmak gerekir. Kalbin durumunu öğrenmek için kalp testi yapılabilir.

Aşağıdaki durumlarda acil yardım isteyin

 • Göğüs rahatsızlık ya da ağrı
 • Bayılma
 • Nefes darlığı şiddetli
 • Şiddetli baş dönmesi

Nedenleri: Normal kalp çarpıntılarının genelde belirli bir nedeni olmamakla birlikte bazı nedenleri şunlardır:

 • Ağır stres, depresyon, aşırı duygusal tepki
 • Yorucu egzersiz
 • Kafein
 • Nikotin
 • Ateş
 • Menstruasyon, gebelik veya menopoz ile ilişkili hormon değişiklikleri
 • Pseudoephedrine içeren soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları, uyarıcılar
 • Uyarıcı içeren bazı astım ilaçları

Bazen kalp çarpıntısı aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi) yüzünden meydana gelebilir. Bu durum aynı zamanda ciddi kalp hastalığı belirtisi de olabilir. Tirod bezlerinden kaynaklanan kalp çarpıntıları için mutlaka tiroid bezleri tedavi edilmelidir.

Aşağıdaki durumlarda risk grubunda olabilirsiniz:

 • Aşırı stres
 • Bir anksiyete bozukluğu varsa veya düzenli panik atak
 • Hamile
 • Astım ilaçları kullanıyorsanız
 • Aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi)
 • Daha önce kalp hastalıkları kalp krizi yaşadıysanız.

Komplikasyonlar: Bir kalp rahatsızlığı nedeniyle kalp çarpıntısı komplikasyon riski taşımaktadır. Bir kalp rahatsızlığı nedeniyle çarpıntı için olası komplikasyonlar şunlardır:

Bayılma: Anormal kalp atışları kan basıncını arttırır, bayılmaya neden olabilir. Bu durum daha önce kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerde daha fazla görülebilir.

Kardiyak Arrest: Nadiren çarpıntı yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

İnme: Nadiren kan pıhtılaşmasına ve akabinde inmeye neden olabilir, genelde kalp hastalarında meydana gelir.

Kalp Yetmezliği: Uzun süre belirtilerini gösterir ve bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir, aksi durumda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.


Kalp Çarpıntısı Teşhis Ve Tedavisi

Doktorunuz size bir kalp rahatsızlığı olduğunu söylemediği sürece kalp çarpıntısı nadiren tedavi gerektirir. Doktorunuzla görüştüğünüzde kalp çarpıntısına neden olan etkenleri ortadan kaldırmanızı sizden isteyebilir.

Kalp çarpıntısının nedenini mutlaka doktorunuz belirlemelidir, kendi tahminlerinizle yola çıkarak teşhis ve tedavi uygulamanız sakıncalıdır. Aynı şekilde aşağıda paylaştığımız doğal yardımcı/alternatif tedaviler için doktorunuza veya konuyla ilgili sağlık uzmanına danışmalısınız.

Önemli Uyarı: Burada paylaştığımız tedavi metodları bilgilendirme amaçlıdır, doktor tarafından onaylanmadığı sürece destek veya tedavi amaçlı olarak kullanılmalıdır.


Kalp Çarpıntısına Faydalı Bazı Öneriler

Yukarıda detaylı şekilde belirttiğimiz gibi kalp çarpıntısı herhangi bir sebep olmadan ortaya çıktığı gibi psikolojik, fiziki, hastalık, kullanılan ilaçların etkisinde de neden olabilir. Eğer kullanılan ilaç ve hastalıktan dolayı ise mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız. Sağlıklı insanlar kalp çarpıntısı esnasında aşağıdaki önerileri uygulayabilir:

Öksürmek: Kalp çarpıntısı esnasında öksürerek kalp ritmini yeniden düzenleyebilirsiniz. Çarpıntı zatan kısa sürer, normalden uzun sürdüğüne kanaat getirdiyseniz öksürerek ritmi düzenlemeye çalışın.

Pozisyon Değişikliği: Kalp çarpıntınız uzun süre masa başında oturmak gibi durumlardan da kaynaklanmaktadır. Bu durumda yapılması gereken panik yapmadan ayağa kalkarak kolları geri gererek göğsü ileri doğru çıkarma ve derin nefes almak yardımcı olabilir. Pozisyonuzu değiştirerek aynı pozisyondan bir süre uzak durmak.

Soğuk Su: Soğuk suyun sinirler üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Kalp çarpıntısı esnasında yüzünüze soğuk su çarpmanız yardımcı olabilir. Soğuk duş da faydalıdır ama evde yalnız iseniz soğuk suyla duş almayı tavsiye etmiyoruz, birisi var ise ona haber vererek soğuk duş almanızı öneririz. Suyun diğer faydaları hakkında yayınladığımız makaleyi okumak için tıklayınız.

Derin Nefes: Derin nefes almak kaygıdan kaynaklanan çarpıntının geçmesine faydalı olabilir. Derin nefes hızlı kalp atışını yavaşlatmaya yardımcı olur. Çarpıntı olduğu esnada derin nefes alarak kollarınız açın ve göğsünüzün gerilmesini sağlayın. İçerdeyseniz temiz havaya çıkmanızı öneririz.

Egzersiz: Kalp çarpıntısının en başta gelen sebeplerinden bir tanesi hareketsiz kalmaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak genel anlamda çarpıntı problemlerini azaltabilir. Çarpıntı esnasında yorucu olmamak şartıya basit el, ayak, vücut egzersizleri işe yarayabilir.


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp çarpıntısı nedensiz veya birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uzak kalmak için bazı önlemler alınabilir. Böylece kalp çarpıntısı sorunları minimuma indirilebilir.

 • Stresten uzak durmak için spor, meditasyon, yoga gibi vücudu ve ruhu dinlendiren faaliyetlerde bulunun.
 • Uyarıcı içeceklerden kaçının. Kafein, alkol, nikotin başta olmak üzere bazı ilaçlar kalp çarpıntısını tetiklerler. Bundan dolayı kalp çarpıntısına neden olabilecek ürün ve gıdalardan uzak durmaya çalışın.
 • Uyuşturucularda uzak durmalısınız.
 • Dinlenme. Ağır stres altında kalmak kalp çarpıntısını tetikler, düzenli olarak dinlenmeye çalışın.
 • Gece geç saatlerde özellikle bilgisayar başında durmak çarpıntıyı tetikler.
 • Panik atak, gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak, geceleri çalışmak, teknoloji bağımlılığı panik atağı ve çarpıntıyı tetikler. Bu şartlardan uzak durmalısınız.

  Kaynaklar

  1. What Are the Signs and Symptoms of Palpitations?
  2. Heart Palpitations
  3. Heart Palpitations
  4. Heart Palpitations: Symptoms and Natural Remedies
  5. Heart palpitations
  6. 6 Ways to Instantly Stop Heart Palpitations

1 Yorum
 • Benimde zaman zaman yaşadığımsorunlardan birisi fakat bunun yani sıra tansiyon düşüklüğüde yaşıyorum aynı anda

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.