Kalp Yetmezliği Nedenleri


Kalp yetmezliği neden olur? Kalp yetmezliğinin birçok nedeni olabilmekte ve farklı şekillerde gelişebilmektedir.

Bir veya daha fazla kalp veya dolaşım hastalığından kaynaklanan kalp hasarının doğrudan, en son aşaması kalp yetmezliği olabilmektedir.

Kalp, bu koşulların neden olduğu anormallikleri yeniden şekillendirme denilen bir durumla telafi etmeye çalıştığında zamanla kalp yetmezliği ortaya çıkabilmektedir.

Her durumda, bu kalbin daha zayıf pompalanması, böbreklere daha az kan gönderilmesi anlamına gelmektedir. Böbrekler tuz ve suyu koruyarak yanıt vermekte bu da, vücutta ödemleri (sıvı birikmesini) arttırmakta ve hasara yol açmaktadır. (1)

Kalp kasının hasar görmesine yol açan veya fazla çalışma koşulları söz konusu olduğunda kalp yetmezliği meydana gelebilmektedir. Zamanla, kalp zayıflamaktadır ve kalbi olması gerektiği gibi kanla doldurmak veya pompalamak mümkün olamamaktadır. Kalp zayıfladığında, bazı proteinler ve maddeler kana karışabilmektedir. Bu maddeler kalp ve kan akışı üzerinde toksik bir etkiye sahiptir ve kalp yetmezliğini daha kötüleştirmektedir.

Kalp yetmezliğinin nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Koroner kalp hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Diğer kalp koşulları veya hastalıkları
  • Diğer faktörler (2)

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner kalp hastalığı, koroner arterlerin içinde balmumu benzeri bir maddenin birikerek plak oluşturmasıdır. Bu arterlerin görevi kalp kasına kandan oksijen teminini sağlamaktır.

Plak, arterlerin daralmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de kalp kasına giden kan akışı azalmaktadır. Plak birikimi ayrıca atardamarlarda kan pıhtılarının oluşma olasılığını da arttırmaktadır. Kan pıhtıları kan akışını kısmen veya tamamen engelleyebilmektedir. Koroner kalp hastalığı göğüs ağrısı veya anjina denilen rahatsızlığa, kalp krizine ve kalp hasarına neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. (3)

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabet, vücudun kan şekerini kontrol edemediği bir hastalıktır. Vücut normalde yiyecekleri glikoza parçalamakta ve sonra vücuttaki hücrelere taşımaktadır. Hücreler glikozu enerjiye dönüştürmek için insülin adı verilen bir hormon kullanmaktadır.

Diyabet hastalığı geliştiğinde, vücut yeterince insülin üretememekte veya insülini uygun bir şekilde kullanmamaktadır. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri kalp kasına ve kalbin etrafındaki kan damarlarına zarar verebilmektedir. Sonuç olarak da kalp zayıflamakta ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. (4)

Yüksek Kan Basıncı (Yüksek Tansiyon, Hipertansiyon)

Kan basıncı, kanın atardamar duvarlarına doğru itilme kuvvetini tanımlamaktadır. Bu basınç bazen yükselebilmekte, ancak yüksek kalmaya devam ettiği takdirde, kalbi zayıflatabilmekte ve plak birikimine yol açabilmektedir.

Kan basıncının 140/90 mmHg veya üstünde kalması söz konusu olduğunda kan basıncının yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Diyabet veya kronik böbrek hastalığınız varsa, yüksek kan basıncı 130/80 mmHg veya daha yüksek olarak tanımlanmaktadır. (5)

Diğer Kalp Koşulları veya Hastalıkları

Kalp yetmezliğine yol açabilecek diğer kalp koşulları veya hastalıkları şunlardır:

Aritmi: Kalp atışının hızı veya ritmi ile ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Kardiyomiyopati: Kalp kası genişlediğinde, kalınlaştığında veya sertleştiğinde ortaya çıkmaktadır.

Konjenital kalp hastalıkları: Kalbin yapısıyla ilgili kusurlar doğumla birlikte meydana gelmektedir.

Kalp kapağı hastalığı: Kalp kapakçıklarından biri veya birkaçı düzgün çalışmaması hastalığıdır. Bu durum doğumla birlikte gelebilmekte veya enfeksiyon, diğer kalp rahatsızlıkları ve yaştan kaynaklanabilmektedir. (6)

Diğer Faktörler

Kalp kasına hasar vererek kalp yetmezliğine yol açabilecek diğer faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Alkol kötüye kullanımı veya kokain ve diğer yasadışı uyuşturucu kullanımı
  • HIV / AIDS
  • Tiroid hastalıkları (vücutta ya çok fazla ya da çok az tiroid hormonu olması)
  • Çok fazla E vitamini
  • Radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavileri (7)

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, kalbin vücuda düzgün bir şekilde kan pompalayamaması anlamına gelmektedir. Bu durum genellikle kalbin çok fazla zayıflamasıyla ya da sertleşmesiyle oluşmaktadır. Bununla birlikte, kalp yetmezliği kalbin tamamen çalışmadığı anlamına gelmemektedir. Sadece yeteri kadar çalışması için desteğe ihtiyaç duymaktadır. (8)

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği nasıl anlaşılır? Kalp yetmezliğinin ana belirtileri arasında aktivite sonrasında veya istirahat sırasında hissedilen nefes darlığı, yorgun hissetme ve egzersiz yaparken çok yorulma bulunmaktadır. Bununla birlikte, ayak bilekleri ve bacaklar da şişebilmektedir. (9)
Kalp yetmezliği belirtileri daha fazla bilgi için

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği nasıl geçer? Kalp yetmezliğinde önemli olan belirtilerin mümkün olan en kısa süre içinde kontrol altına alınmasıdır. Böylece durumun ilerlemesi engellenebilmektedir. Yaygın tedavi yöntemleri arasında yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, kalp cihazları ve cerrahi yöntemler bulunmaktadır. (10)

Kalp Yetmezliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalp yetmezliği tanısı ve tedavisi için kardiyoloji bölümüne başvurulmaktadır. (11)
Kalp yetmezliği tedavisi hakkında daha fazla detay için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)