İçindekiler ▾

Kantaronun Faydaları


Kantaron yağı özellikle ülkemizde bol miktarda yetişen kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Çok eski çağlardan beri bitkisel tedavi aracı olarak kullanılmaktadır. Şehir hayatının sosyal hayatımızda baskın rol oynamasıyla birlikte faydaları unutulan bitkiler arasına girdi fakat son zamanlarda tekrar eski popüleritesine kavuşmaya aday. Kantaron yağı çok etkili bir antioksidandır ve mikropların, egzamaların giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Kantaron bitki olarak hem harici hem de ağızdan tüketilebilir. Daha çok cilt ve deri hastalıklarını gidermek için kullanılır.


kantaron yağının sağlığa faydaları

Kantaron Yağının Sağlığa Faydaları

Kantaron yağı özellikle deri hastalıkları ve yara tedavilerinde çok etkili olabilmektedir. Mikropların kırılması ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Açık yaralar ve kesikler üzerinde bile uygulanması mümkün.

Kantaron Yağı Mikropları Öldürür: Kantaron yağı antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürücü özelliği vardır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca açık yaraların mikrop kapma riskini azaltabilir. Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı yaranın iltihaplanmasını engelleyebilir. Hakiki bal ile karıştırılarak uygulandığında çok etkili bir doğal antibiyotiğe dönüşebilir. Ayrıca kanamaları da kısa sürede durdurabilir.

Kantaron Yağı Hücreleri Yeniler: Kantaron yağının en önemli özelliklerinden bir tanesi de hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilmesidir. Bunun yanında deri ve cildi ölü hücrelerden temizlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yaralara uygulandığında acıyı dindirebilir.

Yanık Tedavisinde Kantaron Yağı: Kantaron yağı yanık tedavilerinde de çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Yanıkları çok kısa sürede iyileştirebilen kantaron yağı aynı zamanda yanıktan dolayı meydana gelen acıyı da hafifletebilir. Bunun dışında yanan kısmın mikrop kaparak iltihaplanmasına izin vermez.

Ciddi Kazalarda Kanamalar İçin Kantaron Yağı: Kantaron yağının kanamaları durdurduğunu söylemiştik. Ciddi kazalarda meydana gelen iç ve dış kanamalara karşı etkili olabilir ve kanamaları durdurabilir. Kantaron yağının damar büzücü özelliği vardır bu yüzden içilmesi veya dışarıdan kanamaya uygulanması kanamayı durdurabilir.

Kantaron Yağı Güneş Yanıklarından Korur ve Tedavi Eder: Kantaron yağı özellikle yaz aylarında bilinçsiz güneşlenmeden kaynaklanan güneş yanıklarını da tedavi eder. Bunun yanında yanıklardan dolayı meydana gelen acıyı azaltıcı özelliği vardır.

Kantaron Yağı Pişikleri Tedavi Eder: Kantaron yağı genel anlamda cilt sağlığını korumanın yanında özellikle bebeklerde meydana gelen pişikleri de giderebilir. Bebeklere uygulama esnasında tahriş olmaması için veya herhangi bir yan etki oluşmaması için su ile inceltilmesini öneririz. Bunun yanında bebeklerin karın ağrılarını karın kısmına uygulayarak hafifletebilir veya tamamen geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Romatizma ve Diğer Ağrıları Giderir: Kantaron yağı genel anlamda bütün kas ve ağrılar için kullanılabilir. Siyatik romatizma ağrılarına iyi gelir. Ağrıyan kısma masaj yaparak uygulanması yeterlidir. Ayrıca kantaron yağına kekik ve ardıç karıştırdığınızda daha fazla verim alabilirsiniz.

Kan Şekerini Düşürebilir: Kantaron yağını ağızdan tükettiğinizde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Mideye İyi Gelir: Kantaron yağı mide sağlığının korunması için değil de ülser veya buna benzer hastalıklardan dolayı meydana gelen ağrıları hafifletmek için dahili olarak tüketilebilir. Bunun yanında kışları ayakları üşüyen kişilerde kantaron yağından faydalanabilirler.

Önemli Uyarı: Bebeklerde kantaron yağını mutlaka inceltin veya doktorunuza danışın. Yetişkinler kantaron yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.


Kantaron Otunun FaydalarıKantaron Otunun Faydaları

Kantaron otu yukarıda anlattığımız kantaron yağının faydalarına benzer faydaları vardır. Fakat kantaron yağı daha yoğun olduğu için bazı sorunları daha çabuk ve etkili bir şekilde çözebilmektedir. Bunun yanında kantaron yağını inceltmek mümkün.

Kantor otu  özellikle merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir ve çok önemli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı beyin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yapmasına yardımcı olmaktadır ve stresle mücadeleyi arttırmaktadır.

 • Kantaron otu cildde meydana gelen yaralanmaları ve kesikleri tedavi edebilir
 • Kantaron otunun depresyonu engellediği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili yapılan laboratuvar çalışmaları depresyonu azalttığını ortaya koymuştur.
 • Kantaron otunun anksiyete hastalığını hafiflettiği düşünülmektedir.
 • Obsesif kompulsif hastalıklarını hafiflettiği düşünülmektedir.
 • Kantaron otunun kulak enfeksiyonlarından kaynaklanan kulak ağrılarını giderdiğini söyleyen sağlık uzmanları var.
 • Bazı araştırmacı ve sağlık uzmanları kantaron otunun sigarayı bıraktırdığını savunmaktadırlar.
 • Kantaron otunun menopoz semptomları, uykusuzluk, adet dönemi öncesi sendromu, dikkat eksikliği bozukluğu ve mevsimsel ruhsal bozukluklara iyi geldiği düşünülür.

Önemli Uyarı: Antidepresan ilaçlarıyla birlikte kullanılması durumunda bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler şunlardır: Cilt alerjisi, baş ağrısı, huzursuzluk,baş dönmesi.

Uzun vadeli kullanım terleme ve titreme, ateş, bulantı, halüsinasyonlar, kas ve konsantrasyon kaybına neden olabilir.

İlaçlarla alternatif tedavi olarak kullanmadan önce mutlaka doktorlarınıza danışmanızı öneririz.


Sarı Kantaronun FaydalarıSarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaron daha çok kurak ve kıraç alanlarda yetişir. Bir metreye kadar uzanabilen bir bitki türüdür. Farklı yağlar, petkin ve kolin, tanen gibi acı tadı olan maddeler içermektedir fakat sağlık açısından faydaları önemlidir.

 • Sarı kantaronun iştahı açıcı özelliği vardır, iştahsızlığı giderebilir.
 • Böbrek hastalıklarının giderilmesine yardımcı olabilen sarı kantaron aynı zamanda mesanelerde taş oluşumunu engeller.
 • Sarı kantaron ülser ve gastrit sorunlarını azaltabilir.
 • Etkili bir idrar söktrücüdür.
 • Sinir sistemini olumlu yönde etkiler ve sakinleştirici özelliği vardır.
 • Şiddetli öksürükleri giderebilir, göğsü yumuşatır.
 • Sarı kantaronun özellikle çocukların gece korkusu ve altını ıslatma gibi sorunlarını çözdüğü düşünülmektedir.

Kantaronun Zararları: Kantaron aşırı tüketilmediği sürece sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Farklı, ilerlemiş ve ilaç kullanılan hastalıklarla mücadelede kişiler tüketmeden önce doktorlarına başvurmalıdırlar.

 • Bebeklerde kantaron yağını mutlaka inceltin veya doktorunuza danışın. Yetişkinler kantaron yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.

Tavsiyeler

Kantaron ülkemizde çok az bilinen ve tüketilen şifa kaynaklarından bir tanesi. Sağlık açısından birçok faydası var. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi ve alternatif olarak düşünülmesini öneririz.

Kaynaklar

 1. Centaury
 2. Find a Vitamin or Supplement CENTAURY
 3. Centaury Tea – Diabetes Treatment
 4. Centaury Centaurium erythraea
 5. Centaury

2 Yorum
 • Remzi bey ben mümkünse isterim antalyada yaşıyorum iletişime geçebilirsek göndere bilirseniz sevinirim Facebook adresimi veriyorum serdar emir özdemir

 • merhabalar yukarıda yazılanların hepsine şifa gerçekten, ağır metallerden uzak dağlardan toplanmış kantaron bitkilerini cam kavanozda sadece çiçekleri kullanılarak, 2 hafta güneşde 5 ay karanlıkta bekleterek hazırlanmış ihtiyacımdan fazla kantaron yağını isteyene gönderebilirim.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.