Kaparinin faydaları nelerdir?


Kaparinin diğer adıyla gebre otunun Latince adı capparis spinosa olarak bilinmektedir. Kışın yapraklarını döken ve kalıcı olarak büyüyen bir bitkidir. Kaparinin eğri ve etli yaprakları, diğer yandan da büyük çiçekleri onu gür bir bitki haline getirmektedir. Kapari sayısız dalları ile çalı gibi gözüken bir bitkidir. Kalın, parlak ve yuvarlak yaprakları sapları üzerinde dönüşümlü görüntüsüyle göze çarpar. Kapari bitkisinin çiçeği oldukça gösterişli olduğu gibi lezzetli ve tatlı bir aromaya da sahiptir. Çiçeklerin renklerin beyaz ya da pembe olabilmektedir. Çiçeklerin tam ortasındaki sayısız mor renkteki organlar arasındaki bölüm uzamakta ve genellikle çiçeğin boyunu aşmaktadır. (1)

Bu tomurcuklar genelde turşu ve hardal yapımında kullanılmaktadır. Birkaç adet kapari bile oldukça büyük lezzet verebilmektedir. Bu nedenle yemeklerinize cesur bir canlılık katmak istiyorsanız kapariyi deneyebilirsiniz. Kapariyi günlük besin programlarınıza eklediğinizde sağlığa oldukça faydalı olabilmektedir. (2)

 Kaparinin sağlığa faydaları

Kaparinin sağlığa faydaları

Sindirime yardımcı olur: Kapari sindirime yardımcı lifleri barındırmaktadır. Bu durumda sindirime yardımcı olarak yiyecekler henüz kaloriye dönüşmeden onları atabilme özelliği taşımaktadır. Ayrıca kabızlık gibi bazı sindirim problemlerini de rahatlatmaktadır. Bu lifler diğer yandan kardiyovasküler hastalık riskini de azaltmak için oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

Kolesterol düzeylerine etki eder: Kapari rutin bileşeni içermesi nedeniyle kan içindeki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olmakta aynı zamanda kan damarlarının dolaşımına destek olmaktadır. Kaparinin içinde bulunan niasin ise LDL kolesterol seviyelerini düşürmede oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

Kanser karşı etkilidir: ”Science Daily” yayınına göre, yapılan bir araştırmada DNA ve hücrelerde oluşabilecek hasarlara karşı içerdiği bileşenler nedeniyle kaparinin bir koruma oluşturabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bileşenler kanser ve kalp hastalıklarının gelişmesini engellemede önemli bir rol oynamaktadırlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kapari vitamin A deposu olduğu için görme yetisini artırdığı gibi belirli kanser risklerine karşı da korumaktadır. Bu vitamin aynı şekilde enfeksiyonlarla mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra, kapari çeşitli enfeksiyonlardan vücudu koruyan vitamin K içermektedir. Kemik sağlığına da oldukça etki eden kapari, kıkırdak dokunun gelişmesini sağlamanın yanı sıra sinir sistemi içinde önemli bir yol oynamaktadır.

Kalp sağlığını destekler: Yapılan araştırmalarda kaparinin yağ oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca, kapari içerdiği bileşenler, antioksidanlar ve vitamin E ile kanser riskini önlediği gibi kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. (3)

Cilt sağlığını destekler: Kapari tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren iltihaplanmaya bağlı sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde en iyi seçeneklerden biridir. Bu nedenle birçok cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de yer almaktadır. Kapari antioksidanlar içermesi nedeniyle kırışıklık ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmek için yardımcı olabilmektedir. (4)

Kemikleri güçlendirir: Kapari yüksek miktarda vitamin K içermektedir. Kemik sağlığı için oldukça önemli olan bu vitamin; zayıf kemik yoğunluğuna bağlı olarak oluşan osteoporoz ve artrit gibi kemik hastalıklarının oluşum riskini oldukça azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Enerji verir: Vitamin B12 aktif ve enerjik vücut halinden sorumludur. Bu vitamin ise kaparide oldukça büyük miktarlarda bulunmaktadır. Bu nedenle kapari tüketimi gıdaları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olabilmekte; böylece gün boyunca dinamik ve aktif kalmaya destek olabilmektedir.

Saç sağlığına iyi gelir: Kapari içerdiği vitamin B ve demir ile saçların uzamasına ya da saç kaybının önlenmesine etki edebilmektedir. Vitamin B kafa derisi için yeterli miktardaki kanın düzgün bir şekilde akmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, kıl kökleri, saç telleri ve kafa derisi beslemekte; sağlıklı ve parlak saçlara destek olmaktadır. (5)

Güçlü bir antioksidandır: Kapari rutin ve flavonoid bileşenler açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler ayrıca antioksidan etkili kaynaklardır. Antioksidanlar kanser ve deri hastalıklarına neden olan serbest radikalleri önlemesiyle bilinmektedir. Rutin ise düzgün kan dolaşımı sistemine yardımcı olmaktadır. Yapılan son araştırmalar kuercetin bileşeninin analjezik, anti enflamatuar, antibakteriyel ve anti-kanserojen özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Mineral kaynağıdır: Kapari demir, kalsiyum, bakır ve sodyum kaynağıdır. İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum güçlü kemiklere ve dişlere yardımcı olmaktadır. Bakır ise yardımcı bir katalizör olarak enzimlerin üretilmesi için belirli proteinleri bir araya getirmektedir. Demiri depolamak ise oksijen kullanımı ve kas yapısı için oldukça önemlidir. Bu besinleri sindirmek vücuda yardımcı enzimlerim üretiminde önemli bir parçadır.

Vitamin kaynağıdır: Bu lezzetli bitki A vitamini, K vitamini, niasin ve riboflavin içermektedir. Bu vitaminler ise görme yetisini artırarak karanlıkta bile rahat görmemize yardımcı olur. Aynı zamanda bazı kanser türlerinin oluşumu riskini azaltırken, enfeksiyonları vücuttan atmak için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Diğer yandan vitamin K ise kemik sağlığı için önemli bir rol oynamaktadır. (6)

Kapari bitkisinin sağlığa faydaları

Kapari bitkisi özellikle Akdeniz ve Ortadoğu mutfaklarında oldukça sık kullanılan önemli bir malzemedir. Bu bitki aynı zamanda Fransız ve İtalyan mutfağında salata ve çorbaların yapımında kullanılmaktadır.

  • Kapari bitkisi güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için destekçi olmaktadır.
  • Cilt sağlığına yardımcı olan kapari bitkisi, kırışık oluşumunu önlemekte ve yaşlanma karşıtı etkiler göstermektedir.
  • Aynı zamanda anti inflamatuar, anti viral ve ishali tedavi edebilen özelliklere sahiptir.
  • Kapari bitkisi glukozinolatlar, glucoiberin, glucocapparin, sinigrin, glucocleomin ve glucocapangatin içermektedir.
  • Kapari bitkisi rutin olarak bilinen P1 vitamini barındırmaktadır. Bu kimyasal kapari bitkisinin tedavi edici özellikler kazanması için oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
  • Akut viral hepatit ve karaciğer sirozunun ön tedavisinde yararlı olan güçlü anti viral özelliklere sahiptir.
  • Bitki eklem ağrıları ve romatizmaya bağlı ağrının iyileştirilmesinde yararlı olan bir anti-inflamatuar olarak kabul edilmektedir. (7)

Kaparinin zararları

Yemeklerle beraber tüketildiğinde, kapari çoğu insan için güvenli olarak kabul edilmektedir. Kaparinin tıbbi dozlarda kullanımıyla ilgili yeterli bilgi olmadığı için güvenirliği yeterince net değildir. Deri döküntüsü ve tahrişe neden olabilmektedir.

Hamilelik ve emzirme: Kapari yemeklerle beraber kullanıldığında bu dönemlerde güvenli olarak kabul edilmektedir. Tedavi yöntemi olarak büyük miktarlarda tüketiminin güvenli olup olmadığıyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, gıdalarla beraber normal miktarlarda almakta fayda vardır.

Diyabet: Kapari şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri kontrolünü etkileyebilmektedir. Eğer diyabetiniz varsa, kapari tüketimi durumunda kan şekeri düzeylerine dikkat edilmelidir.

Cerrahi: Kapari kan şekeri seviyelerini etkileyebilir. Bu nedenle, belirlenen ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce kapari tüketiminin durdurulması gerekmektedir. (8)

Tavsiyeler

Kapari genellikle salamura satılmaktadır. Buzdolabında saklamalısınız. Kaparinin tuzlu su içinde satıldığından emin olun çünkü kurutulmuş olarak satılmamaktadır. (9)

Kaparinin tüketim miktarı kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Kişinin yaşı, sağlıksal durumu ve diğer koşullara göre bu durum farklılık göstermektedir. Kaparinin genel olarak belirlenmiş bir tüketim sınırı yoktur. (10)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)