Karaciğer Yağlanması Nedir?


Karnın sağ üst tarafında bulunan karaciğer insan vücudunun en büyük iç organıdır. Karaciğerin başlıca fonksiyonları toksinleri atmak ve besin maddelerini işlemektir. Sindirim sistemindeki kan, vücudun herhangi bir yerine taşınmadan önce karaciğer yoluyla filtrelenmektedir.

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum neredeyse her 10 kişiden birini etkilemektedir. Karaciğerin bir miktar yağ içermesi normaldir, ancak bu yağ karaciğer ağırlığının yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyorsa, karaciğer yağlanması meydana gelir ve daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

Karaciğer yağlanması bazı durumlarda karaciğerin iltihaplanmasıyla da sonuçlanabilir. Steatohepatit adı verilen bu durum karaciğer hasarına neden olur. Bazen karaciğer yağlanması alkol bağımlılığıyla bağlantılıdır. Bu durum alkole bağlı olan steatohepatit olarak da bilinir. Aksi takdirde, durum alkolsüz steatohepatit olarak da adlandırılır. (1)

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması başlangıcı durumunda genellikle belirtiler görülmemektedir. Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır? Belirtilerin ortaya çıkması durumunda ise o belirtiler şunları içerebilmektedir:

 • Genişlemiş karaciğer
 • Yorgunluk
 • Sağ üst karın ağrısı (2)

Alkole bağlı olmayan steatohepatit ve sirozun olası işaretleri ve belirtileri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Karın şişliği (asit)
 • Cilt yüzeyinin hemen altında bulunan kan damarlarının genişlemesi
 • Erkeklerde büyümüş göğüsler
 • Büyümüş dalak
 • Kırmızı avuç içleri
 • Cilt ve gözlerin sararması (sarılık) (3)

Alkole bağlı karaciğer yağlanması belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Hasta hissetmek
 • Kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Gözlerin ve cildin sararması (sarılık)
 • Ayak bileğinde ve karında şişme
 • Kara karışıklığı veya uyuşukluk
 • Dışkıda ya da kusarken kan görme (4)

Karaciğer yağlanması belirtileri detayı için bakınız

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanması, uzun süre boyunca çok fazla alkol tüketiminden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, karaciğer yağlanmasına sahip kişilerin çoğunun, alkolden kaynaklanmayan yani alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı da bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması riskini artıran faktörler ise şunlardır:

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol ve yüksek trigliseritler
 • Şeker hastalığı
 • Özellikle karnın etrafında toplanan fazla kilolar

Bazı kişilerde polikistik over sendromu, kronik hepatit B, kronik hepatit C, hemokromatoz (demir depolamanın genetik bir anormalliği), kemoterapi ya da bazı ilaçların devamlı kullanımı karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir.

Bazı kadınlar hamilelikte geç gelişen komplikasyonlar nedeniyle karaciğer yağlanması geliştirebilirler. (5)

Daha fazla karaciğer yağlanması nedenleri için

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Karaciğer yağlanması için özel bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Ancak altta yatan nedeni tedavi ederek karaciğer yağlanmasını önleyebilirsiniz. Örneğin, eğer varsa, şeker hastalığınızı idare ederek durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Alkole bağlı olan karaciğer hastalığınız varsa, yapabileceğiniz en önemli şey alkol içmeyi bırakmaktır. Nasıl yardım alabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Eğer alkol almaya devam ederseniz, alkolik hepatit veya siroz gibi komplikasyonlara maruz kalabilirsiniz.

Alkole bağlı yağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığınız olsa bile, alkolü bırakmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer kilolu veya obezseniz, yavaş yavaş kilo vermek için elinizden geleni yapmaya çalışın.

Dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulayın ve düzenli egzersiz yapın. Ekmek, irmik, pirinç, patates ve mısır gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlayın. Yapay meyve suları yerine bol su içmeyi tercih edin. (6)

Karaciğer yağlanması ameliyatı: Obez olan hastalarda, kilo kaybını teşvik etmek için bariatrik cerrahi (obezite ameliyatı) karaciğer inflamasyonu ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının azaltılmasında çok etkilidir. (7)

Karaciğer yağlanması için hangi doktora gidilir: Karaciğer yağlanması hastalığı ciddi bir durumdur ve karaciğer uzmanı tarafından düzenli olarak gözlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer uzmanı hepatolog olarak bilinir ve aile doktorunuz tarafından gerekli görülürse bir hepatoloğa sevk edilmeniz gerekir. (8)

Karaciğer yağlanması tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesi karaciğer yağlanması hastalığının tedavisinde en iyi yollardan biridir. Karaciğerde ve çevresinde biriken yağdan kurtulmanıza yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik eder.

Karahindiba: Karahindiba güçlü bir karaciğer toniği olarak çalışmaktadır, bu nedenle karaciğer yağlanması hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Karaciğerde biriken yağın detoksifikasyona ve metabolize edilmesine yardımcı olur ve uygun karaciğer fonksiyonunu geliştirir. (9)

Yeşil çay: Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağ miktarını bloke etmeye yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca, düzenli olarak yeşil çay alımı, vücut ağırlığını ve yağ oranını da düşürür.

Zerdeçal: Zerdeçal, vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirdiği için karaciğerde birikmez. Aynı zamanda karaciğer detoksifikasyon sürecine de yardımcı olur.

Meyan kökü: Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı gibi karaciğer sorunlarını tedavi etmek için meyan kökü kullanabilmektedir. (10)

Limon: Glutatiyon enzimlerinin üretiminde karaciğeri destekleyebilen bir antioksidan olan C vitamininin zenginliği, limonun karaciğer yağlanması için kullanılabilmesini sağlamaktadır. (11)

Soğan: Soğan, karaciğerdeki ve kandaki yağları azaltmak için destekleyici olabilen çeşitli eşsiz besin değerlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle, karaciğer yağlanması için idealdir.

Sarımsak: Sarımsak, kandaki kötü kolesterolünü azaltabilmektedir. Sarımsakla kaplı allisin, karaciğerdeki kolestrol ve yağın etkin bir şekilde en aza indirgenmesini desteklemektedir.

Papaya: Papaya meyvesi ve tohumları, yağlı karaciğer hastalığı için yararlıdır. Ayrıca, papaya karaciğer yağlanması bozukluğunun başlıca nedenlerinden biri olan yeme yağlarını hızla bir şekilde yakmaya yardımcı olmaktadır. (12)

Devedikeni: Devedikeni sirozu ve karaciğerin genel sağlığını etkili bir şekilde tedavi eden bitkisel bir çaredir. Bu bitki, karaciğerin kayıp enerjisini iyileştirir ve karaciğeri onarır.

Avokado: Avokado, karaciğerin tüm zararlı toksinleri temizlemesinde gerekli olan glutatyonu üretmek için vücuda yardımcı olan, besleyici yoğun bir besindir. Yeni yapılan bazı araştırmalara göre, karaciğer sağlığının düzelmesi için düzenli olarak avokado tüketilebilmektedir. (13)

Karaciğer Yağlanması Evde Tedavi Yöntemleri

Kahve: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, kahvenin tüketilmesi karaciğer yağlanması için faydalı olabilmektedir. Bu nedenle, gün içinde kahve içmek sizi rahatlatacaktır. (14)

E vitamini: Ayçiçeği çekirdeği, badem, çam fıstığı, yer fıstığı, ıspanak, keten tohumu yağı, soya fasulyesi, antepfıstığı, brokoli, havuç, pazı, hardal, mango, fındık, papaya, balkabağı, kırmızı biber E vitamini açısından zengindir. E vitamini karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olmakta ve diyetinizi daha sağlıklı bir hale getirmektedir. (15)

Omega 3 yağ asidi: Keten tohumu, ceviz, sardalye, somon, soya fasulyesi, karides, karnabahar, kabak, balık yağı, yumurta yağı, krill yağı, chia tohumları, kanola yağı omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu yağlar sağlıklı yağlar oldukları için karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (16)

D vitamini: Domates, somon, ton balığı, balık, zenginleştirilmiş tahıllar, istiridye, kuvvetlendirilmiş soya ürünleri, jambon, süt ürünleri, yumurta, mantar, yoğurt, peynir, portakal suyu ve kabak D vitamini açısından zengindir. Bu vitamin karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olmakta ve diyeti daha sağlıklı bir hale getirmektedir. (17)

Bazı İpuçları

 • Alkol tüketmeyi tamamen bırakın.
 • Şeker tüketmeni en aza indirin.
 • Sağlıklı yağlar ve lif açısından zenginleştirilmiş bir diyet uygulayın.
 • Diyabet hastası iseniz, kan şekeri değerlerini kontrol altında tutun.
 • Eğer obezseniz, kademeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verme için gerekli önlemleri alın. Hızlı kilo kaybı karaciğere zararlı olabilir.
 • Kolesterol düzeylerini ve trigliseridlerini sağlıklı ve dengeli seviyelerde korumak için gerekli önlemleri alın. (18)

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir detaylarını inceleyiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)