Karaciğer Yağlanması Tedavisi


Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Karaciğer yağlanması için çok özel bir tedavi yöntemi ya da ameliyat uygulanmamaktadır. Bunun yerine, doktorunuz risk faktörlerini azaltmak için öneriler sunacaktır. Karaciğer yağlanmasını önlemek ya da tedavi etmek için yapılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Alkollü içeceklerin sınırlandırılması veya önlenmesi
 • Kolesterolü yönetmek
 • Kilo vermek
 • Kan şekeri kontrolü

Obezite veya sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı karaciğer yağlanması varsa, doktorunuz fiziksel aktivitenizi arttırmanızı ve diyetinizdeki belirli yiyecek türlerini ortadan kaldırdığınızı da önerebilir. Her gün yediğiniz yiyeceklerin kalori miktarını azaltmak kilo vermenize ve karaciğerinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. (1)

Daha Az Karbonhidrat Tüketilmesi

Besin değerleri açısından zayıf ancak yağlı olan bir diyetin uygulanması karaciğer yağlanmasının önde gelen nedenidir. Özellikle, şeker ve beyaz undan yapılan gıdalar oldukça zararlı olabilmektedir. Bu gıdalar tamamen önlenmelidir. Bununla birlikte, karaciğer aşırı karbonhidratı yağa dönüştürdüğünden, karbonhidrat açısından zengin olan gıdaların yüksek bir miktarda alınması da karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır. Kısıtlanması gereken yiyecekler arasında ekmek, makarna, pirinç, kahvaltılık tahıllar, patatesler ve unla yapılmış olan yiyecekler bulunmaktadır. (2)

Alkol Tüketiminin Sınırlandırılması

Aşırı alkol tüketimi, karaciğer yağlanmasının bilinen ikinci büyük nedenidir. Alkol, yağ infiltrasyonuyla sonuçlanan iltihaplanmaya ve karaciğer hücrelerinin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Karaciğer yağlanmasına sahip olan insanlar, alkol tüketimini günde bir içkiyle sınırlamalı ve haftada en fazla iki kez alkollü içecek içmelidir. (3)

Sebze, Protein ve Doğru Yağları Daha Fazla Tüketme

Çiğ sebze ve meyveler en güçlü karaciğer temizleyicileridir. Bu çiğ yiyecekler, karaciğer filtresini temizlemeye ve onarmaya yardımcı olur; böylece, kan dolaşımından fazla yağ ve toksin yakalayıp atabilir. Mümkün oldukça çok sebze yemeye çalışın (pişmiş ve çiğ salatalar).

Meyve çoğu kişi için sağlıklıdır, ancak yüksek kan şekeri veya insülin direncine sahipseniz, meyveyi günde 2 porsiyonla sınırlandırmanız en iyisidir.

Protein önemlidir, çünkü kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur, karın bölgesinden kilo vermeye yardımcı olur ayrıca, açlık ve yeme isteği duygusunu azaltır. Protein her yemekte tüketilmelidir. İyi protein kaynakları, yumurta, kümes hayvanları, deniz ürünleri, et, fındık, tohumlar, baklagiller ve süt ürünleridir.

Çoğu bitkisel yağ ve margarinler karaciğer yağlanmasını kötüleştirebilir. Diyetinize daha fazla zeytinyağı, yağlı balıklar, keten tohumları, hindistancevizi yağı ve çiğ kuruyemiş ve tohumları ekleyerek sağlıklı yağları alabilirsiniz. (4)

Çiğ Sebze Suları İçmek

Çiğ meyve suları, çok yoğun vitaminler, mineraller ve antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır. Meyve suyunuzun yüzde 80 ile 100 oranında sebzeden oluşması ve kalan kısmının meyvelerden oluşması gerekir. Hazır meyve suları içmeyin çünkü karbonhidrat değerleri ve kalorileri çok yüksektir. (5)

Karaciğer Tonikleri

B grubu vitaminleri, antioksidanlar ve sülfür açısından zengin olan ve bunları amino grup asitlerle birleştiren bir karaciğer toniği seçin. Karaciğer için faydalı tonikler hazırlamak hasar görmüş karaciğer hücrelerinin onarımını kolaylaştırabilir ve karaciğerin yağ yakma ve detoksifikasyon özelliklerini kolaylaştırabilir. (6)

Kilo Vermek

Karaciğer yağlanması olan birçok insan için bu durum kolay değildir, bu nedenle bir doktor veya diyetisyen tarafından iyi tasarlanmış bir yönetim planına sahip olmak faydalı olabilir. Ani, ciddi kilo kaybı aslında durumu daha da kötüleştirebildiğinden kademeli olarak kilo vermek en doğrusudur. Bazı insanlar için kilo kaybı ameliyatı da önerilebilir. (7)

Karaciğer yağlanması ameliyatı: Obez olan hastalarda, kilo kaybını teşvik etmek için bariatrik cerrahi (obezite ameliyatı) karaciğer inflamasyonu ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının azaltılmasında çok etkilidir. (7)

Egzersiz Yapmak

Bu doğrudan kilo kaybına yol açmasa bile, egzersizin karaciğer yağlanması hastalığında kilit faktör olan insülin direncini azalttığı gösterildiğinden, çok değerlidir. Düşük tempolu egzersiz ya da ağırlık antrenmanı yardımcı olacaktır.

İlaç Kullanımını Kesmek

Karaciğerinizi etkileyebilecek bazı steroid gibi ilaçları kullanmaktan kaçının. Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş herhangi bir ilacı almayın. (8)

Karaciğer yağlanması için hangi doktora gidilir: Karaciğer yağlanması hastalığı ciddi bir durumdur ve karaciğer uzmanı tarafından düzenli olarak gözlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer uzmanı hepatolog olarak bilinir ve aile doktorunuz tarafından gerekli görülürse bir hepatoloğa sevk edilmeniz gerekir. (9)

Karaciğer yağlanması hastalığının tedavisi için önerilen bazı ilaçlar bulunmaktadır, ancak bunların faydalı olup olmadığı hala araştırmaktadır. Bunlar bazen doktorlar tarafından belirli durumlarda reçete edilebilir. (10)

Karaciğer Yağlanması Hastalığı Nedir?

Karaciğer yağlanması oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle diyabetli kişilerde ve aşırı kilolu kişilerde daha sık görülür. Herhangi bir belirti yaratmamasına rağmen önemli sağlık problemlerine neden olabilir.

Karaciğer, vücudun yiyecek ve atık maddelerin işlenmesindeki ana organıdır. Sağlıklı bir karaciğer çok az yağ içermeli ya da hiç yağ içermemelidir. Çok fazla alkol tüketmek veya fazla yemek yemek, vücudun bu kaloriyi yağa çevirmesine neden olur. Bu yağ daha sonra karaciğer hücrelerinde saklanır. Zamanla da karaciğer yağlanması gerçekleşir.

Birçok insanda karaciğer yağlanması tek başına çok fazla problem oluşturmaz. Bununla birlikte, bazı insanlarda yağlı karaciğer iltihaplanır. Zamanla bu yavaş yavaş kötüleşir ve siroza neden olabilir. Bu oldukça ciddi bir hastalıktır. Karaciğer sirozu çeken bazı kişiler karaciğer kanseri geliştirme de riskine sahiptir. (11)

Karaciğer yağlanması hastalığı nedir daha fazla bilgi için

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması başlangıcı durumunda genellikle belirtiler görülmemektedir. Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır? Belirtilerin ortaya çıkması durumunda ise o belirtiler şunları içerebilmektedir:

 • Genişlemiş karaciğer
 • Yorgunluk
 • Sağ üst karın ağrısı (12)

Alkole bağlı olmayan steatohepatit ve sirozun olası işaretleri ve belirtileri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Karın şişliği (asit)
 • Cilt yüzeyinin hemen altında bulunan kan damarlarının genişlemesi
 • Erkeklerde büyümüş göğüsler
 • Büyümüş dalak
 • Kırmızı avuç içleri
 • Cilt ve gözlerin sararması (sarılık) (13)

Alkole bağlı karaciğer yağlanması belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Hasta hissetmek
 • Kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Gözlerin ve cildin sararması (sarılık)
 • Ayak bileğinde ve karında şişme
 • Kara karışıklığı veya uyuşukluk
 • Dışkıda ya da kusarken kan görme (14)

Karaciğer yağlanması belirtileri daha fazla detay için

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanması neden olur? Aşırı yağlı yemekler yemek, yağın karaciğere yükselmesine neden olur. Karaciğer yağları normalde gerektiği gibi işleyemez ve parçalamazsa, çok fazla yağ birikebilir. İnsanlar, eğer obezite, şeker hastalığı veya yüksek trigliseritler gibi diğer bazı durumlara sahiplerse karaciğer yağlanması gelişme eğilimindedirler.

Çok fazla alkol kullanımı, hızlı kilo kaybı ve malnütrisyon da karaciğer yağlanmasına yol açabilmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar bu koşullardan hiçbirine sahip olmamalarına rağmen karaciğer yağlanması geliştirebilirler. (15)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Karaciğer yağlanması nedenleri

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)