Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir


Karaciğer yağlanması hücrelerin normalden fazla yağ içermesi sonucu ortaya çıkan ve zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir hastalıktır, ‘‘steatosis’’ diye de adlandırılır.

Geç teşhis edilmesi bazen siroza dönüşmesine neden olabilmektedir. Aşırı alkol tüketimi, sigara, aşırı kilo, düzensiz beslenme, şeker, yüksek kolesterol karaciğer yağlanması riskini arttıran önemli unsurlardan sadece birkaçıdır.

Karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasında tespit edilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır. Bazen hastalığın sağlığı ciddi anlamda tehdit edecek seviyeye gelmesi yıllar sürebilir. Aşırı kilo kaybı, karın kısmında ağrı gibi belirtiler gösterdiğinde hastalık ileri seviyeye ulaşmıştır.


Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtileri başlangıç aşamasında hissedilemeyebilir, hissedilebilir belirtilerinin ortaya çıkmasını aylar hatta yıllar alabilir. Karaciğer yağlanmasının en önemli belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Yorgunluk,
 • Kilo kaybı veya iştah kaybı,
 • Zayıflama,
 • Mide bulantısı,
 • Zihin karışıklığı, konsantre bozukluğu,
 • Sürekli yorgunluk hissi,
 • Karın ortasında veya sağ üst kısmında ağrı,
 • Karaciğer büyümesi,
 • Genellikle boyun veya koltuk altı kısmında deri rengi değişikliği,
 • Alkol alan kişilerde semptomlar daha ağır ve hissedilir olabilir
 • Sıvı retansiyonu
 • Kas kaybı
 • İç kanama
 • Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)
 • Karaciğer yetmezliği

Karaciğer yağlanmasını en çok tetikleyen faktörlerin başında alkol gelir. Bu yüzden tıpta ‘‘alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması’’ kavramı vardır. Yukarıda sıraladığımız nedenler yanında yaş, diyabet, hipertansiyon, obezite, hyperlipidaemaia, ilaçlar mide pypass ameliyatı gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


Karaciğer Yağlanması Teşhis ve Tedavisi

Yazının başında birkaç defa değindiğimiz önemli nokta karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasında fiziki belirtilerinin hissedilir düzeyde olmadığı yönündeydi. Fiziki belirtileri ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde hissediliyor.

Bu yüzden karaciğer yağlanmasının önceden belirlenmesi hastalığın tedavisini kolaylaştırmaktadır.

Hastalığın belirlenmesi sürecinde sağlık uzmanları ve doktorlar test ve analiz yöntemlerini kullanırlar. Bu testlerde karaciğerin ebatından fonksiyonlarına kadar geniş yelpazede organ incelenir. Teşhis esnasında doktorunuz sizden CT veya MR isteyebilir. Eğer bütün bunlara rağmen doktorunuz teşhis koyamıyorsa biyopsi isteyebilir.

Kesin teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Eğer teşhis süreci uzun sürerse ve bu arada ağrıdan şikayetçiyseniz doktorunuz ağrı kesiciler önerebilir.

Tedavi sürecinde sorun kilodan kaynaklanıyorsa kilo vermeniz istenecektir. Daha fazla hareket etmeniz ve egzersiz yapmanız önerilecek olanların başında geliyor. Eğer alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmanız istenilecektir ve bütün bunların yanında doktorunuz mutlaka bazı ilaçlar kullanmanızı önerecektir.

Sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundururarak karaciğer yağlanması tedavisinde bitkisel tedavi metodlarını da kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına iyi gelen etkili bitkisel ilaçlardan birisidir. Karaciğerin etrafında biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik etmektedir. Ayrıca karaciğerin sağlıklı şekilde çalışmasını teşvik eder, iltihabı giderir.

 • Ilık bir bardak suya elma sirkesi ekleyin. İsteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve yemeklerden önce günde iki kere alın. Bu bitkisel ilacı birkaç ay boyunca kullanın.

Limon: Limon C vitamini, glutatyon denilen karaciğer enzimlerini üretmeye yardımcı olan antioksidan açısından oldukça zengindir. Glutatyon, detoksifikasyon ile karaciğer yardımcı olur, toksinleri nötralize eder. Ayrıca şimdiye kadar yapılan birçok araştırma limonun karaciğer iltihabına karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 • Bir bardak suya yarım limon sıkın, birkaç hafta boyunca günde 3 kere için.
 • Diğer bir seçenek ise bir kavanoza 2-3 tane doğranmış limon atın ve suyu düzenli olarak için.

Karahindiba: Karahindiba, karaciğer yağlanmasını tedavi eden güçlü bir tonik olarak bilinir. Karaciğerde biriken yağları ortadan kaldırır ve karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yürütmesini destekler. Bunun yanında yapılan bilimsel araştırmalar alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarını iyileştirmeye katkıda bulunduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Karaciğere ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan birisi karahindiba olabilir.

 • Sıcak bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin, tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyerek günde 3 kere 2 hafta boyunca için.
 • Ayrıca salataya taze karahindiba yaprakları ekleyebilir veya garnitür olarak pişmiş karahindiba yaprakları yiyebilirsiniz.

Uyarı: Eğer şeker hastası veya hamile iseniz bu bitkiden uzak durmalısınız.

Yeşil Çay: Uluslarası Moleküler Tıp Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir  araştırmaya göre yüksek yoğunlukta kateşinler içeren yeşil çay alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Yeşil çay karaciğerde depolanan yağ miktarının engellenmesine yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca düzenli yeşil çay tüketimi vücutta yağı azaltır.

 • Karaciğer yağlanmasına yeşil çay iyi gelir, günde 3-4 bardak yeşil çay içmek faydalıdır.
 • Yeşil çay aynı zamanda sıvı kabuller halinde ekstra kullanılabilir. Yalnız bu takviyeyi almadan önce doktorunuza danışın.

Papatya: Yapılan bilimsel çalışmalar papatya meyvesi ve tohumunun karaciğer yağlanmasına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Karaciğer yağlanmasına neden olan yağları yakar.

 • 5-6 tane kurutulmuş papatya tohumunu iyice ezin ve taze limon suyu ile karıştırın. Bir ay boyunca günde 2 defa alın.
 • Günde bir miktar bal ile papatya yemek karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

Bunların dışında düzenli yürüyüşler yapmak ve evde basit egzersizler karaciğer yağlanmasına iyi gelebilir. Ayrıca bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi daha fazlası için

Kaynaklar

 1. Fatty Liver Disease
 2. Nonalcoholic fatty liver disease
 3. Fatty Liver
 4. Fatty Liver Disease
 5. Non-alcoholic Fatty Liver Disease
 6. Home Remedies for Fatty Liver Disease
 7. Fatty liver disease

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.