İçindekiler ▾

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir


Karın ağrısı, tıp alanında hastalık kategorisinde değil, hastalık belirtileri kategorisinde yer almaktadır. Karın ağrısı şikâyeti, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi sadece ayakların veya bel bölgesinin üşütülmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu şikâyete bir sürü sebep sayılabilmektedir. Ayrıca bel ve karın bölgesinin soğuğa veya ıslaklığa maruz kalması da ani karın ağrısı şikâyetinin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Karın ağrısını gidermek için evde uygulanabilecek oldukça basit yöntemler bulmak mümkündür. Öncelikle karın bölgesinin sıcak tutulması gerekmektedir. Karın ağrısı giderici evdeki yöntemler arasında gaz çıkarmak, ayakları ve karnı sıcak tutmak, hafif masaj yapmak rahatlama sağlayabilecektir.

İnsanlar arasında vücutlarının herhangi bir bölümünde ağrı hissedilmesi durumunda ilk akla gelen şey ağrı kesici kullanmaktır. Ancak karın ağrısı için doktor önerisi olmadan ilaç kullanılması oldukça tehlikeli durumlara yok açabilmektedir. Çünkü bağırsak iltihabı oluşumu da karın ağrısına sebep olabilir. Bu durumda ağrı kesiciler farklı etkiler gösterebilmekte ve bu iltihabı iyileştirmek yerine olumsuz etkileyebilmektedir.


Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Nedenleri

Başlıca ayakların üşütülmesi olan gaz çıkaramama, adet gibi birçok farklı sebep karın ağrısını tetikleyebilir. Özellikle ani kramplar halinde hissedilen karın ağrıları için vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

Sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına sebep plan kalp krizi belirtileri içerisinde karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir. Ayrıca zatürre hastalığında da öksürük ve benzeri bulgular yanında da karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir.


Belirtileri

Karın ağrısı belirtileri diye bir sınıflandırma yapmak bu şikâyetin hastalık olmamasından ötürü mümkün olmayacaktır. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi karın ağrısı birtakım hastalıkların belirtisi durumundadır.

Ancak kişinin tuvaletini tutma, gıda alerjisi, besin zehirlenmesi, fıtık, hazımsızlık, böbrek taşı, adet kanamaları, gaz sıkıştırması, yumurtalık kisti gibi problemlerin karın ağrısını tetikleyici etkisi olduğu söylenebilmektedir.


Tedavisi

Karın ağrısı tedavisinde, bitki çaylarının tüketilmesi etkili ve önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kuşburnu bitkisi, üşütme kaynaklı sorunlardan oluşan karın ağrısı ve mide bulantısı belirtileri için çok yararlı olabilmektedir.

Soğuğa maruz kalmadığı halde karın ağrısı çeken kişiler için ise yediği bir gıdanın bünyesine dokunmasından ötürü karın ağrısı şikâyeti olabilmektedir. Gıdaların bağırsakları bozarak ishale yol açması da mümkün olduğundan ilk akla gelmesi gereken çözüm tuvalete gitmek olmaktadır.

Tuvalete çıktıktan sonra büyük ihtimalle karın ağrısı giderilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su torbasını ayaklara ve karın ağrısının hissedildiği bölgenin ısınmasını sağlayacak şekilde uygulamak yararlı olabilmektedir.

Farklı nedenlerden kaynaklanan karın ağrıları için bazı bitkisel yöntemler de tedavi amaçlı kullanılabilir.

Kimyon: Farklı nedenlerden karın ağrısına karşı kimyon oldukça etkilidir. Hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrısı yanında gastrit ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bir miktar kimyon tohumunu suda 5 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra için. Günde sabah akşam iki kere alabilirsiniz.

Limon Suyu: Limon suyu karın ağrısına faydalı diğer bir doğal besin kaynağıdır. Özellikle hazımsızlığın neden olduğu karın ağrılarına karşı limon suyu oldukça etkilidir.

Bir bardak ılık suyla günde 2-3 bardak içebilirsiniz, bunun yanında daha etkili olması için karışıma bal ekleyebilirsiniz.

Yoğurt: Yukarıda belirttiğimiz gibi karın ağrısına birçok neden olabilmektedir. Bağırsaklardaki bakterilerin dengesiz oranlara ulaşması da şişkinlik ve karın ağrısına neden olabilmektedir. Bunun için akşamları yatmadan önce veya sabahları aç karınla marul veya ıspanak katarak yoğurt tüketmeniz sorunu çözebilir.

Özellikle midedeki yaralardan dolayı meydana gelebilecek karın ağrılarına yumuşatıcı ve hafifletici etkisi vardır.

Rezene Tohumu: Hindistan’da rezene tohumu çiğnemek karın ağrısı tedavisi için kullanılan en yaygın doğal tedavi metodlarının başında gelir. Rezene tohumunun sindirim sistemi için mükemmel bir besin olması ve hazımsızlığı tedavi etmesi bilinen bir şeydir.

Yemeklerden sonra rezene tohumu çiğnemek hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrılarını gidebilir.

Zencefil: Zencefil çok geniş yelpazede karın ağrısı tedavisinde fayda sağlar. Sadece hazımsızlık değil aynı zamanda soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklanan karın ağrısına karşı da zencefil etkili bir doğal tedavi metodudur.

Zencefili çayı hazırlayarak sıcak sıcak içebilir, daha etkili olması ve tatlandırılması için bal katabilirsiniz.

Kimyon Tohumu: Kimyon tohumu genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Şişkinlik ve kötü bakterilerin neden olduğu karın ağrılarına karşı oldukça faydalıdır. Gazı giderici özelliği vardır.

Bir bardak suda bir şeker kaşığı kimyon tohumunu kaynatın ve bir çay kaşığı siyah tuz veya sofra tuzu ekleyin. Soğuduktan sonra için. Kısa sürede rahatlama sağlayabilir.

Nane Çayı: Nane çayı geniş yelpazede karın ağrılarının bertaraf edilmesine yardımcı olabilir. Taze nane çayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunduğu gibi mide kaslarının gevşemesini sağlar.

Safranın düzgün çalışmasına yardımcı olan nane çayı aynı zamanda gaz ve şişkinliklerin neden olduğu ağrıları, şişkinliği ortadan kaldırarak giderir.

Nane çayını sadece karnınız ağrıdığında değil hiçbir neden olmadan bile düzenli tüketmenizde sağlık açısından birçok faydası vardır.

Nane çayı aynı zamanda mide ülserine iyi gelir.

Karahandiba Çayı: Karahindiba bitkisinin bir kısmı mide ülseri tedavisinde kullanılmaktadır. Karahindiba bitkisini yemek ve salatalarda düzenli olarak kullanmanız mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

10 gün boyunca düzenli olarak günde 3-4 bardak karahindiba çayı tüketmeniz mide ülseri ağrılarına faydalı gelebilir.

Kaynaklar

  1. 8 Home Remedies for Stomach Aches & Cramps
  2. Treatment for Abdominal Pain in Adults
  3. EASE ANY STOMACH PAIN
  4. How to Cure Stomach Cramps
  5. Abdominal Pain in Adults
  6. Abdominal Pain (Causes, Remedies, Treatment) Index

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.