Karın Şişkinliği Tedavisi


Karın şişkinliği nasıl geçer? Karın şişkinliği çoğu zaman basit bir problemdir ve evde tedavi yömtemleriyle tedavi edilebilmektedir. Örneğin, nedeni kabızlık ise, bağırsak hareketlerini hızlandıran pek çok bitkisel tedavi yöntemi ve ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bunları uygulamak şişkinliği de ortadan kaldırmayı sağlamaktadır.

Bununla birlikte, diğer sağlık sorunlarından kaynaklanan karın şişkinliğini tedavi etmek için doktor tarafından uygun bulunduğu takdirde, reçeteli ilaçlar ve ameliyat da uygulanabilmektedir.

Sonuç olarak, karın şişkinliğinin tedavisi genel anlamda altında yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Aşağıdakileri de içeren tedavi yöntemleriyle çoğu zaman kontrol altına alınabilmektedir: (1)

Tetikleyicilerden Uzak Durma

Bazı yiyecekler ve içecekler ya da yiyeceklerin tüketilme zamanları karın şişkinliğini tetikleyebilmektedir. Bunları belirlemek için bir günlük tutmak oldukça faydalı bir yöntem olabilmektedir.

Hangi yiyeceklerden sonra karın şişkinliği, gaz problemi ya da farklı bağırsak hareketleri yaşadığınızı not almalısınız. Yiyecekleri teker teker ve yavaş yavaş tüketmelisiniz. Şişkinliği gaz yapıcı etkisi olan lifli gıdalardan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu gıdalara bir sınırlama getirebilirsiniz.

Yiyecek ve içecekler nedeniyle geline karın şişkinliğini kontrol altına almak için bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz. (2)

Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı nedeniyle gelişen karın şişkinliğini kontrol altına almak için mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınılmalıdır.

İrritabl bağırsak sendromu: İrritabl barsak sendromu nedeniyle gelişen karın şişkinliği söz konusu ise, diyete lif açısından zengin olan gıdaları dahil etmek faydalı olabilmektedir. Stres seviyelerini de azaltmak hastalığı kontrol altına almak için doğru bir adım olacaktır.

Sıvı birikmesi: Karın bölgesinde sıvı toplanması (ödem) nedeniyle karın şişkinliği gelişmişse, bu daha ciddi bir sorun olarak görülmektedir ve sıvıları tutma özelliği olan tuzun diyetlere daha az dahil edilmesi şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Hava yutmak, gaza neden olmakta, gaz da karın şişkinliğine yol açmaktadır. Örneğin, ağzınız açık bir şekilde sakız çiğniyorsanız, çok fazla hava yutabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini sınırlandırmak, egzersiz yapmak ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek karın şişkinliğini önlemenin en etkili yolları arasında yer almaktadır.

Büyük öğünler yemek, çok fazla yemek ve çok hızlı yemek genel olarak, karın şişkinliğinin en önde gelen nedeni olmaktadır. Büyük öğünler yerine küçük öğünlerle beslenmek ve yavaş yavaş, iyice çiğneyerek gıdaları tüketmek sindirim sürecini desteklemenin yöntemleridir.

Yemeklerden sonra karın şişkinliği hissedilmesi söz konusu olduğunda, hafif bir yürüyüş doluluk hissinin hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. (4)

İlaçla Tedavisi

Doktor, karın şişkinliğinin bağırsak tıkanıklığından, sıvı birikiminden (ödem) ya da olası yapısal bir bozukluktan kaynakladığını düşünüyorsa, allta yatan nedeni tespit etmek için endoskopi veya kolonoskopi, röntgen, ultrason veya BT taramaları yapılmasını isteyebilmektedir.

Mide yanması, aşırı bakteriyel büyüme, irritabl bağırsak sendromu, kabızlık veya karın şişmesine neden olabilecek diğer enfeksiyonları tedavi etmek için çeşitli ilaçlar reçete edebilmektedir. (5)

Diüretikler: Karında meydana gelen şişkinlik o bölgede yoğunlaşan sıvı birikimi ya da diğer adıyla ödemden kaynaklanıyorsa, diüretikler sıvı birikimini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Antibiyotikler: Karındaki şişkin enfeksiyonal bir hastalık sonucu gelişmişse, durumu kontrol altına almak için antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir. (6)

Karın Şişkinliği Ameliyatı

Bağırsaklarda meydana gelen bir tıkanıklık sonucu oluşan karın şişkinliği pek rastlanan bir durum değildir, ancak varlığı söz konusu ise, doktor sorunu ortadan kaldırmak için ameliyatı önerebilmektedir. Cerrahi müdahalelerle bağırsaklardaki tıkanıklık giderilmektedir. (7)

Karın Şişkinliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karın şişkinliği tanısı ve tedavisi için gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı) bölümüne başvurulabilmektedir. (8)

Karın Şişkinliği Nedir?

Tıbbi ismiyle distansiyon yani karın şişkinliği, karın bölgesinin şişmesini ya da genişlemesini tanımlayan bir durumdur. Genel olarak, iç organlara baskı yaparak şişen karın bölgesi, özellikle büyük ya da ağır yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir karın şişkinliği, besin sindirimiyle ilgili sorunlar nedeniyle gelişmektedir.

Karın şişkinliği genellikle herkesin yaşayabileceği basit nedenlerden ötürü yaşansa da, bazı durumlarda, altta yatan başka bir sağlık sorununun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, karın şişkinliğinin ne kadar ciddi olup olmadığı, diğer belirtiler de değerlendirilince tespit edilebilmektedir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Karın Şişkinliği Nedir?

Karın Şişkinliği Belirtileri

Karın şişkinliği başlangıcı çoğu zaman gaz gibi diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Genellikle, sağlık açısından ciddiyet oluşturmayan nedenlerden ötürü geliştiği için bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Sağlık sorunları nedeniyle gelişmesi durumunda, başka belirtilerle birlikte oluşabilmekte ve asıl neden tedavi edilmeden uzun bir süre boyunca devam edebilmektedir.

Karın şişkinliği nasıl geçer? Karın şişmesi ile ilişkili olabilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Gaz
 • Göğüs veya karın bölgesinde yanma hissi
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Mide bulantısı
 • Kusma (10)

Karın Şişkinliği Belirtileri detayı için bakabilirsiniz

Karın Şişkinliği Nedenleri

Karın şişkinliği neden olur? Karın şişkinliği ya da distansiyonu daha sıklıkla ciddi bir sağlık probleminden ziyade aşırı beslenmeden kaynaklanmaktadır. Karın şişkinliğine neden olabilecek diğer koşullardan bazıları ise şunlardır:

 • Hava yutma (sinirsel bir alışkanlık)
 • Karında meydana gelen ödem (bu ciddi bir tıbbi problemin belirtisi olabilir)
 • Lif içeriği yüksek olan besinler (meyve ve sebze gibi) nedeniyle bağırsaklarda oluşan gaz
 • Irritabl bağırsak sendromu
 • Laktoz intoleransı
 • Yumurtalık kisti
 • Kısmi bağırsak tıkanıklığı
 • Gebelik
 • Premenstrüel sendrom (PMS)
 • Uterin fibroidleri
 • Kilo almak (11)

Karın Şişkinliği Nedenleri detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)