Kas Ağrısı Nedir?


Tıp dilinde miyalji olarak bilinen kas ağrısı birçok hastalığın ve bozukluğun ortak belirtilerinden biridir. Kas ağrısı ayrıca yaralanmalar ya da kasların aşırı çalışması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Belli bir kasın ya da kas grubunun aşırı kullanımı veya çok fazla gerilmesi kas ağrılarına yol açabilir. Grip gibi viral enfeksiyonlar, bazı beslenme sorunları ya da kronik yorgunluklar kas ağrılarını tetikleyebilir. (1)

Özellikle sporcular ya da ağır fiziksel egzersizler yapanlar kas zedelenmesi veya kas yırtılması gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu durum oldukça acılı ve can sıkıcı durumlara yol açabilir. Etkilenen kaslar günlük yaşamdaki sorumlulukların yapılmasını zorlaştırabilir. (2)

Kas ağrısı nasıl teşhis edilir? Kas ağrısı karmaşık belirtilere sahip olabilir. Bu belirtiler sadece kas ağrısının değil aynı zamanda başka hastalıkların da habercisi olabilir. Altta yatan durumu saptamak için uygun bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulur. Klinik muayenede kas gücü, kas fonksiyonu ve genel performans belirlenir. Daha önce bir yaralanma yaşanmış mı, hastanın tıbbi geçmişi nasıldır ya da hangi ilaçları kullanıyor gibi sorular, rahatsızlığın nedenini tespit etmeye yardımcı olur.

Herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını saptamak için kan testleri yapılabilir. Hastada ateş, inflamasyon veya bazı enfeksiyonlar olduğunda, otoimmün bozukluklar veya artrit benzeri durumlar olabilir.

X ışınları gibi taramalar yapılarak ilgili alanın kemik anormallikleri ve kırıkları görüntülenebilir. CT taramaları veya herhangi bir anormalliği tespit etmek için MRG istenebilir. Bu taramalarda kaslar ve yumuşak dokular incelenir. Elektromiyografi ise kasları besleyen sinirlerin tutulumunu belirlemeye yardımcı olur. (3)

Kas ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir? Kas ağrıları genellikle zararsızdır ve fazla zorlanmadıkları takdirde kendi kendine geçerler. Fakat devam eden ve artan kas ağrıları altta yatan farklı bir tıbbi durumun habercisi olabilir.

 • Evde tedaviye cevap vermeyen ağrılar
 • Hiçbir neden yokken bir anda ortaya çıkan şiddetli kas ağrıları
 • Kas ağrılarına eşlik eden döküntüler
 • Kene ısırmasından sonra oluşan kas ağrısı
 • Kas ağrılarına eşlik eden kızarıklıklar ya da şişlikler
 • Herhangi bir ilaç kullanımından sonra oluşan kas ağrıları
 • Ateşle birlikte ortaya çıkan ağrılar
 • İdrarda azalma
 • Yutma güçlüğü
 • Kusma
 • Boyun bölgesinde sertlik
 • Vücudun etkilenen bölgesini hareket ettirememe gibi durumlar varsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. (4)

Kas Ağrısı Belirtileri

Kas ağrısı nasıl anlaşılır? Kas ağrısı başlangıcı çoğu zaman kasların gerginleşmesi ile fark edilir. Yaralanma nedeniyle oluşan kas ağrılarında şişlik, kızarıklık veya çürüme gibi akut yaralanma bulguları da görülebilir.

Kas güçsüzlüğü sık görülen kas ağrısı semptomlarından bir tanesidir. Kas gücü yeterli olmayabilir ve hasta ağrılı kas grubunu hareket ettirmek isterken zorluk yaşayabilir. Örneğin, boyun ya da eller etkilenirse, genellikle kol ve ellerde kas güçsüzlüğü görülür. Bu durum kişinin nesneleri bir yere kaldırırken acı çekmesine yol açabilir.

Kas ağrısının diğer semptomları arasında kasların sertleşmesi vardır. Ağrıyan kaslar gerilir ve kas spazmları oluşabilir. Zayıflayan kaslar sıkışırsa kas ağrısı şiddetlenebilir. Bu gibi durumlarda hangi kas grubunun etkilendiğine bağlı olarak bacaklarda uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi yaşanabilir.

Günlük aktiviteler kas ağrısı nedeniyle etkilenebilir. Kas ağrısı semptomları hastanın günlük görevlerini yerine getirmesini zorlaştırabilir ve uzun süreli şikayetlerde umutsuzluk duygusuna yol açabilir. Artan kas ağrıları hastaların umutsuzluk duygusu yaşamalarına yol açar, bu da depresyonu tetikler. Bazı hastalarda ağrı ile birlikte yüksek ateş görülebilir. (5)
Kas ağrısı belirtileri hakkında daha fazla detay için

Kas Ağrısı Nedenleri

Kas ağrısı neden olur? Kas ağrıları genellikle stres veya yanlış yapılan fiziksel aktiviteler nedeniyle olur. Bunların dışında en yaygın kas ağrısı nedenleri şunlardır;

 • Egzersiz sırasında kasların aşırı kullanılması
 • Vücudun bir veya daha çok bölgesinde kasların gerginleşmesi
 • Fiziksel olarak zorlu çalışmak ya da egzersiz yaparken kasları incitmek

Bunun dışında bazı kas ağrıları stres, gerginlik ya da fiziksel aktivite ile ilgili olmayabilir. Bazı ilaçlar ya da rahatsızlıklar da kaslarda ağrıya sebep olabilir. Kas ağrısına neden olan tıbbi durumları sıralayarsak;

 • Grip, çocuk felci veya bakteriyel enfeksiyonlar
 • Lupus (bağışıklık sisteminin bozulması), dermatomiyozit (iltihaplı kas romatizması) ve polimiyozit gibi otoimmün bozukluklar
 • Statinler, ACE inhibitörleri veya kokain gibi bazı ilaçların kullanımı
 • Hipotiroidizm veya hipertiroidizm gibi tiroid problemleri
 • Hipokalemi (potasyum düşüklüğü) (6)
  Kas ağrısı nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kas Ağrısı Tedavisi

Kas ağrısı nasıl geçer? Kas ağrısını hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için ilk olarak hastalara fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi sayesinde zarar gören kas veya kas grupları tedavi edilebilir. Fizik tedavi sırasında hafif gerdirme egzersizleri ve kademeli olarak kas güçlendirme egzersizleri yapılır. Kasları güçlendirmek ve kas ağrısını önlemek için progresif egzersizler de yapılabilir.

Fizik tedavi ile birlikte tedaviler ağrı kesiciler ve antidepresanlar kullanılabilir. Bunlar ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk gibi belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kas ağrısı ameliyatı: Kas ağrısının altında yatan sebebe bağlı olarak fizik tedavi ve ilaçların işe yaramadığı durumlarda lokal anestezi ile hastaya cerrahi işlem uygulanabilir. Ameliyattan sonra ağrının artması normaldir, bir süre sonra ağrı kendiliğinden azalacaktır. (7)

Kas ağrısı için hangi doktora gidilir? Kas ağrısı için hastanelerin İç Hastalıkları bölümlerine gidilir. Dahiliye uzmanlarının gerek gördüğü durumlarında hastalar nöroloji ya da ortopedi doktorlarına gidebilirler.
Kas ağrısı tedavisi daha fazla bilgi için

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kas ağrısı bitkisel tedavisi: Kas ağrısı yaşayan hastalara genellikle fodmap diyeti önerilir. Fodmap diyetinde belli gıdaların tüketilmesi gerekir. Bu gıdalar arasında meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, protein içeren besinler, fındık ve tohumlar, baharatlar ve yağlar bulunur. Fodmap diyetinin yanı sıra zencefil, hardal yağı, elma sirkesi, zerdeçal ve biberiye gibi bitkiler de tüketilebilir. (8)

Kas ağrısı evde tedavi yöntemleri

 • Sağlık durumuna uygun bir egzersiz programı yapın. Sabahları ağrıyan kaslarınızın olduğu bölgeyi hafifçe uzatın. Egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapın ve kaslarınızı gerdirin. Suda yapılan egzersizler ya da su aerobikleri ağrıyı hafiflettikleri gibi kilo vermeye de yardımcı olurlar.
 • Ağır bir işte çalışıyorsanız aşırı yorgunluk yaşamaktan kaçının ya da devamlı oturarak çalışmanız gereken bir işiniz varsa belli aralıklarla ayağa kalkın ve hareket edin.
 • Aynı kas grubunu aşırı hareket ettirmekten kaçının ve dinlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Proteinler açısından zengin bir diyet listesi hazırlayın ve ağır baharatlardan uzak durun. Bolca su için. Mineral ve vitamin ihtiyacınızı karşılamak için taze meyve ve sebze tüketin. Tam tahıllı gıdalar, yağsız proteinler ve yağsız et tüketmek, kasları güçlendirmeye, yeterli enerji almaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Fazla kilo sadece kas ağrısına değil, aynı zamanda diğer rahatsızlıkların riskini de artırır, bu yüzden kilo yönetimi üzerinde çalışın.
 • Stres, kas gerginliğini artırabilir, bu nedenle kas ağrısı kötüleştikçe rahatlamaya çalışın. İşte ara verin, hobilerinize ağırlık verin. Stres yönetimi tekniklerini uygulayın, yoga ve meditasyon yapın. Nefes egzersizleri, rahatlamaya ve kan dolaşımını geliştirmeye büyük ölçüde yardımcı olur. (9)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)