Kediotu çayının faydaları nelerdir?


Kediotu Avrupa’da yıllık olarak yetişen bir bitkidir. Kedi otu bitkisinin boyu 2 feet yüksekliğe ulaşabilmektedir. Kediotu bitkisi çim arazileri ve nemli yerleri sevmektedir. Kökü ışıkta bakıldığında gri renktedir ve dünyevi bir kokuya sahiptir. Bu bitkinin kökü tıbbi faydalar barındırmaktadır. Kökler genellikle kurutulmuş ve öğütülmüş toz halinde çay yapımında kullanılmaktadır.

 

Kediotu saplarının içi boştur ve bir mantar görünümlüyle bitkisinin tepesinde bulunmaktadır. Koyu yeşil renkteki sivri uçları olan kıllı yaprakları vardır. Kediotunun beyaz, eflatun veya pembe renkte küçük çiçekleri Haziran ayında açmaktadır. (1)

Kediotu çay hakkında bilinen en iyi şey sınırlandırılmış ağrılar gibi dış etkiler nedeniyle oluşan ağrıları tedavi edebilecek bir sürü aktif maddeleri içeriyor olmasıdır. Kediotu çayı iç sorunlara dayalı durumları tedavi etmesinin yanı sıra bir rahatlama da getirebilmektedir. (2)

 

Kediotu çayının sağlığa faydaları

Kediotu çayının sağlığa faydaları

Kediotu kökü çayı valeriana officinalis bitkisinin köklerinden hazırlanmaktadır. Bu bitkisel çay rahatlamaya teşvik etmesiyle kullanıcıların uykusuna yardımcı olmak için bir yol olarak yüzyıllar boyunca popüler hale gelmiştir. Kediotu bitkisi beyinde hafif yatıştırıcı tepkiyi aktive eden bir dizi fitokimyasallar içerir. Bugün, kediotunun anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bellek, duygu durum, uykusuzluk ve ağrının giderilmesi gibi geniş kapsamlı yararları olduğu görülmektedir. (3)

Sindirimi destekler: Kediotu kökünün çayı mide ülseri, irritabl bağırsak sendromu, şişkinlik, bağırsak kolik ve sindirim sisteminin diğer bozuklukları tedavi etmede oldukça etkilidir. Gaz giderici özelliği de gastrointestinal sistemde gaz oluşumunu engelleyerek, şişkinlik kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Bu konuyla ilgili hiçbir somut kanıt olmamasına rağmen kediotu diüretik özelliği nedeniyle kediotu çayının yanı sıra diğer formları (kapsül, sıvı ekstresi) sayesinde de ekstra kaloriyi yakmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Yüksek kan basıncını azaltır: Kediotunda valerenic asit barındırması nedeniyle kan basıncı düşürücü ve gama amino bütirik asit (GABA) düzeylerini artırıcı özelliği bulunmaktadır. Kediotu çayının hem stresi azaltması hem de uykuyu düzenlemesi yüksek kan basıncı düzeyleri üzerinde dolaylı yoldan olumlu bir etki oluşturmaktadır.

Kas ağrılarını rahatlatır: Kediotu çayı antispazmodik özelliklere sahip olması nedeniyle kas krampları azaltmaya ve ağrıyı gidermeye yardımcı olmak için oldukça etkilidir. (4)

Stres ve endişeyi rahatlatır: Kediotu kökü çayı yapıldığında, stres ve anksiyete mücadele için etkili bir şekilde çalışmaktadır. İlaçların genelde birçok yan etkileri olması nedeniyle çoğu zaman bu ilaç yerine tercih edilmektedir. Anksiyete yardım için kediotu kökü çayı kullanılırken sonuç stresin şiddetine bağlı olarak daha uzun sürebilir. Bazen kısa bir zamanda etkisini görebilirsiniz. En iyi sonuç için kediotu çayını düzenli olarak günde 2-3 kez içilmesi tavsiye edilir. (5)

Uykusuzluğa iyi gelir: Kediotu kökleri sakinleştirici özellikleri içerir; bu nedenle uykusuzluk durumunda uykuyu uyarmaya yardımcı olur. Uykusuzluğun nedeni yoğun stres ve endişe olabilmektedir. Kediotu kökündeki yağ uykusuzluğa çare olmaktadır. Bu durumda, uyumadan 1 saat önce kediotu çayı tüketilmesi önerilmektedir.

Regl ve mide kramplarını sakinleştirir: Kediotu çayı içerdiği yağ nedeniyle ağrılı menstruasyon veya bağırsak enfeksiyonlarının neden olduğu karın kramplarını rahatlatmak için kullanılmaktadır. Bu yağ büyük bir rahatlama sağlayarak kramplara neden olan karın kaslarının kasılmalarını azaltır ve merkezi sinir sistemini bastırır. (6)

Kediotu çayı tarifi

Kediotu çayının hazırlanışı

Diğer bitkisel çayların aksine, kediotu çayının yararlı esansiyel yağ içeriğini korumak için bu çay yaparken kaynar su kullanmaktan kaçınmak tavsiye edilmektedir.

 • Yaklaşık 85 ° ısıtılan 170 ml sıcak suyun alın.
 • Bir çay kaşığı taze veya kurutulmuş kediotu kökü ekleyin.
 • 10 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Bal, süt, limon ya da başka bir tatlandırıcı çaya tat vermek için kullanılabilir.
 • Nane ilavesi edilmesi lezzet artırabilir. (7)

Anksiyete için kedi otlu sıcak çikolata tarifi

 • 3 yemek kaşığı taze kediotu kökü
 • 3 3/4 bardak tam yağlı süt
 • 3 yemek kaşığı taze limon balsamı yaprakları
 • 3 çay kaşığı taze lavanta çiçekleri
 • 1 1/2 portakal kabuğu
 • 1 3/4 çay kaşığı bitter çikolata
 • Vanilya özü

Taze kediotu kökünden alt ve üstlerini doğrayın ardından süt, melisa, lavanta ve portakal kabuğunu bir tencerede koyun ve yavaşça 5 ila 10 dakika arasında ısıtın.

Karışımı bir kaba koyun, sonra koyu çikolata ve vanilya özü ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Bir kepçe yardımıyla fincanlara dökerek servis edin. (8)

Uyku problemi için kediotu çayı tarifi

Uyku problemi yaşıyorsanız ve bir tedaviye ihtiyaç duyuyorsanız bu çay karışımını deneyebilirsiniz.

 • 2 parça papatya
 • 1 parça kedinanesi
 • 1 kısım nane, gül yapraklı veya limon balsamı
 • 1 tutam kediotu kökü

Bütün otları birleştirin ve bir karışım yapın. Sonrasında karışımdan 1 tepeleme çay kaşığı alın. Yaklaşık 3/4 dolu kupa suyla 6 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında servis edebilirsiniz. (9)

Kediotu çayının zararları

Kediotu çayı uykusuzluk, heyecanlanma ve huzursuzluğu azaltmak için kullanılmasına rağmen, bazı sorunlar oluşturabilmektedir. Genel anlamda kediotunun az yan etkileri vardır. Bunlar baş ağrısı ve mide bulantısı ve tedirginlik arasında değişebilir. Kediotu uyuşukluğa neden olduğundan, sürüş veya ağır makine kullanmadan önce çayı içmemelidir. Rahatlamak istiyorsanız yatmadan önce çay içmek en iyisidir. Eğer aşırı yorgunluk ya da uyanmada zorluk fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve bir doktora başvurun lütfen.

Kediotu çayı antidepresan veya anti anksiyete ilaçları ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de sedatif bileşen olduğu için alkolle de kullanılmamalıdır. Uyku ya da sinirleri sakinleştirmek için kediotu çayı tüketiyorsak ilaçların etkinliğini artırabilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. (10)

Hamile veya emziriyorsanız kediotu çayını tüketmeyiniz. Aynı tavsiye ciddi bir hastalıktan muzdaripseniz ve kan sulandırıcı ilaç almanız gerekiyorsa da geçerlidir. Bu durumda, kediotu çayı hücre duvarlarına zarar vererek koroner problemlere yol açabilir. (11)

Tavsiyeler

Kediotu çayını bir gün içinde 3 ila 5 bardak almanız tavsiye edilir. Yatmadan 30 dakika kadar önce içilmesi önerilmektedir. Bu toksit olmayan bir bitkidir, ancak küçük dozlarda almak gerektiği tavsiye edilmektedir. Birinci bardaktan sonra etkisi dikkatli gözlemlenmelidir.

Bir sonraki gün için kendinizi hazır hissetmek istiyorsanız. Son olarak bir fincan kediotu çayınızı içip sadece bir kitap ya da dergi ile yatağa girmeniz sizi rahatlatacaktır. (12)