Kekemelik Belirtileri


Kekemelik nasıl anlaşılır? Kekemelik başlangıcı seslerin, harflerin, kelimelerin ya da ifadelerin tekrarı ile fark edilir. Konuşma sırasında ara vermek, konuşurken normalden fazla efor harcamak da kekemeliğin semptomları arasındadır.

Tekrarlanan hareketler: Heceleri tekrarlama, tek heceli kelimeleri bir daha söyleme ya da bir kelimeyi arka arkaya söyleme kekemelikte çok sık yaşanan bir durumdur.

Konuşurken durma: Duraklama anları, özellikle kelimenin söylenemeyeceği anlaşıldığında yaşanır. Bazen bu sessizliği bozmak için kelimelerin ilk ya da son heceleri uzatılabilir. Bu durum cümleye başlarken de sık görülür. (1)

Gereksiz davranışlar: Konuşma sırasında boğazı temizlemek, boynu çıtlatmak ya da ağzını şaplatmak gibi kekemelik döngüsünü kırmak için yapılan davranışlar olabilir.

Değişkenlik: Kekemeliğin şiddeti her insanda farklı düzeyde olabilir. Kekemeliğin şiddetine göre hastaların davranışlarında değişkenlik görülebilir. Bir şey söyleyecekleri zaman fısıldayarak konuşabilirler ya da konuşmalarını hareketlerle desteklemeye çalışabilirler. Şarkı söylerken, çocuklarla uğraşırken ya da kendi kendileriyle konuşurken kekemelikleri büyük oranda azalır. Buna karşılık telefonla görüşmekten çok fazla korkabilirler.

Kaygı ve depresyon: Kekemelik, utanma, korku, öfke ve suçluluk duygusu gibi olumsuz duyguların artmasına yol açabilir. Zaman içinde konuşmanın daha da zor bir hal alması, kişinin öz saygısının kaybolmasına neden olabilir. Pek çok kekeme, akıcı konuşamadığı için kendini daha az zeki olarak algılar. Bununla birlikte kekemelerin çoğu ortalama zekanın üstünde olma eğilimindedir. (2)

Kekemelik Nedir?

Kekemelik bir konuşma bozukluğudur. Kekeleyen insanlar ne söyleyeceklerini ya da ne konuşmak istediklerini bilirler ancak bunu sese çevirirken oldukça zorlanırlar. Kelimeler ya da sesler sıkışmış görünebilir, heceler tekrar edilebilir ya da bazı heceler arasında duraklama anları yaşanabilir.

Kekemelik her yaştan insanda görülebilir, ancak en çok 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Çocukların yaklaşık yüzde 75’inde kekemelik görülür, fakat dil becerileri geliştikçe kekemelik kendiliğinden ortadan kalkar. (3)

Kekemelik Nedenleri

Kekemelik neden olur? Kekemeliğe neden olabilecek pek çok faktör vardır. Bunları sıralarsak;

 • Birinci derece akrabalarında kekemelik sorunu yaşayanların kekeme olma olasılığı normal insanlara göre 3 kat daha yüksektir.
 • Konuşma, dil, öğrenme veya motor güçlükleri olan çocuklarda kekemelik daha yaygın olarak görülür.
 • Travmalar nedeniyle kekemelik oluşabilir ve konuşma güçlükleri ortaya çıkabilir.
 • Hipotalamus, hipofiz ve adrenal ekseninin daha aktif olması.
 • Aşırı stresli ortamlarda kalmak. (4)

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik nasıl geçer? Kekemelik tedavisi için kanıtlanmış bir yöntem yoktur. Buna karşın semptomları azaltmaya yardımcı olacak teknikler vardır. Bunlar arasında kekemeliğin sebep olduğu depresyonu azaltmak için hastaya verilen antidepresenlar ilk sırada yer alır. Ayrıca stresi azaltmak için hastanın yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapması istenebilir. Bir konuşma terapisine gitmek, sesleri tekrarlamayı ve konuşma sırasında duraklamaları önlemeye yardımcı olabilir. (5)

Kekemelik için hangi doktora gidilir? Kekemelik sorunu için psikiyatrlara gidilmelidir.
Kekemelik tedavisinin detaylarını inceleyiniz

Kekemeliğe Ne İyi Gelir?

Kekemelik bitkisel tedavisi: Kekemelerde konuşamamanın neden olduğu stresi ve gerginliği azaltmak için melisa ve papatya çayı gibi bitkisel çaylar önerilir. Ayrıca yüz kaslarını gevşetmek ve esneklerini kazanmalarına yardımcı olmak için gün içinde alınan magnezyum miktarının artırılması gerekir. (6)

Kekemelik evde tedavi yöntemleri

 • Çocuklarda görülen kekemeliği tedavi etmek için çocuğu zorlamamak çok önemlidir. Konuşmaktan sıkılmaması için konuşmayı eğlendirici hale getirecek ve onun konuşmaktan zevk almasını sağlayacak etkinlikler yapılabilir.
 • Birlikte yenilen akşam yemekleri ya da kahvaltılarda televizyon ya da radyo açılmamalı, telefonla oynanmasına müsaade edilmemelidir. Bu tür toplanma zamanları konuşmak için kullanılmalıdır.
 • Çocuk her hızlı konuştuğunda ona yavaşlaması tembih edilmeli ve tekrar yaptığında düzeltilmelidir. İyi niyetli bir şekilde yapılan düzeltmeler ve eleştiriler çocuğun daha bilinçli konuşmasını sağlayacaktır.
 • Kekemelik arttığında onu rahatsız edecek ya da utandıracak şekilde konuşulmamalıdır. Bunun yerine böyle zamanlarda çok konuşmayı gerektirmeyen aktivitelere yönelmek gerekir.
 • Kekemelik yaşandığında onu rahatsız etmeyin ve baştan başlamasını söyleyin.
 • Konuşmadan önce düşünmesini söylemeyin. Kekemeler zaten ne söyleyeceklerini önceden düşünürler, fakat bunu sese dönüştürürken zorluk yaşarlar. Onlara yapılan hatırlatmalar, kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açabilir.
 • Ev içinde sakin ve stressiz bir ortam oluşturmaya çalışın. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)