Kekemelik Nedenleri


Kekemelik neden olur? Kekemelik genellikle 2 ila 6 yaşları arasında başlar. Pek çok çocuk 6 aydan az süren normal disflulans dönemlerden geçer. Konuşma becerileri arttıkça kekemelik de zamanla azalır. Çok nadiren kekemelik yetişkinlikte devam edebilir. Altı aydan daha uzun süren kekemelik hallerinde tedaviye ihtiyaç duyabilir. Kekemeliğin olası nedenleri şunlardır;

 • Aile öyküsü: Kekeme insanların birçoğunun ailesinde kekeme bir aile üyesi vardır. Özellikle annesi ya da babası kekeme olan insanların aynı sorunu yaşama olasılığı son derece yüksektir.
 • Beyin yapısında anormallikler: Kekeleyen insanların konuşmaları sırasında, beyinlerinin çalışma biçiminde küçük farklılıklar olabilir.

Kekemelik için bazı risk faktörleri şunlardır:

 • Cinsiyet: Erkeklerin kızlara göre kekeme olma olasılığı çok daha yüksektir.
 • Aile modeli: Ailesinde kekemelik sorunu yaşayan ve bu durumdan kurtulan kişilerin tedavilerinin başarılı olması daha olasıdır.
 • Ruh ve mizaç: Bazı çocukların mizacı kekemeliğe yol açabilir. İçine kapanık olmak, gerginlik veya çok fazla heyecanlanmak kekemeliğin artmasına neden olabilir. İnsanların hastayı kızdırması ya da konuşma bozukluklarını eleştirmesi, kekemeliği artırabilir. Kekemelik nedeniyle suçluluk ve utanma duyguları artabilir ve konuşurken daha çok endişe duyulabilir.
 • Tetikler: Bazı olaylar kekemeliği tetikleyebilir. Örneğin genç bir çocuk, çok sayıda yeni kelimeyi hızlıca öğrendiğinde kekeme olmaya başlayabilir. Bir ya da iki kelimeyi akıcı bir şekilde söyleyebilir. Fakat uzun cümleler kullandığında kekemelik yaşayabilir. (1)

Kekemelik Nedir?

Kekemelik konuşma akışında yaşanan kesintilerdir. 2 ila 6 yaş arasındaki çoğu çocukta dil ve konuşma becerileri gelişirken kekemelik yaşanabilir. Bazı heceler, kelimeler ya da cümleler tekrarlanır, uzatılır. Kelime aralarında duraklamalar yaşanabilir. Bazı sesler hiç söylenmeden geçilebilir. Genellikle 5 ya da 6 yaşında kekemelik kendiliğinden gider, fakat bazı çocuklarda durum kronikleşebilir ve yetişkinlikte de devam edebilir.

Kekemelik, sosyal hayatı etkileyen oldukça ciddi bir sorun haline gelebilir. Hastalar kalabalık ortamlara girmekten, topluluk önünde konuşma yapmaktan ya da telefonla konuşmaktan kaçınabilirler. (2)

Kekemelik Belirtileri

Kekemelik nasıl anlaşılır? Kekemelik başlangıcı kelimelerin, seslerin ya da hecelerin tekrarlanmasıyla ortaya çıkan, normal konuşma hızında kesintilere yol açan bir durumdur. Kekeme olan kişiler “K”, “G” veya “T” gibi ünsüzleri tekrarlayabilirler. Bazı sesleri söylerken veya cümleyi başlatırken zorluk yaşayabilirler. Kekemeliğin en yaygın semptomları şunlardır;

 • Konuşurken zorluk çekme nedeniyle artan stres
 • Yüzde tikler, dudak titremeleri, aşırı göz kırpması, yüz ve üst vücutta gerginlik gibi fiziksel değişiklikler
 • İletişim kurmaya çalışırken hayal kırıklığı
 • Konuşmaya başlamadan önce tereddüt etme veya duraklama
 • Konuşmayı reddetme
 • Kelimelerin veya cümlelerin tekrarı
 • Seste gerginlik

Bazı çocuklar kekelediklerinin farkında olmayabilirler. Sosyal ortamlar ve yüksek stresli ortamlar, bir kişinin kekemeliğini artırabilir. (3)

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik nasıl geçer? Kekemelik tedavisinde öncelikle hastanın dil becerileri değerlendirilir. Kekemelik için tam bir tedavi yoktur. Tedaviye başlamadan önce kekemeliğe yol açan nedenler tespit edilmelidir. Tam bir değerlendirme sonucunda altta yatan nedenler tedavi edilerek kekemelik semptomları hafifletilmeye çalışılır.

Kekemelik tedavisinde antidepresan ilaçlar, hastanın yaşadığı kaygıları ve anksiyeteyi azaltmayı amaçlar. Solunum egzersizleri konuşmanın hızlanmasını önleyerek tek heceli kelimelerden çok heceli kelimelere geçişi kolaylaştırır. (4)

Kekemelik için hangi doktora gidilir? Kekemelik sorunu bir tür konuşma bozukluğu olduğu için ilk olarak psikiyatri kliniklerindeki doktorlara görünmek gereklidir.

Kekemeliğe Ne İyi Gelir?

Kekemelik bitkisel tedavisi: Daha çok magnezyum alınmalıdır, böylece kasların gevşekliği artırılabilir. Ayrıca daha az gergin olmak için melisa çayı ya da papatya çayı gibi sakinleştirici çaylar tüketilebilir. (5)

Kekemelik evde tedavi yöntemleri

 • Sinir sisteminin aşırı şekilde uyarılmasına yol açacak kafeinli ya da gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Konuşma hızlandığında daha çok endişe duyulacağı için kademeli olarak konuşmanın yavaşlatılması sağlanmalıdır.
 • Kekemeliğin artmaması için stresli ortamlardan kaçınmak gerekir.
 • Rahat bir ortamda, stresten arınmış bir yerde zorlanılan kelimeler ya da cümleler için pratik yapılabilir.
 • Arkadaşlardan, aileden ya da kekeme olan diğer insanlardan psikolojik destek almak, hastalığın daha kolay yönetilmesini sağlar.
 • Hipnoz tedavisi hastanın gevşemesine yardımcı olur ve kekemeyle ilişkili gerginliği hafifletebilir. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)