Kekemelik Tedavisi


Kekemelik nasıl geçer? Kekeme çocukların tamamı için bir tedavi gereksiz olabilir, çünkü gelişimsel kekemelik zamanla düzelen bir durumdur. Çocuklar konuşma terapisi görerek bu sorunu daha kısa sürede atlatabilirler.

Konuşma terapisi

Konuşma terapisi konuşmadaki kesintileri azaltabilir ve çocuğun benlik saygısının artmasını sağlayabilir. Terapi genellikle çocuğun konuşma hızını, nefes desteğini ve laringeal gerginliği izlemesini teşvik ederek konuşma kalıplarını kontrol etmesini sağlar. Konuşma terapisi için en iyi hasta grupları şunlardır;

 • 3 ila 6 ay boyunca kekeleyenler
 • Kekemeliği belirgin olanlar
 • Kekemeliği yüzünden duygusal sorunlarla karşılaşanlar
 • Ailesinde kekeme yakını olanlar

Ebeveynler, çocuklarının kekemelik konusunda daha fazla bilinçli hissetmelerine yardımcı olmak için terapötik teknikleri de kullanabilir. Konuşmak için zaman ayırmak ya da sabırla dinlemek çok önemlidir. Bir konuşma terapisti, ebeveynlerin çocuklarıyla nasıl iletişim kurmalarını gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olabilir. (1)

İlaçlar

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kekemeliğin doğrudan tedavisi için herhangi bir ilacı onaylamamıştır. Ancak kekemelik tedavisinde benzodiazepinler, antikonvülsanlar, antidepresanlar, antipsikotik ve antihipertansif ilaçların etkinliği hem yetişkinleri hem de çocukları kapsayan çalışmalarda değerlendirilmiştir. 2006’da kekemeliğin farmakolojik tedavileri kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiş ve bu ilaçların tedavide başarılı sonuçların alınmasını sağladığı görülmüştür. Buna karşılık farmakolojik tedavilerin potansiyel olarak ciddi yan etkileri kaydedilmiştir. Tespit edilen yan etkiler arasında kilo alımı, cinsel işlev bozuklukları ve tansiyon artışı bulunmaktadır. (2)

Diğer tedaviler

Kekemeyi tedavi etmek için elektronik cihazlar kullanılabilir. Bir cihazlar çocukların hızlıca konuştuklarında seslerinin değişmiş bir kaydını çocuğa dinleterek onların daha yavaş konuşmalarına yardımcı olur. Diğer cihazlar, işitme cihazları gibi takılır ve kekemeliğin azalmasına yardımcı olduğu bilinen rahatsız edici arka plan gürültüsü oluşturabilirler.

Kekemelik semptomlarını azaltmak için pek çok tedavi şekli denenmiştir. Kekemeliğin yol açtığı stresin azaltılması için akupunktur, nefes egzersizleri, yoga ya da meditasyon gibi teknikler faydalı olabilmektedir. (3)

Kekemelik için hangi doktora gidilir? Kekemelik sorunu yaşayanlar hastanelerin Psikiyatri bölümlerinden randevu almalıdırlar.

Kekemelik Nedir?

Kekemelik konuşma akışının istemsiz olarak bozulması, seslerin, hecelerin, sözcüklerin veya cümlelerin tekrarlanması ya da uzatılması şeklinde görülen bir konuşma bozukluğudur. Birçok kişi için kekeleme sırasında tekrar yapmak, en zor durumdur. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1’inde kekemelik sorunu bulunur.

Kekemelik nedeniyle kişilerin öz saygıları kaybolabilir, kalabalık ortamlarda konuşmaktan çekinebilirler. Tedavi görmedikleri takdirde utanma duyguları ve stresleri artabilir. Stresin artması kekemeliğin daha da kötüleşmesine yol açar. Bazı kişiler telefonla konuşurken ya da topluluk önünde konuşurken çok fazla zorlandıkları için bu tip durumlardan kaçınmaya çalışırlar. Bazılarında ise şarkı söylerken hiçbir tekrarın olmaması ve gayet akıcı konuşma halleri görülebilir. (4)

Kekemelik Belirtileri

Kekemelik nasıl anlaşılır? Kekemelik başlangıcı seslerin ya da kelimelerin tekrarlanması ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Kekemeliğin en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Tek heceli kelimeleri ya da kelimelerin bazı hecelerini tekrar etmek.
 • Sesli harfleri uzatarak konuşmak.
 • Konuşma sırasında duraklama. Duraklarken yüzün gerginleşmesi ve stresin artması.
 • Cümle içinde söylemekte zorlanılan kelimeleri değiştirmek.
 • Bir cümleyi bitirememek. (5)
  Kekemelik belirtileri hakkında daha fazlası için

Kekemelik Nedenleri

Kekemelik neden olur? Uzmanlar çeşitli faktörlerin kekemeliğe neden olduğunu söylüyor. En yaygın kekemelik nedenleri şunlardır;

 • Genetik: Kekeme insanların yaklaşık % 60’ının ailesinde kekeme biri vardır.
 • Gelişimsel gecikmeler: Dil problemlerinin çoğu gelişimsel gecikmeler nedeniyle olur.
 • Motor sinirlerde anormallikler: Beynin konuşma ile ilgili kısımlarında yaşanan anormallikler kekemeliğin ortaya çıkmasına yol açabilir.
 • Stres: Aşırı stres hızlı konuşmaya, hızlı konuşma ise bazı kelimelerin ya da seslerin tekrarlanmasına neden olabilir. (6)
  Kekemelik nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Kekemeliğe Ne İyi Gelir?

Kekemelik bitkisel tedavisi: Kekemelik tedavisinde kullanılan bitkiler daha çok stresi ve gerginliği azaltmayı amaçlayan melisa çayı ya da papatya çayı gibi bitkilerdir. Bu çayların yanı sıra kasları gevşetmek için magnezyum alımını artırmak da son derece önemlidir. (7)

Kekemelik evde tedavi yöntemleri

 • Yavaş konuşmaya çalışmak
 • Nefes egzersizleri yapmak
 • Stresi azaltıcı aktivitelerde bulunmak
 • Zorlanılan kelimeleri kullanmaktan kaçınmak
 • Arkadaşlardan, aileden ya da aynı sorunu yaşayan kişilerden destek almak
 • Belli bir ritim ile konuşmak (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)