Kemik Kanseri Belirtileri


Kemik kanseri nasıl anlaşılır? Kemik kanseri başlangıcının en belirgin özelliği ağrıdır. Ağrı dışında en çok yaşanan semptomlar şişme ve kırıklardır.

Ağrı

Tümörlü kemikte meydana gelen ağrılar, kemik kanserinin en yaygın belirtisidir. Ağrı başlarda sabit değildir, geceleri ya da tümörlü kemiğin kullanıldığı durumlarda daha da artar. Bacakta tümör varsa yürürken ya da merdiven çıkarken bacaklar şiddetli bir şekilde ağrıyabilir. Kanserli hücreler büyüdükçe ağrı daha da artar, tüm gün devam edebilir ve hareket ettikçe daha da kötüleşir.

Şişme

Ağrı bölgesinde şişme haftalar sonra ortaya çıkabilir. Tümörün nerede olduğuna bağlı olarak kitlenin hissedilecek kadar büyümesi uzun bir süre alabilir. Boyun kemiklerinde ortaya çıkan kanserlerde, boğazın arkasında yutkunmayı engelleyebilecek ya da nefes almayı zorlaştırabilecek bir yumruya rastlanabilir.

Kırıklar

Kemik kanseri, kemikleri zayıflatabilir. Güçsüzleşen kemikler kolay kırılabilir hale gelir. Kemik tümörü nedeniyle ağrı çeken hastalar ufak darbelere karşı bile zayıf oldukları için kemikleri kırılabilir.

Diğer belirtiler

Omurga kemiklerindeki kanser sinirlere baskı yapabilir, uyuşukluk, karıncalanma ve hatta zayıflığa neden olabilir. Kemik kanseri kilo kaybına ve yorgunluğa yol açabilir. Kanser iç organlara yayılırsa başka belirtilere de neden olabilir. Örneğin, kanser akciğerlere yayılırsa, solunum zorlukları ortaya çıkar. (1)

Kemik Kanseri Nedir?

Kemik kanseri malign tümörlerin yol açtığı bir kanser türüdür. Kemik içinde başlayan ya da diğer organlardan kemiklere yayılan malign hücreler kemik kanserine neden olur. Kanserin başladığı bölgeye göre 3 farklı kemik kanseri vardır. Bunlar;

 • Osteosarkom: Osteosarkom kemik kanserleri içinde en yaygınıdır. Bu tümörde kanserli hücreler kemik üretirler. Osteosarkom kemik kanseri genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Daha çok bacak veya kol kemiklerinde meydana gelir. Nadir durumlarda, osteosarkomlar kemiklerin dışında ortaya çıkar.
 • Kondrosarkom: Kondrosarkom, en sık görülen ikinci kemik kanseri türüdür. Bu tümörde kanserli hücreler kıkırdak üretirler. Kondrosarkom genellikle orta yaşlı insanlarda ve yaşlı erişkinlerde görülür. Daha çok pelvis, bacak veya kollarda ortaya çıkar.
 • Ewing sarkomu: Ewing sarkomu tümörleri çoğunlukla çocuk ve genç erişkinlerin pelvis, bacak veya kollarında ortaya çıkar. (2)
  Kemik kanseri nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kemik Kanseri Nedenleri

Kemik kanseri neden olur? Kemik kanserinin tam nedeni belli olmamakla birlikte pek çok araştırma sonucunda malign (kanserli) tümörlerin gelişme olasılığını artıran bazı risk faktörleri saptanmıştır. Bunları sıralarsak;

 • Osteosarkom kemik kanseri yüksek dozda eksternal radyasyon tedavisi almış veya bazı antikanser ilaçlarla tedavi gören kişilerde daha sık görülür.
 • Ailesinde kemik kanseri olanlar daha çok risk altındadır.
 • Bazı genetik bozukluklar kemik kanserine yol açabilir. Örneğin herediter retinoblastoma olan çocuklar, özellikle radyasyon ile tedavi edilirlerse, osteosarkom geliştirme riski daha yüksektir.
 • Kemiklerde oluşan kalıtsal kusurlar kemik kanseri riskini artırabilir.
 • Doktorların bazen kırıkları onarmak için kullandıkları metal implantları olan kişilerin osteosarkom geliştirmesi daha olasıdır. (3)
   Kemik kanseri nedenleri daha fazla detay için

Kemik Kanseri Tedavisi

Kemik kanseri nasıl geçer? Kemik kanseri tedavisinde ilk olarak kanserin hangi evrede ve vücudun hangi bölgesinde olduğuna bakılır. Daha sonra hastanın yaşı, sağlık geçmişi ve aile öyküsü gibi durumlar değerlendirilir. Kemik tedavisinde sıklıkla kullanılan uygulamalar kemoterapi, radyoterapi ve ameliyattır.

Kemik kanseri ameliyatı: Kanserli dokuları çıkarmak amacıyla yapılan kemik kanseri ameliyatında sağlıklı dokuların zarar görmemesi amaçlanır. İleri evreler gibi durumlarda ampütasyon gerekebilir, bu durumda diğer uzuvların görevlerini yerine getirmesi hastanın eğitim görmesi gerekebilir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için genellikle damardan verilen güçlü anti-kanser ilaçları kullanır. Kemoterapi her kemik kanseri için etkili olmayabilir. Örneğin, kemoterapi genellikle kondrosarkom için çok etkili değildir, fakat osteosarkom ve Ewing sarkomunun tedavisinde önemli bir rol oynar.

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi güçlü ışınlar kullanır. Radyoterapi genellikle ameliyattan önce kullanılır, çünkü tümörü küçültebilir ve tümör bu sayede daha kolay çıkarılabilir. Bu da amputasyonun gerekli olması olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra, geride kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek için radyasyon tedavisi kullanılabilir. İleri kemik kanseri olan kişilerde radyasyon tedavisi, ağrı gibi belirtileri ve semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir. (4)

Kemik kanseri için hangi doktora gidilir? Kemik kanseri olan kişiler ilk olarak hastanelerin ortopedi bölümlerine gitmelidirler.
Kemik kanseri tedavisi hakkında daha fazla bilgi için

Kemik Kanserine Ne İyi Gelir?

Kemik kanseri bitkisel tedavisi: Taze meyve ve sebzeler tüketmek, zerdeçal gibi anti inflamatuar bitkiler kullanmak, yeşil çay, aloe vera ve omega 3 tüketmek, magnezyum ve kalsiyum alımını artırmak kemik kanseri tedavisinde önemlidir. (5)

Kemik kanseri evde tedavi yöntemleri

 • Yoga, meditasyon ve akupunktur gibi tedaviler kemik kanseri hastaları için son derece faydalıdır.
 • Yeterli güneş ışığı almak ciltte D vitamini üretimini artırır. Cildin altında üretilen D vitamini, kemik kanseri hücrelerinin çoğalmasını azaltmaya yardımcı olur.
 • Masaj tedavisi kemik kanseri belirtilerini iyileştirmek için kullanılır. Masaj terapisi için zeytinyağı, lavanta yağı ve hardal yağı kullanılabilir. Kemik kanserinden kaynaklanan vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olacağından etkilenen bölgeye masaj yapmak gerekir.
 • Sigara ve alkol gibi alışkanlıkları bırakmak. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)