Kemik Kanseri Nedenleri


Kemik kanseri neden olur? Kemik kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kemik dokusundaki hücrelerin anormal büyümelerine neden olabilecek bazı faktörler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Genetik bozukluklar

Osteosarkomlar gibi pek çok kemik kanseri türünün nedeni kalıtsaldır ve bazı genlerdeki mutasyonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadırlar. Retinoblastom, çocuklarda kalıtsal olabilen nadir bir göz kanseridir. Retinoblastomun kalıtsal formu, RB1 geninin bir mutasyonundan kaynaklanır. Bu mutasyona sahip olan hastalarda kemik ya da yumuşak doku sarkomları gelişme riski de artar. Ayrıca radyasyon terapisi retinoblastomayı tedavi etmek için kullanılıyorsa, göz çevresindeki kemiklerde osteosarkom riski daha da yüksektir.

Paget hastalığı

Paget hastalığı iyi huylu (kanserli olmayan) ancak bir veya daha fazla kemiği etkileyen kanser öncesi durumdur. Anormal kemik dokusunun oluşumu ile sonuçlanır ve çoğunlukla 50 yaşından büyüklerde görülür. Etkilenen kemikler ağır ve kırılgan hale gelir. Paget hastalığı olan kişilerin kemikleri normal kemiklerden daha zayıftır ve kırılma ihtimalleri daha yüksektir. Çoğu zaman Paget hastalığı yaşamı tehdit edecek düzeye gelmez. Genellikle pek çok kemik etkilendiğinde, Paget hastalığı olanların yaklaşık %1’inde kemik kanseri gelişir. (1)

Radyasyon

İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalan kemiklerde kemik kanseri gelişme riski daha yüksek olabilir. Kemiğin tipik bir röntgeni tehlikeli değildir, ancak büyük dozlarda radyasyona maruz kalmak risk oluşturur. Örneğin kanseri tedavi etmek için uygulanan radyasyon terapisi, tedavi alanındaki kemiklerden birinde yeni bir kanserin gelişmesine neden olabilir.

Rodyum ve stronsiyum gibi radyoaktif materyallere maruz kalmak da kemik kanserine neden olabilir çünkü bu mineraller kemiklerde birikmektedir.

Kemik iliği nakli

Kemik iliği (kök hücre) transplantasyonu yapılan birkaç hastada osteosarkom görülmüştür. (2)

Kemik Kanseri Nedir?

Kemik kanseri, sağlıklı kemik dokusunu tahrip eden kemiklerdeki malign tümörler sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kemik kanseri primer ve sekonder kemik kanseri olarak ikiye ayrılır. Kemik hücrelerinde başlayan malign tümörler primer kemik kanserine, başka bir yerde başlayıp kemiklere yayılan tümörler sekonder kemik kanserine neden olur.

Kemiklerde benign (iyi huylu) ve malign (kanserli) hücreler bulunur. Benign kemik tümörleri malign kemik tümörlerine göre daha yaygındır. Hastalar genellikle ağrı şikayeti ile gittikleri doktorda kemik kanseri olduklarını öğrenebilirler. Bazı testler ve görüntüleme teknikleri, kemik kanserinin daha doğru teşhis edilmesini sağlayabilir. (3)
Kemik kanseri nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik kanseri nasıl anlaşılır? Kemik kanseri başlangıcı tümörlü bölgede şiddetli ağrıların oluşmasına yol açar. Zamanla acı daha da kötüleşir ve sürekli hale gelir. Bazı durumlarda acı süptildir ve hasta birkaç ay boyunca doktora gitmeye gerek duymadan yaşayabilir. Kemik kanserinin diğer belirtileri şunalrdır;

Kemik Kanseri Tedavisi

Kemik kanseri nasıl geçer? Kemik kanseri tedavisi kanserin boyutuna, yerine, evresine, hastanın yaşına ve genel sağlığına bağlı olarak değişmektedir. Kemik kanseri için tedavi seçenekleri ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.

Kemik kanseri ameliyatı: Cerrahi işlemde tümörlü doku, çevresi ile birlikte temizlenir. Kol ya da bacaklarında kemik kanseri olan kişilerde ameliyat en iyi çözümlerden biridir. Bununla birlikte hastaların çoğunda ekstremite fonksiyonunu maksimize etmek için rekonstrüktif cerrahi gerekli olabilir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için antikanser ilaçların kullanılmasıdır. Kemik kanseri olan hastalar genellikle antikanser ilaçların bir kombinasyonunu alırlar.

Radyoterapi olarak da adlandırılan radyasyon terapisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili x-ışınlarının kullanılmasını içerir. Bu tedavi ameliyat ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Genellikle kemoterapi ile tedavi edilemeyen kondrosarkomun yanı sıra pek çok kemik kanseri türünü tedavi etmek için kullanılır. Ameliyatı reddeden hastalar için de radyoterapi uygulanabilir. (5)

Kemik kanseri için hangi doktora gidilir? Kemik kanseri için bir ortopedi uzmanına görünmek gereklidir.
Kemik kanseri tedavisi hakkında daha fazla detay için

Kemik Kanserine Ne İyi Gelir?

Kemik kanseri bitkisel tedavisi: Kemik kanseri tedavisi sırasında vitamin ve mineral bakımından zengin bir diyetle beslenmek son derece önemlidir. Kemik kanseri hastalarında özellikle magnezyum ve kalsiyum seviyelerinin yeterli düzeyde olması gerekir. (6)

Kemik kanseri evde tedavi yöntemleri

  • Sigara ve alkol bırakılmalıdır.
  • Fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır.
  • Etler pişmeden tüketilmemelidir.
  • Ellerin kirli kalmaması enfeksiyon kapmamak için çok önemlidir.
  • Uykusuz kalınmamalıdır. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)