Keten tohumu çayının faydaları nelerdir?


Keten tohumu, ya da keten Latince adı linum usitatissimum l. olarak bilinen keten bitkisinden gelen bir yıllık bir bitkidir. Eski Mısırlılar gıda ve ilaç yapımında hem ketenden hem de keten tohumundan faydalanmaktaydılar. Geçmişte, keten tohumu özellikle laksatif olarak oldukça sık kullanılmıştır.

 

Keten tohumu fiberin (lif) açısından yüksektir ve su ile temas sırasında genişleme yaşayarak zamkı olarak adlandırılan bir sakızımsı malzeme içermektedir. Bu durum bağırsak sisteminin daha hızlı hareket etmesine yardımcı olmaktadır. (1)

Keten tohumu çayı mütevazı bitkisel bir çay gibi görünebilir, fakat onun ince yapısı temel mikro besinler açısından oldukça zengindir. Keten tohumu çay içmek C vitamini, K vitamini ve çeşitli B vitaminleri gibi vitaminlerin vücudunuza alınımı için destek sağlamaktadır. Aynı zamanda keten tohumu bakır, demir, kükürt, magnezyum ve manganez gibi mineralleri de içermektedir. Keten tohumu proteinler, amino grup asitler, diyet lifi, temel yağ asitleri, zamk ve beta karoten açısından oldukça doğal bir kaynaktır. (2)

 

keten tohumu çayının sağlığa faydaları

Keten tohumu çayının sağlığa faydaları

Bağırsak sağlığını destekler: Keten tohumu çayı sindirim sağlığı ile ilgili birçok soruna sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olarak destek olabilir. Bir fincan keten tohumu çayı içmek ishal, kabızlık veya diğer bağırsak ilgili sorunlar gibi sindirim sorunlarından muzdarip olanlar için, bu sorunları gidermede oldukça etkili bir yöntemdir. Keten tohumu çayının yatıştırıcı etkisi karın kramplarının, yanı sıra böbrek ve mesane sağlığının iyileştirilmesi için de oldukça faydalıdır.

Kardiyovasküler sağlığı desteklemekte: Bu çay içmenin başka büyük yararı ise vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu artırmaya yardımcı olabilmesidir. Keten tohumu çayındaki mevcut yağ asitleri belirli kalp hastalıkları gibi ciddi sorunları önlemek için oldukça faydalıdır. Keten tohumu çayı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmakta ve aynı zamanda vücudun geri kalanında ise kalbin yanı sıra arterlerin sağlığını geliştirmede de olumlu bir etkiye sahip olmaktadır. Bu çay içmek düşük kolesterole yardımcı olmakta ve kalp damar sistemi ile ilgili rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltmaktadır. (3)

Kanserle mücadele eder: Keten tohumundaki omega-3 yağ asitlerinin antioksidan özelliği sayesinde deri ve sindirimin maruz kaldığı toksinlerden kurtulmak mümkündür. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelerde ve dokularda oluşturabileceği zararlardan vücudu korumaktadır. Bu serbest radikaller DNA’nın yapısını bozarak, zaman içinde belirli kanser türlerinin oluşma riskini yükseltmektedir. Uzmanlara göre ise, keten tohumu kültürü prostat, meme ve cilt kanseri hücrelerinin büyümesini engelleme gibi bir ihtimale sahiptir. Yapılan klinik çalışmalar, keten tohumu bileşenlerinin insandaki kanser hücrelerinin hızla büyümesinin engellenileceğini düşündürmektedir.

Menopoz belirtilerini hafifletir: Keten tohumu fitoöstrojen bileşenleri içermesi nedeniyle, bu östrojenin etkileriyle aynı şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle keten tohumu çayının menopozun hafif belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olduğu kabul edilmektedir. 2002 Eylül ayında ”Kadın Hastalıkları ve Doğum” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, iki ay boyunca keten tohumu tüketiminin menopoz yaşayan kadınların hormonlarının yenilenmesinde bir tedavi uyguladığı ve bu nedenle semptomlara iyi geldiği belirtilmiştir. (4)

İnflamatuar karşıtı özelliğe sahiptir: Dünyanın sağlıklı yiyecekleri listesine göre, vücudumuz hormon benzeri molekülleri inflamatuar karşıtı prostaglandinler yapmak için omega-3 yağlarını kullanmaktadır. Bu nedenle bu tür keten tohumu gibi omega-3 açısından zengin olan besinler, romatoid artrit, osteoporoz ve astım gibi birçok kronik iltihaplı hastalıklara yol açabilen sistemik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. (5)

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Keten tohumu tüketimi LDL ya da “kötü” kolesterol ve trigliseritler dâhil olmak üzere, toplam kolesterol düzeyinde bir düşüşe neden olmaktadır. Egzersizin artırılması, az yağlı gıdalar tüketmek, tuz ve şeker kullanımına dikkat edilmesiyle beraber takviye olarak keten tohumu çay içmek, yüksek kolesterol ile mücadele etmek için faydalı bir yöntem olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Günlük olarak keten tohumu tüketimi vücutta oluşabilecek bakteri ve enfeksiyonlara karşı vücudun kendini savunması için bağışıklık sistemini güçlendirmesine destek olmaktadır. Keten tohumunun içerdiği lignan ve alfa-linolenik asit olarak adlandırılan iki bileşenin bağışıklık hücrelerini ve bağışıklık reaksiyonunu düzenlediği keşfedilmiştir. Diğer yandan omega-3 asitleri fagositler etkinliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Keten tohumundaki önemli yağ asitleri enfeksiyonlara karşı vücudu korumakta bağışıklık sisteminin bu duruma yanıt vermesine destek olmaktadır. (6)

Keten tohumu çayı tarifi

Keten tohumu çayının hazırlanışı

Keten tohumu çayının tüm bu faydalarından yararlarından faydalanmak için basit bir keten tohumu çayı tarifi:

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu
  • 1 bardak kaynar su
  • Lezzet katmak için tarçın, zencefil ve karanfil (isteğe bağlı)

Bu keten tohumu çayın için genel bir tariftir. Dilerseniz yukarıdaki isteğe bağlı olan malzemelerden ekleyebilirsiniz. Sıcak suyu keten tohumlarının üzerine dökün ve 8-10 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra tekrar ısıtıp tüketebilirsiniz. (7)

Limonlu keten tohumu çayı tarifi

Malzemeler:

  • 8 bardak su
  • 8 çorba kaşığı keten tohumu
  • 1 adet limonun suyu

Hazırlanışı: Bir tavaya suyu ve keten tohumlarını ekleyip kalın bir karışım haline getirene kadar 15-20 dakika boyunca pişirin. Soğumaya bırakın. Daha sonra limon suyunu ekleyip buzdolabına kaldırın.

Not: Bağırsak problemleri için (müshil etkisi nedeniyle) kullanıyorsanız bu çayı oda sıcaklığında tüketmeye çalışın. (8)

Tarçınlı keten tohumu maskesi tarifi

Keten tohumu, hem antioksidanlar hem de anti-enflamatuar açısından oldukça zengindir. Balın antibakteriyel özellikleri ile bir araya getirildiğinde, bu maske akne veya derinin pul pul dökülmesiyle mücadele için idealdir.

Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu
  • 1/4 su bardağı yoğurt
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve ılık su ile yıkamadan önce 10 dakika boyunca cilde uygulayın. (9)

Keten tohumu çayının zararları

Keten tohumunun bazı yan etkileri olabilir ama genel anlamda güvenli olarak kabul edilmektedir. Aşırı keten tohumu tüketimi lifli yapısı nedeniyle kabızlık, hazımsızlık ve mide bulantısı yol açarak sindirim sistemini etkileyebilmektedir. Uygun miktarda su olmadan keten tohumu tüketmek bağırsakta şiddetli kabızlık ve tıkanıklığa neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde kaşıntı, şişme, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve zor yutma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Keten tohumu tükettiğinizde diyabet hiperglisemi yaşayabilirsiniz. Diyabet hastalarının keten tohumu yağını veya keten tohumu çayını tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışması tavsiye edilmektedir. Büyük dozlarda tüketildiğinde daha kolay kanama ve morarma meydana gelmesi riskini artırabilir. Kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Keten tohumu vücutta östrojen benzeri etkilere sahip olabilir. Bu östrojenik aktivitesi yumurtalık, rahim veya meme kanseri, polikistik over sendromu, endometriozis, rahimde miyom veya hormona duyarlı kanserleri olan hastalarda riskini artırabilmektedir. Bu nedenle keten tohumu ve keten tohumu çayını tüketmeden önce bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir. (10)

Hamilelik ve emzirme döneminde keten tohumu çayı tüketimi: Hamilelik ve emzirme döneminde keten tohumunun ağız yoluyla tüketimi güvenli olmayabilir. Keten tohumu östrojen hormonunu harekete geçirmektedir. Hamilelik döneminde anneye ve bebeğe zarar vermeyeceğine dair güvenilir klinik bir araştırma olmaması nedeniyle herhangi bir riske karşı tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde emzirme dönemi içinde yeterli araştırma olmadığı için dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. (11)

Tavsiyeler

Bir gün içinde 150 ml olacak şekilde 3 veya 4 kez keten tohumu çayını içebilirsiniz. Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Akşam çayı olarak hazırlayıp ve ertesi günde tüketilmesi önerilmektedir. Taze olarak hazırlanması faydalarından optimum düzeyde yararlanmayı sağlamaktadır.

10 gün keten tohumu çayını tükettikten sonra 10 gün ara vermelisiniz. İstediğiniz sonucu başarana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. Böyle içmek etkili vücut ağırlığını düzenler. Ayrıca bu tedavi sırasında bol su içmek çok önemlidir.

Düzenli olarak keten tohumu çay tükettiğinizde cildinize olumlu bir çok değişikliği fark edeceksiniz. Çayın düzenli ve sık tüketimi cildi elastik hale getirmektedir. Bu da keten tohumu çayının diğer faydalarından biridir. (12)