Kıl kurduna ne iyi gelir?


Kıl kurdu enfeksiyonu, insan bağırsak solucanının en yaygın görülen türlerinden biridir. Kıl kurdu küçük, dar solucanlardır. Beyaz renkte ve yarım inçden daha kısadırlar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ‘ye göre, enterobiasis veya oksuriasis olarak da bilinen kıl kurdu enfeksiyonu, insanlardaki en yaygın solucan enfeksiyonu tipidir.

Kıl kurdu enfeksiyonları kolayca yayılabilir. Bunlar 5-10 yaş arasındaki çocuklarda en yaygın olanı, kurumlarda yaşayan insanlar ve bu gruplardaki bireylerle düzenli ve yakın temas kuranlardır. Kıl kurdu enfeksiyonları için etkili tedavi yöntemi ilaçla olan tedavi yöntemidir. Ciddi komplikasyonlar ve uzun süreli sağlık etkileri nadirdir. (1)

Kıl kurdunun nedenleri

Çoğu insan, yanlışlıkla kıl kurdu yumurtalarını yutarak virüse yakalanır. Herkes kıl kurdu alabilir, ancak bunlar okul çağındaki çocuklarda en yaygın olanıdır. Genellikle böyle yayılırlar:

 • Bir çocuk kıl kurdu yumurtalarını yutar ve bunlar çocuğun bağırsağına gider. Yaklaşık bir ay içinde yumurta solucanlara açılır. Gece dişi solucanlar röntgeni tarar ve çocuğun anüsünün etrafında yumurta bırakır.
 • Solucanlar yumurta bıraktığında, kaşıntıya neden olabilir. Çocuğun kaşırken çizmesi durumunda, yumurta çocuğun parmaklarına sarılabilir ve tırnakların altına yapışabilir.
 • Yumurtalar daha sonra giyim, yemekler, oyuncaklar ve mobilyalar gibi çocuğun dokunduğu şeylere yapışırlar. Yumurtalar vücutta 2 ila 3 hafta yaşayabilir.
 • Çocuğun dokunduğu bir şeye dokunduğunuzda yumurta elinize geçer. Sonra yiyecek veya ağzınıza dokunursanız, yumurtaları yutabilirsiniz. Bu, döngüyü tekrar başlatır.

Kıl kurtları evlerin, gündüz bakım merkezlerinin, okulların ve insanların birlikte vakit geçirdiği diğer yerlerde kolayca yayılır. Ailenizdeki bir kişide kıl kurdu varsa, muhtemelen diğer fertlere de yayılır.

Havadaki yumurtaları teneffüs ederek bu kurtları almak mümkündür, ancak bu nadirdir. Bir yüzme havuzundan kıl kurdu kapmak da nadirdir.

Kıl kurtları kişiden kişiye yayılmıştır. Evcil hayvanlar kıl kurdu almazlar ve insanlara geçirmezler. (2)

Kıl kurdunun belirtileri

Semptom, hastanın hissettiği ve rapor ettiği bir şeydir; bu belirti doktor tarafından belirlenir. Örneğin, döküntü bir semptomken, ağrı bir belirti olabilir. Hastada az sayıda erişkin solucan varsa, enfeksiyon hafif olabilir ve hiçbir belirti yaşamayabilir. Semptomlar yalnızca ağır veya orta dereceli enfeksiyonlarla ortaya çıkma eğilimindedir.

Kıl kurdu yumurtaları alındıktan birkaç hafta sonra, olgun dişiler bağırsaktan yumurta bırakılan anal alana, genellikle geceleri yol alırlar. Olgunlaşma ve üreme aşamaları sırasında hasta aşağıdakileri yaşayabilir:

 • Rahatsız uyku
 • Anal bölgesinde şiddetlenen kaşıntı (özellikle dişi solucanlar yumurta bırakırken)
 • Kadınlarda vajinal alan kaşıntısı
 • Hafif mide bulantısı
 • Karın ağrısı

Şiddetli kaşıntıya maruz kalmış kişiler şunlar yaşayabilir:

 • İştah kaybı
 • Ciddi sinirlilik
 • Uyku güçlükleri
 • Kilo kaybı

Eğer biri kişide enfeksiyon olursa, hane halkının diğer tüm üyeleri, belirtileri olmasa bile, aynı şekilde tedavi edilmelidir. (3)

Kıl kurdunun tedavisi

 • Enfekte kişinin temas ettiği her şeyi temizleyin; iç çamaşırları, solunum kıyafetlerinden ve yatak örtüleri ayrı solucan yumurtaları içerebilir. Bu nedenle, dikkatlice yıkanmalıdır.
 • Ellerinizi her zaman temiz tutun. Tırnakları düzeltin. Tuvalete gittikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Yemek hazırlamadan / tüketmeden önce ellerinizi yıkayın.
 • Herhangi bir antibakteriyel sabun genellikle solucanı yok etmeyi garanti altına alacaktır. Okullar, spor salonları, toplu taşıma, sinema salonları ve büyük bir kurum gibi halka açık yerleri ziyaret ettikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Çocukların başparmak emmeden ve tırnak ısırmadan vazgeçirmek gerekir.
 • Tüm diğer durumlarda ellerinizi enfekte bölgeden (makat) uzak tutun.
 • Düzenli ve birincil olarak doktorunuz tarafından yönlendirilenleri uygulayın. (4)

Kıl kurdu için tedavi yöntemleri

Sarımsak: Bu güçlü doğal gıda, kıl kurtlarından kurtulmak için mükemmel bir çözümdür. Toz haline getirilmiş form çalışmıyor, bu nedenle enfekte çocukların bu yiyecek çarelerinden yararlanacak şekilde çeşitli gıdalara sarımsak eklemeyi deneyin. Pürüzsüz olana kadar birkaç diş taze sarımsağı öğüterek ezin ve Vazelin ile karıştırın Kaşıntıyı hafifletmek ve mevcut solucanları öldürmek için kalçalara ve rektal bölgeye uygulayın.

Karanfil: Bir karanfili ezin ve keten tohumlarıyla karıştırın. Uygun oran bire ondur. Sahip olduğu sağlığa olan faydalarıyla beraber solucanla savaşmada oldukça etkilidir. Bu karışımı günde bir kez gıdaya ilave edin ve üç gün süreyle tedaviye devam edin.

Soğan: Doğal olarak çalışan soğandaki kükürt, kıl kurtlarından vücudun kurtulmasına yardımcı olur. Orta boy bir soğanı dilimleyin ve gece boyunca bir su sürahisine batırın. Daha sonra bağırsaktaki kıl kurtlarından kurtulmak için günde üç defa bu sıvıyı için. (5)

Probiyotik: Yoğurt gibi probiyotik açısından zengin gıdaları diyetinize eklemek, sindirim sisteminde sağlıklı bakterilerin gelişimini aktif eder. Sonuç olarak, kurtlar için zehirli bir ortam yaratacak ve sonuçta onları öldürecektir. Her gün bir bardak yoğurt tüketebilir veya probiyotik kapsülleri alabilirsiniz. En iyisini yapmak isterseniz kendi yoğurdunuzu nasıl hazırlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Greyfurt çekirdeği özü: Greyfurt çekirdeği haplarından herhangi bir yerel eczanede bulunabilir. Bu doğal çarenin aynı zamanda sıvı bir versiyonu da mevcuttur. Greyfurt çekirdeği haplarını alırsanız, günde üç kez alın. Bununla birlikte, sıvı özütü seçmeye karar verirseniz dozaja dikkat etmeniz gerekir. En az on damladan fazlasını bir bardak suya karıştırmayın. Semptomlar kaybolana kadar bunu günde üç kez için. (6)

Pelin otu: Pelin otu bağırsak sisteminde bulunan diğer solucanları öldürmeye yardımcı olan santonin, thujone ve isothujone içerir. Bir bardak suya birkaç damla karıştırmanız veya çayını demlenip daha sonra damlalığa ekleyin. Boş bir mideyle içmek en iyi yoldur ve kıl kurdu enfekte çocuklar için iyi çalışır.

Hindistancevizi: Hindistancevizi, özellikle bazı ülkelerde solucanlar için popüler bir çaredir. Sabahları bir kaşık dolusu hindistancevizi içebilir ve ardından kıl kurtlarını vücuttan boşaltmak için 2-3 saat sonra hint yağı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi: Bu, geniş kapsamlı sağlık yararları içeren harika bir maddedir. Bir bardak suya bir çay kaşığı veya iki çay kaşığı elma sirkesini karıştırıp günlük olarak içebilirsiniz. Elma sirkesinin asidik yapısı, vücudunuzun solucanlardan doğal olarak kurtulmasına yardımcı olur. (7)

Havuç: Kıl kurdu tedavisi için değerli bir evde çarede havuçtur. Çocuklarda genellikle ortadan kaldırılır, çünkü tüm parazitlerden kurtulmada etkili olur. Sabahları her gün ufak bir havuç rendesi almaya alışıldığı takdirde, bu solucanlar hızla yok edilebilir. Bununla birlikte, arzulanan sonuçların alınması için bu bardağa başka yiyecek eklememeliler. (8)

Tarçın: Tarçın, kıl kurdu gibi parazitik enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu baharatı meyve ve diğer gıdalar üzerine bol miktarda kullanın. Tarçınlı çay yapmak, kıl kurdu tedavisinde harika bir yoldur. (9)

Vazelin ve hintyağı: Vazelinin içerdiği güçlü kimyasallar, kıl kurdu büyümesini durdurmada oldukça etkilidir. Güçlü hint yağı ile karıştırarak güçlü kimyasalları sulandırın. Bu karışımı, çocuğun enfekte derisine eşit bir şekilde uygulayın. 30 dakika bekletin ve ardından antibakteriyel sabun ve ılık su ile yıkayın. İyileşme sürecini hızlandırmak için bunu her gün en az 3 kez yapın.

Kabak çekirdeği: Kıl kurduna yönelik çözümlerde zihninizdeki en son şey bu olabilir, ancak oldukça etkilidir. Her sabah bir bardak suyla kabak çekirdeği yemek çok etkilidir. Aynı zamanda ezilerek su ile karıştırarak macun da yapabilirsiniz. Macunu kaynatmadan ısıtın. Isıtıldıktan sonra, soğuması ve fazla yağın alınması için bir kenara koyun. Her sabah bu macunundan bir çorba kaşığı alınması, kıl kurtlarının yol açtığı enfeksiyonu tedavi etmekte harikalar yaratacaktır. (10)