Kırmızı mantar çayının faydaları nelerdir?


Kırmızı reishi mantarı veya Latince adıyla ganoderma lucidum, Doğu tıbbında sık kullanılan bir üründür. Bu mantarın Çince adı ise, “ölümsüzlük mantarı” anlamına gelen ling chih olarak bilinmektedir. İki ay boyunca sürekli kırmızı mantar çayı içenlerin refah oranlarında önemli gelişmeler gözlemlendiği rapor edilmiştir. Kırmızı reishi mantarının sahip olduğu aktif madde ise suda çözünen polisakaritlerdir. Bu mantar türünün çayı bazı sağlık sorunları için oldukça faydalı olabilmektedir. Kırmızı reishi mantarının çayının zehirli olmaması nedeniyle günlük olarak yan etkilerini pek yaşamadan keyifle tüketebilirsiniz. (1)

Kırmızı reishi mantarı çiğ olarak servis edildiğinde acı ve hoş olmayan bir tadı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, neredeyse reishi mantar sadece sıcak suyla yani çay olarak tüketilmesiyle yaygındır. Bu bitkisel çayın çok ince bir lezzet vardır ve birçok kişi tarafından ilgi çekici bir bitkisel çay demlemek için bal veya limon ile tamamlanarak tercih edilmektedir. Kırmızı reishi mantarı vitamin C ve vitamin B3, B6; ayrıca kalsiyum, demir, fosfor ve manganez gibi mineraller için doğal bir kaynaktır. Protein de içeren kırmızı reishi mantarı doğal bir antioksidandır ve faydalarından yararlanmak için bir fincan kırmızı reishi mantarı çayını tüketmek yeterlidir. (2)

 

Kırmızı mantar çayının sağlığa faydaları

Kırmızı mantar çayının sağlığa faydaları

Kardiyovasküler sağlığı destekler: Kırmızı reishi mantarının başka bir yararı da kardiyovasküler sorunları olan insanlar için kan basıncını düşürmesi nedeniyle popüler bir seçim olmasıdır. Ayrıca APA’nın “Doğal Tıp Uygulama Rehberi”, hipertansiyonu olan kişilere kırmızı reishi mantarı çayını tüketmelerini tavsiye etmiştir. Sonuç olarak, kırmızı reishi mantarı çayı hem kolesterolü düşürmeye hem de kan basıncını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Diğer yandan fazla kan pıhtılaşmasını engelleyerek kardiyovasküler sağlığa destek olmaktadır.

Kanserle savaşmaya yardımcı olur: Kırmızı reishi mantarı çayı biraz tuhaf görünüyor olsada vücut için oldukça faydalıdır. Kırmızı reishi mantarı çayının tıbbi faydaları açısından antioksidan özellikleri ile ünlüdür; böylece hücrelerindeki düzensizliklerle mücadele ederek kanser hücrelerinin büyüme riskini oldukça düşürebilmektedir. Deneysel Onkoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, düzenli olarak kırmızı reishi mantarı tüketen kanserli hastaların kanser hücreleri üzerinde şaşırtıcıcı gelişmeler gözlemlenmiştir. (3)

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kırmızı (reishi) mantar çayı bağışıklık sistemini desteklemek için harika ve doğal bir yol olabilmektedir. Kırmızı mantardaki polisakaritlerin varlığını nedeniyle bir immünomodülatör (bağışıklık sistemini güçlendirici) şekilde çalışarak bağışıklık sistemini uyardığı bilinmektedir. Buna ek olarak, kırmızı reishi mantarı bazı antioksidanlar içermektedir; bu nedenle serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından ve tehlikeli enfeksiyonlardan vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu korumaktadır.

Sağlıklı bir solunum sistemi sağlar: Kırmızı reishi mantarı çayı solunum sağlığı için oldukça değerli olabilmektedir. Ancak buna ek olarak, sadece sağlıklı dolaşımı desteklemekle kalmaz, bir theraputic olduğu için doğal antihistaminik eylemi göstererek solunum sistemi de dâhil olmak üzere vücut sistemlerinin çoğu için faydalı hale gelebilmektedir. Reishi’nin çayı özellikle solunum sisteminde yaşanan alerjik semptomları hafifletmek için yardımcı olabilmektedir. Bu kırmızı mantar çayı mukoza oluşumunu hafifletmeyi sağlamakta aynı zamanda daha iyi nefes almaya destek olmaktadır. Ayrıca, bir fincan sıcak çay boğaz için oldukça sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Sindirim sistemini destekler: Acı bir lezzete sahip gıda olarak, reishi mantarı çayı sindirim yardım için iyidir. Acı tadan gıdalarda, sindirim sistemi işlevlerini hızlandıran bir etki vardır; ayrıca tükürük üretimine teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Ağır bir yemekten sonra tüketilen kırmızı mantar çayı sindirim sistemini çalıştırmayı sağlar.

Uykusuzluğa iyi gelir: Kırmızı reishi mantarı çayı vücudunuzu rahatlamasının yanı sıra uykuya vücudu teşvik ettiğine inanılmaktadır. Buna ek olarak, öksürük azaltır ve aynı zamanda astım belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur. Uzun vadede yorgunluk sendromu semptomlarını azaltmak için gerçekten etkili olduğu düşünülmektedir. (4)

Cilt problemlerini tedavi eder: Bu mantar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar yaralar, güneş yanığı, isilik ve böcek sokması gibi çeşitli dış deri sorunlarını tedavi yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Kırmızı reishi mantarında uyumlaştırılmış olan antihistaminik, anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve anti-alerjik özellikleri nedeniyle hem bağışıklık sistemini çalıştırarak hem de kan dolaşımına yardım ederek cilt problemlerinin iyileşmesini sağlamaktadır.

Antidepresan özelliğe sahiptir: Kırmızı reishi mantarı çayının zihin durumu için faydalı bir etkisi vardır. Sakinleştirici özellikleriyle bilinen bu mantar türü ruh halinin iyileştirilmesini sağlamaktadır. Reishi antidepresan otlardan sonra aranan bir üründür. Sinirlilik ve endişeyi hafifletir ve zihin yatıştırır; böylece vücudu rahatlatarak depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Ağrıyı hafifletir: Enflamatuar durumlar yaşandığında genelde devamında buna yoğun ağrı seviyeleri eşlik etmektedir. Artrit ve nöralji buna örnek iki durumdur. Çalışmalar kırmızı reishi mantarının, bu koşullarda yaşanan iltihabın hafifletilmesi ve devamındaki ağrının dinmesi için etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu mantar türünde acının hafifletilmesine yardımcı bileşikler yer almaktadır. (5)

Kırmızı mantar çayı tarifi

Kırmızı mantar çayının hazırlanışı

Bir fincan kırmızı reishi mantarı çayı için; yaklaşık 5 gr kurutulmuş kırmızı reishi mantarı gerekmektedir. Bu miktara 1 bardak su ekleyin ve yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın. Tatların iyice karışması için 2-3 saat bırakın, fakat öncesinde mantarları çayın içinden çıkarın. Sonrasında servis edebilirsiniz. Eğer tadınız içmek için fazla acı olduğunu düşünüyorsanız isteğe göre bal ya da meyve suyu ekleyebilirsiniz. (6)

Ballı, zencefilli kırmızı mantar çayı tarifi

Malzemeler:

  • 1 tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş kırmızı reishi mantarı
  • 3 bardak su
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • Ham bal

Hazırlanışı: Bir tencereye kırmızı mantarı ve suyu ekleyin ve bir taşım kaynatın. Ateşi azaltıp 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya bırakın. Zencefil ve balı ekleyin. Servis edin. (7)

Kırmızı reishi mantar çayının zararları

Reishi çayı bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Eğer bir mide ile sona problemi, ya da ağız, burun veya boğaz kuruması hissediyorsanız, bir alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikte kırmızı reishi mantarı çayını tüketmeyi bırakıp bir doktora başvurmalısınız.

Kırmızı reishi mantarı çay içtiğiniz zaman diğer yan etkileri olan; baş dönmesi, burun kanaması, boğaz kemiklerinde sıkıntı, gastrointestinal sıkıntı veya tahriş olmuş cilt gibi belirtileri gözlemlenebilir.

Bu kan inceltici ilaç (aspirin, warfarin) alıyorsanız kırmızı reishi mantarı çayını içmek doğru bir karar değildir. Çay tıbbi tedavinin etkilerinin yoğunlaşmasına neden olabilir. Aynı zamanda kırmızı mantar çayın bağışıklık bastırıcı ilaçlara ve hatta organ nakline bile müdahale edebildiği düşünülmektedir. (8)

Hamilelik ve emzirme döneminde kırmızı mantar çayı tüketimi: Kırmızı reishi mantarı çayının bu dönemlerde tamamen güvenli olduğuna dair hiçbir bilgi yoktur. Bu nedenle eğer hamile ya da emziren bir anneyseniz en güvenli yöntem bu çayı tüketmekten kaçınmak olacaktır. (9)

Tavsiyeler

Kırmızı reishi mantarının tüketimi; yaşa, reçeteye (tedavi için mantar), mantarın şekline ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişim göstermektedir. Ancak günlük olarak önerilen tüketim miktarları:

  • 1,5 ila 9 gram işlenmemiş ve kurutulmuş reishi mantarı,
  • 1 ila 1,5 gram kırmızı reishi mantarı tozu,
  • 1 mililitre (tentür) mantar solüsyonu olarak belirlenmiştir. (10)