Kısırlık Belirtileri


Kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık başlangıcı altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, tedavi edilmeyen klamidya vakalarının yüzde 10 ila 15’i pelvik inflamatuar hastalığa (PID) yol açar. PID, döllenmeyi önleyen fallop tüplerinin tıkanmasına yol açar. Erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa yol açabilecek sayısız koşul vardır. Her birinin semptomları büyük ölçüde değişebilir.

Kadınlarda kısırlık belirtileri

Düzensiz adet dönemleri: Kadınların adet dönemleri döngüsü ortalama 28 gündür. Bu döngü tutarlı olduğu sürece birkaç günlük oynamalar dikkate alınmamalıdır. Örneğin iki adet dönemi arasındaki süre bir ay 33 gün iken diğer ay 31 gün ise bu normal kabul edilir. Ancak döngüler arasındaki süreler belirgin bir şekilde farklı ise ve bir kadın ne zaman regl olacağını tahmin edemiyorsa adet dönemleri düzensiz kabul edilir. Bu sorun hormonal bozukluklar ya da polikistik over sendromu (PCOS) ile ilgili olabilir. Her ikisi de kısırlığa yol açar.

Ağrılı veya zor geçen adet dönemleri: Çoğu kadın adet döneminde kramp yaşar. Ancak günlük yaşama etki eden ağrılı regl dönemleri endometriozis belirtisi olabilir.

Regl olmamak: Bazı aylar kadınlar regl olmayabilir. Stres ya da ağır egzersiz gibi faktörler reglin geçici olarak hiç olmamasına yol açabilir. Ancak aylarca hiç adet olunmamışsa doğurganlığı kontrol etmenin vakti gelmiştir.

Hormon dalgalanmaları: Cilt sorunları, yüzde kıllanma, saçların dökülmesi ya da kilo almak gibi sorunlar hormon dalgalanmaları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı: Bazı kadınlar her cinsel birleşme sırasında acı çekerler. Bu durum hormon sorunlarıyla ya da endometriozis ile ilgili olabilir. (1)

Erkeklerde kısırlık belirtileri

Cinsel isteğin artması ya da azalması: Bir erkeğin doğurganlığı da hormon sağlığı ile bağlantılıdır. Genellikle hormonlarla yönetilen cinsel istekteki değişiklikler, doğurganlıkla ilgili sorunlara işaret edebilir.

Testislerde ağrı ya da şişme: Testislerde kısırlık nedeniyle ağrı veya şişlikler ortaya çıkabilir.

Ereksiyon sorunları: Bir erkeğin ereksiyonu sürdürme yeteneği genellikle hormon düzeyleriyle ilgilidir. Bazı hormonlar azalabilir, bu da ereksiyon sorunlarına yol açabilir.

Boşalma ile ilgili sorunlar: Boşalma sorunları kısırlık nedeniyle ortaya çıkabilir.

Testislerin küçülmesi: Spermler testislerde bulunur, bu yüzden testis sağlığı erkeklerin doğurganlığı için son derece önemlidir. Testislerin küçülmesi araştırılması gereken bir durumdur. (2)

Kısırlık Nedir?

Kısırlık terimi daha çok 35 yaşın üstünde olan ve en az 6 aydır hamile kalamayan kadınlar için kullanılır. Kısırlık yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Sperm üreten merkezlerin tıkanması ya da sperm kalitesinin düşük olması gibi sorunlar erkeklerdeki başlıca kısırlık nedenleridir.

Kısırlığa yol açabilecek ya da kısırlığa katkıda bulunabilecek pek çok faktör vardır, bu nedenle tedaviler altta yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Doğurganlık ilaçları ve doğum kontrolü dahil her türlü yapay hormon, altta yatan sorunları daha iyi hale getirebilir, ancak daha da kötüleştirebilir ve gelecekteki doğurganlığı riske atabilir. (3)
Kısırlık nedir hakkında  daha fazlası için

Kısırlık Nedenleri

Kısırlık neden olur? Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık nedenleri farklıdır.

Erkeklerde kısırlık nedenleri;

 • Düşük sperm sayısı
 • Spermlerin az hareket etmesi
 • Spermlerin olağandışı şekillere sahip olması
 • Testislerin aşırı ısınması
 • Boşalma bozuklukları
 • Hipospadias
 • Kistik fibroz
 • Radyasyon tedavisi
 • Kemoterapi

Kadınlarda kısırlık nedenleri

 • Yeme bozuklukları
 • Çok fazla egzersiz yapmak
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Ovulasyon bozuklukları

Stres, yaş, çok fazla sigara içmek ya da alkol tüketmek, aşırı kilolu olmak, kimyasal maddelere maruz kalmak ve genetik faktörler hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığa yol açabilen ortak nedenlerdir. (4)
Kısırlık nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık nasıl geçer? Kısırlık tedavisi hastanın yaşına, kısırlığın ne kadar sürdüğüne ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir.

Erkekler için kısırlık tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Erektil disfonksiyon veya erken boşalma sorunu olan erkeklerde ilaçlar kısırlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Erkeklerde kısırlık ameliyatı; skrotumdaki varisli bir veninin cerrahi olarak çıkarılması şeklindedir. Ayrıca epididim bloke olmuşsa ameliyatla tedavi edilebilir. Epididim, testislerde spermin depolanmasına ve taşınmasına yardımcı olan bobin benzeri bir yapıdır. Epididim bloke olursa sperm uygun şekilde boşalmayabilir.

Kadınlar için kısırlık tedavileri yumurtlamayı düzenlemek ve uyarmak için verilen yumurtlama ilaçları ile yapılır. Bu ilaçlar hormonsal sorunları düzenleyerek ve folikül büyümesini teşvik ederek kısırlığı önlemeyi amaçlar. Ayrıca rahim içi aşılama ile hamilelik şansı artırılabilir.

Kadınlarda kısırlık ameliyatı; fallop tüpleri tıkandığında ya da hasar gördüğünde yapılır. Fallop tüplerinin açılması ve genişlemesi sağlanarak yumurtlama döngüsü düzene sokulur. (5)

Kısırlık için hangi doktora gidilir? Kısırlık için ürologlara ya da jinekologlara gidilmelidir.
Kısırlık tedavisi hakkında daha fazla detay için

Kısırlığa Ne İyi Gelir?

Kısırlık bitkisel tedavisi: Doğurganlığın artırılması için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için vitamin ve mineral bakımından zengin bir diyete geçilmelidir. Ayrıca beyaz şakayık otu, ısırgan otu, karahindiba, meyankökü, tarçın ve karayılan otu gibi bitkilerden de yararlanılabilir. (6)

Kısırlık evde tedavi yöntemleri

 • Her gün en az 6 ya da 7 saat uyuyun.
 • İşlenmiş gıdalardan ve yapay tatlandırıcı içeren yiyeceklerden uzak durun.
 • Tam tahıllı gıdalar, yeşil renkli sebzeler ve bol bol meyve tüketin.
 • Yoga gibi egzersizler yapın.
 • Bolca sıvı tüketin.
 • Çok fazla stresten uzak durun.
 • Kozmetik ürünler ya da plastik su şişeleri gibi zararlı kimyasalları kullanmamaya çalışın.
 • Doğurganlığı azaltabilecek her türlü antidepresan, steroid ve diğer ilaçlardan kaçının. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)