Kısırlık Nedenleri


Kısırlık neden olur? Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olan pek çok faktör olabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yaş

Hamile kalmak için en verimli yaş 20 ila 30 yaş aralığıdır. Annenin yaşı ilerledikçe hamile kalma olasılığı azalmaktadır. Kadınlarda yaşa bağlı olarak gelişen kısırlık, yumurta sayısının hızla azalmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlanma meydana geldiğinde yumurta kalitesi azalır. Bir kadın 40’lı yaşlarına geldiğinde hamile kalma olasılığı iyice azalır. 45 yaşından büyük kadınlar çok nadiren doğum yapar.

Ovulasyon bozuklukları

Ovulasyon genellikle bir adet takvimi tutularak tespit edilebilir. Bir kadının normal olarak yumurtlama yeteneğini etkileyebilecek birçok bozukluk vardır. Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtalık yetmezliği ve hipogonadotropik hipogonadizm ovulasyonu en çok etkileyen sorunlardır.

Fallop tüplerin tıkanması

Klamidya, gonore veya pelvik inflamatuar hastalık dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar fallop tüplerin tıkanmasına yol açabilir. Tubal oklüzyon kısırlığın sebeplerinden biridir,  çünkü yumurta spermle döllenemez veya endometriyal boşluğa ulaşır. Her iki tüp de tıkalı ise, in vitro fertilizasyon (IVF) gereklidir. Bir tüp tıkanır ve sıvı ile doldurulursa herhangi bir doğurganlık tedavisinden önce tüpü çıkarmak veya uterustan ayırmak gerekir. Bunun için de laparoskopi veya histeroskopi yapılması gerekebilir. (1)

Rahim fibroidleri

Fibroidler kadınların yaklaşık yüzde 40’ında görülür. Rahim fibroidleri tek başına kısırlığa neden olmaz. Üç tip fibroid vardır;

Uterus dışında olan submukozal fibroidler: Submukozal fibroidler, hamilelik oranını düşürürler. Bazı durumlarda, sadece submukozal fibroidin çıkarılması kısırlık sorununun çözülmesini sağlar. Submukozal fibroidler adet dönemlerinin ağrılı geçmesine ya da adet dönemleri arasında kanamaya neden olabilir.

Rahmin içinde olan intramural fibroidler: İntramural fibroidlerle ilgili daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Kısırlığa neden olup olmadıkları tartışmalıdır.

Rahim boşluğunda olan subserozal fibroidler: Subserozal fibroidler gebeliği etkilemez. Doktorunuz fibroidiniz olup olmadığını ve çıkarılmasının gerekli olup olmadığını belirlemek için sizi dikkatli bir şekilde muayene edecektir.

Endometriyal polipler

Endometriyal polipler rahmin içinde büyüyen tümöre benzer yapılardır. Bazı çalışmalara göre bu polipler doğurganlığı yüzde 50 oranında azaltmaktadırlar. Poliplerin minimal invaziv prosedür histeroskopisi ile çıkarılması, gebelik olasılığını iki kat artırır.

Sperm kalitesi

Spermlerin kalitesi anormal ise erkekler bir üreme üroloğına gitmelidirler. Doktor, sperm kalitesini iyileştirmek için yaşam tarzı değişikleri, hormonsal tedaviler ya da ameliyat önerebilir.

Endometriozis

Endometriozis 40 yaşından büyük kadınların yüzde 10 ila 50’sinde bulunur. Cinsel ilişki sırasında ya da adet dönemlerinde şiddetli ağrılara yol açabilir. İnflamasyona ve skarlaşmaya neden olarak kısırlığa yol açabilir. Yumurta, sperm veya embriyo üzerinde potansiyel olarak zararlı etkilere neden olur. (2)

Kısırlık Nedir?

Kısırlık bir yıl veya daha uzun süren denemelerden sonra çocuk sahibi olunamadığında anlaşılan bir durumdur. 35 yaşın üstündeki kadınlarda 6 aydan fazla süredir hamile kalınamıyorsa kısırlıktan şüphe edilir. Bir kadına ya da bir erkeğe kısırlık teşhisi konması o kişinin ömrü boyunca çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelmez. Tıbbi müdahaleler sayesinde kısırlık yok edilebilir. Dünya genelinde her 100 kadından 6’sı kısırlık sorunu çekmektedir. (2)
Kısırlık nedir hakkında daha fazlası için

Kısırlık Belirtileri

Kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık başlangıcı kadınlarda adet dönemlerinde görülen anormalliklerle erkeklerde ise sperm kalitesindeki farklılıklarla fark edilebilir. Kadınlarda ve erkeklerde en yaygın kısırlık belirtileri şunlardır;

 • Üst üste birkaç ay boyunca adet görmemek
 • Ağrılı ve düzensiz regl dönemleri
 • Yüzde çok fazla sivilce çıkması
 • Yüzde kıllanma
 • Testislerde küçülme
 • Erkeklerde erekte olma problemleri
 • Ağrılı ya da şişmiş testisler (3)
  Daha fazla kısırlık belirtileri  için

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık nasıl geçer? Kısırlık tedavisinde ilk olarak hastalara eğitim verilir. Hamile kalmak için en uygun zaman, doğru ilişki durumları, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ya da uygun egzersizler gibi pek çok konuda hastaların bilinçlenmesi sağlanır. Bunların dışında yumurta gelişimini ve yumurtlayıcı destekler ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar FSH’nin salınmasına yardımcı olarak kısırlığın önlenmesi için çalışırlar.

Kısırlık ameliyatı: Kadınlarda rahimdeki anormallikleri tedavi etmek amacıyla cerrahi yöntem uygulanabilir. Kısırlık sırasında uygulanan cerrahi yöntemler laparoskopi, histeroskopi ve abdominal rahim fibroidlerinin çıkarılması olarak bilinen miyomektomidir. Erkeklerde ise tıkanan epididimi açmak için ameliyat gerekebilir. (4)

Kısırlık için hangi doktora gidilir? Kısırlık erkeklerde meydana geldiğinde ürologlara, kadınlarda meydana geldiğinde ise jinekologlara gidilmelidir.
Kısırlık tedavisi hakkında daha fazla detay için

Kısırlığa Ne İyi Gelir?

Kısırlık bitkisel tedavisi: Kısırlık tedavisinde karayılan otu, hint yağı, devedikeni, kırmızı ahududu yaprağı, yonca, ısırgan otu ve karahindiba gibi bitkilerin yanı sıra brokoli, kabak ve Brüksel lahanası gibi sebzelerin tüketilmesi de önerilir. Bu bitkiler hormon dengesini sağlayarak doğurganlığı artırmaya yardımcı olurlar. (5)

Kısırlık evde tedavi yöntemleri

 • Çok fazla kahve tüketilmemelidir.
 • Sigara ve alkol bağımlılığı varsa, acilen bırakılmalıdır.
 • Rafine şekerden uzak durulmalıdır.
 • Stres yönetimi sağlanmalıdır.
 • Uykusuzluk çekilmemelidir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • Paketli gıdalar yenmemelidir. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)