Kist Belirtileri


Kist nasıl anlaşılır? Kist başlangıcı kistin türüne göre farklılık gösterebilir. Türlerine göre kistlerin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Epidermoid kist: Bu kistlerin içi irin doludur ve ten rengindedirler. Epidermoid kistler enfeksiyon kaparlarsa kızarırlar ve acı verirler. Ayrıca kistin olduğu bölgede hassasiyet artar.

Yumurtalık kistleri: Karın şişer, adet sırasında pelvik ağrı hissedilir, uyluklarda ya da alt sırtta ağrı oluşur. Mide bulantısı, kusma ve göğüslerde hassasiyet vardır.

Baker kisti: Semptomlar dizde gerginlik ve ağrıya bağlı şişlik şeklindedir. Kist açık kalırsa, ağrı baldır bölgesine kayabilir. (1)

Meme kisti: Göğüs bölgesinde yumru, meme hassasiyeti, adet döneminde artan ağrılar şeklinde belirtileri vardır. Elle muayene sırasında fark edilebilen meme kistleri için kesin tanı, görüntüleme teknikleri ile konulabilir.

Mukus kisti: Dudaklarda, ağızda ya da vücudun diğer bölgelerinde çıkabilen mukus kistinin içi berrak bir sıvıyla doludur.

Şalazyon kisti: Göz kapağında ağrısız şişlik ve kızarıklık, şalazyon kistinin en belirgin semptomlarıdır.

Ganglion kist: Büyüklüğü yaklaşık 2 cm’dir. Boyutları zamanla değişebilir ve 5 cm’e kadar çıkabilirler. (2)

Pilonidal kistler: Anüs bölgesinde ya da kuyruk kemiğinin üstünde ağrı ve şişlik, kanlı akıntı, kuyruk kemiği bölgesinin fazla nemli olması, otururken, bisiklete binerken ya da egzersiz yaparken zorluk çekme gibi belirtiler pilonidal kistlerde yaygın olarak görülür.

Araknoid kistler: Semptomlar kistlerin büyüklüğüne ve yerlerine göre değişir, ancak küçük kistler genellikle hiçbir belirti göstermez ve sadece tesadüfen keşfedilir. Büyük kistlerde görülen semptomlar; makrosefali, kranial deformasyon ve baş ağrısıdır.

Ekinokokoz kistleri: Bu kistler akciğerlerde ortaya çıkarsa öksürük, nefes darlığı ve ağrı oluşur. Eğer karaciğerlerde oluşursa karın ağrısı, sarılık ya da yüksek ateş görülür. (3)

Kist Nedir?

Kistler genellikle cildin yüzeyinde şişlikler olarak görünür. Cildin hemen altında büyüyen kistler küçük bir yumru gibi de görünebilir. Bazı kistler vücudun içinde ve gözle görülemeyecek yerlerde büyürler. Bununla birlikte belli semptomlar bu kistlerle ilişkili olabilir. Örneğin, polikistik over sendromundan (PCOS) kaynaklanan yumurtalık kistleri, yumurtalık ve üreme fonksiyonunda sorunlara neden olabilir. Böbreklerde kist oluşumuna neden olan polikistik böbrek hastalığı (PKD) böbrek fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Kistler genellikle yavaş bir şekilde büyür ve düzgün bir yüzeye sahiptirler. Küçük ya da çok büyük olabilirler. Çoğu kist ağrılı değildir. Enfeksiyon kapmazlarsa, çok fazla büyümezlerse, bir sinir veya kan damarının üzerinde değillerse, hassas bir alanda büyümezlerse ve bir organın işlevini etkilemezlerse hiçbir sorun oluşturmazlar. (4)
Kist nedir hakkında daha fazlası için

Kist Nedenleri

Kist neden olur? Kist oluşumunun birçok nedeni vardır. Bunları sıralarsak;

Kist Tedavisi

Kist nasıl geçer? Kistler genellikle sıkılmadıkça ya da enfeksiyon kapmadıkça ağrımazlar. Çoğu kist hiçbir tedaviye gerek duyulmadan kendi kendine kaybolur. Bazı kistlerin neden olduğu semptomları azaltmak için içlerinin boşaltılması gerekebilir. Kistler genellikle bir iğne yardımıyla içlerindeki sıvıların boşaltılması yoluyla tedavi edilir. Doktorlar kistteki inflamasyonu azaltmak için kortikosteroid enjeksiyonu gibi ilaçlar önerebilir.

Kist ameliyatı: Kist çok fazla büyümüşse ya da çevre dokulara zarar vermeye başlamışsa kistin ameliyatla alınması gerekebilir. Doktor, kistin olduğu bölgede bir kesi yaparak kisti tamamen almaya çalışır. (6)

Kist için hangi doktora gidilir? Kistler için genel cerrahi uzmanlarına gidilebilir. Yumurtalık kistleri için ise ilk olarak jinekologlara gidilmelidir.
Kist tedavisi hakkında daha fazla detay için

Kiste Ne İyi Gelir?

Kistlerin tedavisinde bitkilerden faydalanılabilir. Yalnız bunun için öncelikle doktora danışılmalıdır. Çünkü bazı bitkiler istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir.

Kist bitkisel tedavisi: Keşiş biberi, karahindiba, çuha çiçeği ve ekinezya çayı gibi bitkiler, kistlerin büyümesini engelledikleri gibi enfeksiyon kapmalarını da önlerler. (7)

Kist evde tedavi yöntemleri: Kistler genellikle kendi kendilerine iyileşirler. Buna rağmen kistin iyileşmesini hızlandırmak istiyorsanız kistin üzerine sıcak bir havlu koyabilirsiniz. Bu hem oluşacak ağrıların azalmasını sağlar hem de iyileşme sürecini hızlandırır.

Kistler kesinlikle sıkılmamalıdır. Bu durum enfeksiyona yol açabilir ve kistin iltihaplanmasına neden olur. Kistleri sıkmak yerine bulundukları cilt yüzeyini temiz tutmak çok önemlidir. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)