Kist Tedavisi


Kist nasıl geçer? Kistler oluşma nedenlerine göre, boyutlarına ve bulundukları bölgeye göre farklı tedavilere ihtiyaç duyabilirler. Kimi kist ilaçlarla iyileşirken kimi kistlerin ameliyatla alınması gerekebilir.

Akne kistleri için pek çok tedavi vardır. Bu tedaviler antibiyotikler, antiseborik ilaçlar, azelaik asit, benzoil peroksit, hormonal tedaviler, keratolitik sabunlar, nikotinamid, retinoidler ve salisilik asit şeklindedir.

Retinoidler, inflamasyonu azaltan, folikül hücre yaşam döngüsünü normalleştiren ve sebum üretimini azaltan ilaçlardır. Bu ilaçlar hücrelerdeki tıkanıkların önlenmesine yardımcı olurlar, ayrıca hiperpigmentasyonun daha hızlı iyileşmesini sağlarlar.

Hormonal ajanlar; androjen hormonları gibi bazı hormonların üretimini azaltarak kist oluşumunun engellenmesini sağlarlar.

Salisilik asit; bakterilerin üremesini engelleyen ve keratolitik özelliklere sahip olan ve topikal olarak uygulanan bir beta-hidroksi asittir. Salisilik asit tıkanmış cilt gözeneklerini açar ve epitelyal deri hücrelerinin dökülmesini teşvik eder. Salisilik asitin retinoid tedavisinden daha az etkili olduğu bilinmektedir. (1)

Hidrojen peroksit jeli (H2O2) özellikle piercingler nedeniyle oluşan kistlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kistli bölgeye sıcak tuzlu su ile masaj yapmak kistin boşaltılmasına ve şişliğin kurumasına yardımcı olur. Bakterilerin çoğalmasını önlemek için antibakteriyel ilaçlar önerilir.

Baker kistlerinin tedavisinde artan sıvı üretiminin kaynağı düzeltilmeye çalışılır. Genellikle istirahat önerilir. Kistin boyutunu küçültmek için kortikosteroid ilaçların enjekte edilmesi gerekebilir. (2)

Kist ameliyatı: Hastaya çok fazla rahatsızlık veren kistlerde ameliyat gerekebilir. İlaçlı tedaviden sonra tekrarlayan kistlerde ya da içinden kan gelen kistlerde de ameliyat yapılabilir. Cerrahi müdahale genellikle kistte kanser şüphesi görüldüğünde düşünülür. Kist büyürse ve diğer organları ya da dokuları zarar verecek hale gelirse, ameliyat ile kist alınır.

Meme kistlerinde, iğne aspirasyonu ile kistin çözülmesi amaçlanır. Hormon terapisi ve oral kontraseptifler aracılığıyla kistlerin nüksetmelerini azaltmak ve hastanın menstruel döngüsünü düzenlemek için kullanılabilir. (3)

Şalazyon kistinde antibiyotikli göz damlaları ve merhemler kullanılır. Eğer şalazyon büyümeye devam ederse ve ilaçlara rağmen birkaç ay içinde iyileşmezse kortikosteroid ilaçlar enjekte edilebilir veya lokal anestezi kullanılarak cerrahi olarak çıkarılabilir. (4)

Kist için hangi doktora gidilir? Kistler genel cerrahların tedavi edebileceği hastalıklardır bu nedenle hastanelerin genel cerrahi bölümlerine gidilmelidir.

Kist Nedir?

Kistler, içleri yarı katı madde ya da sıvı ile dolu olan kapsül benzeri yapılardır. Genetik ya da enfeksiyöz hastalıklar nedeniyle oluşan çok çeşitli kist tipleri vardır. Çoğu kist asemptomatiktir ve hiçbir belirtisi yoktur. Bununla birlikte, derideki, mukoza zarlarındaki ve elle tutulabilen organlarda bulunan bazı kistler genellikle bir yumru veya şişlik olarak hissedilebilir. Kistler bazen acıyabilirler.

Kistleri ultrason, röntgen ışınları, BT taramaları, MRI taramaları ve iğne biyopsileri ile teşhis etmek mümkündür. Çoğu kist tedavi gerektirmez, ancak doktorlar bazı kistleri tedavi etmek için iğne aspirasyonunu veya cerrahi müdahaleyi deneyebilirler. (5)
Kist nedir  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kist Belirtileri

Kist nasıl anlaşılır? Kist başlangıcı genellikle anlaşılmaz çünkü kistlerin çoğunda herhangi bir semptom ya da bulgu görülmez. Bununla birlikte, bazen kistler deride veya cildin altındaki dokularda bir yumru veya şişlik olarak hissedilebilir. Bazen bu kistler ağrılıdır. Deri ile ilişkili olmayan ancak iç organlarda olan kistler küçükse herhangi bir semptom görülmez. Kistler büyükse diğer organları yerinden oynatabilir veya sıkıştırabilirler. Karaciğer, pankreas veya diğer organlar gibi dokularda normal sıvı akışını bloke edebilir ve o organlarla ilgili semptomlar gelişebilir. (6)
Kist belirtileri hakkında daha fazla detay için

Kist Nedenleri

Kist neden olur? Kistlerin oluşma nedenleri pek çok faktöre bağlı olabilir. Kistlerin en sık görülen nedenleri şunlardır;

 • Tümörler
 • Genetik koşullar
 • Enfeksiyonlar
 • Gelişmekte olan embriyonun organında oluşan bir hata
 • Hücrelerde meydana gelen bozukluklar
 • Kronik inflamatuar durumlar
 • Vücutta sıvı birikmesine neden olan kanal tıkanıklıkları
 • Parazitler
 • Yaralanmalar (7)
  Kist nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Kiste Ne İyi Gelir?

Kist bitkisel tedavisi: Hindistan cevizi yağı, greyfurt çekirdeği, Hidrojen Peroksit, sarımsak, aloe vera, zerdeçal, çiğ patatesi, hintyağı, elma sirkesi ve çay ağacı yağı kistlerin tedavisinde kullanılabilirler. (8)

Kist evde tedavi yöntemleri

 • Kistleri sıkmayın veya onları şişerek içlerindeki sıvıyı boşaltmaya çalışmayın.
 • Kistlerde iltihap varsa soğuk, iltihap yoksa sıcak kompres yapın.
 • Kist oluşan bölgenin hijyenine dikkat edin. Sabunlu bezle düzenli olarak temizliğini yapın. (9)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)