Kızamık Tedavisi


Kızamık nasıl geçer? Kızamık için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum genellikle 7-10 gün içinde düzelmektedir. Doktor büyük ihtimalle hastanın kendisini iyi hissedene kadar evde dinlenmesini tavsiye edecektir.

Kızamık döküntülerinin ilk ortaya çıktığı andan itibaren, en az dört gün boyunca işten veya okuldan uzak kalmaya çalışın, böylece enfeksiyonu diğer insanlara yayma riskini azaltırsınız.

Ayrıca, küçük çocuklar ve hamile kadınlar gibi enfeksiyona karşı daha savunmasız insanlarla temas etmemeye çalışmalısınız. (1)

Bunun için alınabilecek bazı önlemler şunlar olabilmektedir:

Virüse maruz kalma sonrası aşı: Bebeğiniz dâhil olmak üzere kızamık hastalığına karşı bağışıklığı olmayan insanları, hastalığa karşı korumayı sağlamak için kızamık virüsüne maruz kaldıktan sonra 72 saat içinde kızamık aşısı olunabilmektedir. Yine de kızamık hastalığı gelişirse, hastalık hafif belirtilerle ve daha kısa süre içinde geçmektedir.

Bağışık globulin enjeksiyonu: Hamile kadınlara, bebeklere ve bağışıklık sistemi zayıf olan ve virüse maruz kalan insanlara bağışık globulin enjeksiyonu adı verilen protein (antikor) enjeksiyonu verilebilmektedir. Virüse maruz kaldıktan sonraki 6 gün içinde verildiğinde, bu antikorlar kızamığı önleyebilmekte veya belirtilerin daha az şiddetli olmasını sağlayabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

Ateş düşürücü ilaçlar: Kızamık hastalığı belirtilerinden biri olan ateşin hafifletilmesine yardımcı olmak için asetaminofen, ibuprofen veya naproksen gibi ilaçları alabilmektedir.

Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olması gerekmektedir. Aspirinin 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılması onaylanmış olmasına rağmen, su çiçeği veya gribe benzer belirtilerden kurtulan çocuk ve gençlerde asla aspirin kullanmamalıdır. Bunun nedeni, bu çocuklarda aspirinin nadir fakat potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir durum olan Reye sendromuyla bağlantılı olmasıdır.

Antibiyotikler: Kızamık hastalığı sırasında, hastalığın komplikasyonlarından bazıları olan pnömoni veya kulak enfeksiyonu gibi bakteri enfeksiyonu gelişirse, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

A vitamini: Düşük A vitamini seviyesine sahip olan insanlarda daha şiddetli bir kızamık hastalığı yaşanması daha olasıdır. A vitamini takviyeleri almak kızamık hastalığı belirtilerinin şiddetini azaltabilmektedir. (3)

Kızamık hastalığı yaşıyorsanız, hastalığın ilerleyişini izlerken komplikasyonlara karşı doktorunuzla iletişim içinde olmalısınız. Ayrıca aşağıda sıralanmış olan önlemleri almak da hastalığın daha hafif geçmesine yardımcı olabilmektedir:

 • İstirahat: Dinlenin ve yoğun faaliyetlerden kaçının.
 • Bol sıvı tüketimi: Ateş ve terlemeyle kaybedilen sıvıları vücuda geri temin etmek için bol su, meyve suyu ve bitki çayları için.
 • Solunum yollarını rahatlatma: Öksürük ve boğaz ağrısını gidermek için bir nemlendirici kullanın.
 • Gözleri dinlendirme: Kızamık geçiren birçok hasta parlak ışığa karşı hassasiyet yaşamaktadır. Bu nedenle, ışığın seviyesini düşük tutun veya dışarı çıktığınızda güneş gözlüğü takın. Ayrıca okuma lambası veya televizyon ışığı da rahatsız edici olabildiği için televizyon izlemeyi veya kitap okumayı bir süre bırakın. (5)

Kızamık Hastalığından Korunma

Zaten daha önce kızamık hastalığı geçirdiyseniz, vücudunuz enfeksiyonla mücadele için bağışıklık kazanmıştır ve bu nedenle, tekrar kızamık hastalığı geçirmezsiniz. Çoğu ülkede, kızamık aşısı yaygın olarak uygulanmakta olduğu için hem kızamık hastalığına yakalanma hem de (diğer insanlar sıklıkla aşılanmış olduğu için) diğer insanlara hastalığı geçirme riski azdır. (6)

Kızamık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızamık tanısı ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına ya da cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Kızamık olan çocuk için bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. (7)

Kızamık Hastalığı Nedir?

Kızamık, oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Çoğunlukla da çocukluk çağında görülen bir hastalıktır. Vücudun her yerinde döküntülere neden olan kızamığın en karakteristik belirtisi de bu döküntülerdir. Hastalık hem döküntüden önce hem de döküntüden sonraki günlerde bulaşıcı olabilmektedir.

Paramiksovirüs isimli bir virüs türünün neden olduğu kızamık, pnömoni ve ensefalit gibi ciddi komplikasyon riski taşıdığı için küçük çocuklarda ölümün önde gelen nedenlerinden biridir. Kızamık gribe benzer bir şekilde (öksürük, hapşırma, hapşırma ve hava yoluyla) hızla yayılmaktadır, ancak daha önce kızamık geçiren insanlar ya da hastalığa karşı bağışıklık kazananlar (aşılama yöntemi ile) bir daha kızamık hastalığı geçirmemektedir. (8)

Kızamık Nedir? daha fazla detay için

Kızamık Belirtileri

Kızamık nasıl anlaşılır? Kızamık belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan 8-12 gün sonra başlamaktadır. Kızamık başlangıcı da denebilecek bu evre, inkübasyon süresi yani kuluçka süresidir. Kızamığın başlıca belirtisi kırmızı renkli döküntüdür. Genellikle, hastalığın ilk bulgularından 3-5 gün sonra ortaya çıkmaktadır. 4-7 gün boyunca sürebilmektedir.

 • Genellikle yüz bölgesinde başlar ve sonra vücudun diğer bölümlerine yayılır
 • Döküntülerle birlikte kaşıntı da yaşanabilir

Diğer kızamık belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Kanlanmış gözler
 • Öksürük
 • Ateş
 • Işığa karşı hassasiyet (fotofobi)
 • Kas ağrısı
 • Kızarıklık ve gözlerde tahriş (konjonktivit)
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Ağızda küçük beyaz lekeler (Koplik lekeleri) (9)

Kızamık Belirtileri daha fazla bilgi için

Kızamık Nedenleri

Kızamık neden olur? Kızamık, Morbillivirüs cinsinden bir paramixovirüs olan rubeola virüsünün neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Virüs kişinin vücuduna solunum ya da ağız yoluyla girmektedir. Sonrasın da ise burun ve boğaz mukusunda yaşamaktadır. Enfekte kişide döküntüler görülmeden öncesinde ve sonrasında virüs oldukça bulaşıcıdır.

Virüs şu şekillerde yayılabilmektedir:

 • Enfekte birisiyle fiziksel temas
 • Öksürdüğünde ya da hapşırdığında, enfekte kişinin yakınında olmak
 • Damlacıkların bulaştığı yüzeye dokunulması (virüs iki saat boyunca aktif kalır) ve sonrasında ellerin ağıza, buruna veya gözlere temas etmesi

Kızamık için risk faktörleri şunları içermektedir:

 • Aşılanmamış olmak ya da daha önce kızamık geçirmemiş olmak
 • Uluslararası yolculuk yapmak
 • A vitamini eksikliği (10)

Kızamık Nedenleri detaylarını inceleyiniz