Kızamıkçık Tedavisi


Kızamıkçık nasıl geçer? Kızamıkçık enfeksiyonu için herhangi bir özel tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Durum genellikle hafiftir ve herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Belirtiler genellikle 7-10 gün içinde ortadan kalkmaktadır.

Çocuğunuzda ya da kendinizde kızamıkçık belirtilerini fark ettiğiniz zaman bir doktora başvurmalısınız. (1)

Evde Tedavi

Eğer kızamıkçık geçiyorsanız, almanız gereken bazı önlemler bulunmaktadır:

 • Döküntü başlangıcından itibaren beş gün boyunca işyerinden uzak kalın
 • Döküntülerin başlangıcından itibaren beş gün boyunca çocuğunuzu okuldan uzak tutun (eğer kızamıkçık varsa)
 • Döküntüden sonra en az bir hafta hamile kadınlarla temastan kaçının

Döküntünün kendisine herhangi bir tedavi uygulanmaktadır. Genellikle bir hafta içinde kaybolmaktadır. Diğer belirtiler aşağıdaki tavsiyeleri kullanarak tedavi edilebilmektedir: (2)

Parasetamol veya İbuprofen

Parasetamol veya ibuprofen gibi ilaçlar, ateşi azaltmak ve herhangi bir ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Sıvı bebek parasetamol ilaçları küçük çocuklar için kullanılabilir. Aspirin, 16 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Vücut Sıcaklığını Düşürme

Normal bir vücut sıcaklığı 36-36.8ºC (96.8-98.24ºF) arasındadır. Çocuğunuz yüksek bir vücut sıcaklığı varsa, vücudu serin tutarak ateşi azaltmaya çalışabilirsiniz. Soğuk olmayan nemli bir bezle kompres yapılabilir. (3)

Bol Sıvı Alma

Günde 6-8 bardak sıvı tüketmeniz gerekir. Çocuğunuzun ateşi varsa, su kaybına (vücuttaki suyun az olduğu durumlarda) neden olabileceği için bol miktarda sıvı içtiğinden emin olmalısınız. Siz veya çocuğunuzun öksürüğü varsa, sıvı eksikliği daha da kötüleştirecektir.

Diğer Yöntemler

Sizin veya çocuğunuzun öksürüğü varsa, öksürük ilaçları çok az yardımcı olacaktır. Bunun yerine, odaya bir kâse su koyarak nem oranını artırabilir ve öksürüğün giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bol miktarda sıvı aldığından emin olmalısınız. Çocuğunuza içmek için sıcak sıvılar vermek hava yollarını rahatlatmaya, mukusunu gevşetmeye ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, çocuğunuza aşırı tatlı içecekler vermemelisiniz. (Bal, 12 ayın altındaki bebeklere verilmemelidir.)

Kızamıkçık virüsünün tedavisinde antibiyotikler kullanılmamaktadır, ancak gelişen herhangi bir ikincil bakteri enfeksiyonu için doktor tarafından reçete edilebilir. Ağır durumlarda, daha ciddi komplikasyonlar oluşmuşsa, hastane tedavisi gerekebilir. (4)

Kızamıkçık virüsünü aldığınızı düşünüyorsanız, vücudunuz enfeksiyonla savaşacak antikorları hazırlayıp ondan kurtulacaktır. Bir kez kızamıkçık geçirdiğinizde, genellikle virüse karşı bağışıklık kazanırsınız. Bu nedenle kızamıkçık enfeksiyonundan bir defadan fazla etkilenmesi çok nadir bir durumdur.

Hamilelikte Kızamıkçık Tedavisi

Eğer hamileyseniz ve kızamıkçık hastalığınız varsa, bir doktora başvurmalısınız. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ağrıyı azaltmak veya ateş düşürmek için ilaç kullanmanız gerekiyorsa, bu konuda doktorunuzdan fikir almalısınız. (5)

Konjenital Kızamıkçık Sendromu Tedavisi

Kızamıkçık tanısı aldıysanız ve 20 hafta veya daha az bir süredir hamileyseniz, bir doğum uzmanına yönlendirileceksiniz. Doktorunuz sizi konjenital kızamıkçık sendromu riskleri hakkında bilgilendirecektir. Doğmamış bebeğinizin konjenital kızamıkçık sendromu olup olmadığını teyit etmek için amniosentez (amniyotik sıvının bir numunesinin alındığı yerlerde) gibi başka testler yaptırmanız gerekebilir.

Şu anda konjenital kızamıkçık sendromu için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bebeğinize bulaşma riski ve herhangi bir doğum kusuru olması, enfeksiyona yakaladığınız zamana bağlıdır. Kadın doğum uzmanınızın sormuş olduğu her soruyu cevaplamalısınız. Böylece bir sonraki adım için size tavsiyelerde bulunabilecektir. (6)

Kızamıkçıktan Korunma

Kızamıkçık oluşumunu önlemenin en etkili yolu, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (aşısı ile bağışık kazanılmasıdır.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı, rutin aşılama programının bir parçası olarak çocuklara yapılmaktadır. İlk doz yaklaşık 12-13 ayda, ikinci doz ise okula başlamadan önce, genellikle üç ile beş yaşları arasında yapılmaktadır.

Bebek sahibi olmayı planlayan kadınlar, bir bağışıklık testi yaptırabilir. Bağışıklığınız yoksa, doktorunuz aşı yapmayı önerebilir.

Aşılarınızın güncelliğini kaybettiğini düşünüyorsanız ve kızamıkçık virüsü alma riskiniz varsa, doktorunuz sizi aşınızın yenilenip yenilenemeyeceği hakkında bilgilendirecektir. (7)

Kızamıkçık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızamıkçık tanısı ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına ya da cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Kızamıkçık olan çocuk için bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. (8)

Kızamıkçık Hastalığı Nedir?

Kızamıkçık, diğer adıysa Alman kızamığı, üç günlük kızamık olarak da bilinmektedir. Bulaşıcı bir virüs enfeksiyonu sonucu oluşan kızamıkçığın en belirgin belirtisi kırmızı döküntülerdir.

Kızamıkçık, kızamık hastalığı ile aynı değildir, ancak iki hastalık kırmızı döküntüler de dâhil olmak üzere bazı benzer özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, kızamıkçık, kızamıklardan farklı bir virüsten kaynaklanmaktadır ve kızamık kadar bulaşıcı ve şiddetli değildir.

Kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı, genellikle çocuklara okul çağına girmeden iki kez yapılmaktadır. Yapılan bu aşılar, kızamıkçık oluşumunu önlemede son derece etkilidir. (9)

Kızamıkçık Nedir? detayları için

Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçık vakalarının yaklaşık yarısı fark edilmeden geçmektedir. Oluşabilecek kadar ciddi olan enfeksiyonlar için en önemli belirti virüse maruz kaldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkan pembe-kırmızı bir döküntülerdir.

Kızamıkçık başlangıcı döküntüleri genellikle yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Gövde ve bacaklara doğru hareket etmektedir. Döküntü 3 gün sonra kaybolmaktadır, 3 günlük kızamık denmesinin nedeni de budur. (10)

Kızamıkçık nasıl anlaşılır? Diğer kızamıkçık belirtileri şunlardır:

 • Tıkalı burun ve burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Hafif ateş
 • Şişkin, kırmızı gözler
 • Testis şişliği
 • Sinir iltihabı
 • Büyümüş lenf bezleri
 • Eklem ağrıları (11)

Kızamıkçık Belirtileri daha fazla detay için

Kızamıkçık Nedenleri

Kızamıkçık neden olur? Kızamıkçık, hava veya yakın temas yoluyla yayılan rubella virüsten kaynaklanmaktadır. Kızamıkçık hastalığı olan bir kişi, hastalığı başkalarına, döküntü başlamadan bir hafta önce, döküntü kaybolduktan bir ile iki hafta sonrasına kadar yayabilmektedir.

Çoğu çocuğa kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı yapıldığı için hastalık daha az görülmektedir. Aşı olan kişi rubella virüsüne karşı bağışıklık kazanarak yaşamaktadır.

Bazı erişkinler de aşı zamanla etkisini yitirebilmektedir. Bu, tamamen korunamadıkları anlamına gelmektedir. Hamile kalabilecek kadınlar ve diğer yetişkinler bir destekleyici olarak aşı olabilmektedir. Hiç kızamıkçık aşısı olmayan çocuklar ve yetişkinler enfeksiyona açıktır. (12)

Kızamıkçık Nedenleri daha fazla bilgi için