Kolera Hastalığı Belirtileri


Kolera hastalığı nasıl anlaşılır? Kolera hastalığı başlangıcı kolera bakterisine maruz kalan insanların çoğunda fark edilmez ve bu insanlar çoğu zaman enfeksiyon kaptıklarını bilmeden yaşayabilirler. Koleranın en yaygın belirtisi hafif ya da orta dereceli ishaldir, fakat ishalin her zaman kolera nedeniyle ortaya çıktığını söylemek güçtür. Kolera belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İshal: Kolera ile ilişkili ishal aniden ortaya çıkar ve bir saatte yaklaşık 1 litre kadar tehlikeli sıvı kaybına neden olabilir. Koleraya bağlı ishalde genellikle pirincin durulandığı suyu andıran soluk ve beyazımsı bir sıvı vardır.

Mide bulantısı ve kusma: Özellikle koleranın erken evrelerinde meydana gelen kusma, bir anda başlayıp saatlerce devam edebilir.

Dehidrasyon: Dehidrasyon, kolera semptomlarının başlamasından birkaç saat sonra gelişebilir. Ne kadar vücut sıvısının kaybolduğuna bağlı olarak, dehidrasyon hafif ya da orta şiddetli olabilir. Toplam vücut ağırlığının yüzde 10’u veya daha fazlasının kaybı ciddi dehidratasyona işaret eder. (1)

Kolera dehidrasyonunun belirtileri arasında sinirlilik, uyuşukluk, batık gözler, ağız kuruluğu, aşırı susama, kuru ve buruşuk bir cilt, idrar çıkışında azalma veya hiç idrara çıkamama, düşük tansiyon ve düzensiz kalp atışı bulunur. Dehidrasyon, elektrolit dengesizliğine de yol açabilir. Elektrolit dengesizliği vücuttaki pek çok sistemin işleyişini etkiler.

Elektrolit dengesizliği: Elektrolit dengesizliği aşağıdaki durumlara yol açabilir;

 • Kas krampları: Bunlar, sodyum, klorür ve potasyum gibi minerallerin azalmasından kaynaklanır.
 • Şok: Bu, dehidrasyonun en ciddi komplikasyonlarından biridir. Kan hacminin azalması, kan basıncının düşmesine ve vücuttaki oksijen miktarının azalmasına neden olduğunda şok yaşanır. Tedavi edilmezse, şiddetli hipovolemik şok birkaç dakika içinde ölüme neden olabilir.

Çocuklarda kolera belirtileri

Genel olarak, kolera olan çocuklar yetişkinlerle aynı belirtileri taşırlar. Ancak sıvı kaybına bağlı olarak düşük kan şekerine (hipoglisemi) özellikle daha duyarlı hale gelirler. Kan şekerinin düşmesi dışında çocuklarda en sık görülen kolera belirtileri şunlardır;

 • Bilinç durumunun değişmesi
 • Nöbetler
 • Koma (2)

Kolera Hastalığı Nedir?

Kolera tedavi edilmezse saatler içinde hastayı öldürebilecek akut bir ishal hastalığıdır. Araştırmacılar her yıl kolera nedeniyle 1,3 milyon ila 4,0 milyon kişinin kolera nedeniyle öldüğünü göstermiştir. Enfeksiyon kapan hastaların çoğunda hafif semptomlar görülmez ve bu hastalar oral rehidrasyon solüsyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Şiddetli vakalar intravenöz sıvılarla tedavi edilir. Kolera hastalığını önlemek ve kontrol altında tutabilmek için tüm su kaynaklarının sanitasyonun sağlanması gerekir.

Kolera, Vibrio cholerae bakterisi ile kontamine olan yiyeceklerin yenmesi ya da suların içilmesi sonucu oluşan bir tür diyare enfeksiyonudır. Kolera genellikle az gelişmiş ülkelerde, kirli su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda kolera artık sağlığı tehdit eden bir hastalık değildir. (3)

Kolera Hastalığı Nedenleri

Kolera hastalığı neden olur? Vibrio cholerae isimli bakteri koleraya neden olur ve bu bakteri genellikle enfeksiyonlu bir kişinin dışkısının bulaştığı yiyecek ya da sularda bulunur. Koleranın en yaygın nedenleri şunlardır;

 • Kirlenmiş su kaynakları
 • Kirlenmiş sulardan yapılan buzlar
 • Sokak satıcılarının sattığı, hijyenik olmayan koşullarda üretilen yiyecek ve içecekler
 • İnsan atıklarını içeren su ile yetiştirilen sebzeler
 • Kanalizasyonla kirlenmiş sularda yetişen deniz ürünleri (4)
  Kolera hastalığı nedenleri daha fazla detay için

Kolera Hastalığı Tedavisi

Kolera hastalığı nasıl geçer? Kolera hayatı tehdit edici bir hastalık olsa da, kolayca önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavinin başarılı olması için ishal nedeniyle kaybedilen sıvıların ve tuzların tekrar kazanılması gerekir. Hastanın durumuna ve koleranın şiddetine bağlı olarak şeker ve tuz karışımı serum hastaya verilebilir. Hasta eğer ağızdan beslenemiyorsa bu sefer damar yoluyla beslenmesi sağlanmalıdır. Rehidrasyonun hızlı bir şekilde verilmesiyle kolera hastalarının çoğu hayatta kalmayı başarır.

Antibiyotikler semptomların süresini kısaltsa da rehidrasyon kadar etkili değildir. Rehidrasyon, tedavi planının en önemli parçasıdır. (5)

Kolera hastalığı için hangi doktora gidilir? Kolera hastalığı olanlar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına gitmelidirler.
Kolera hastalığı tedavisi hakkında daha fazla bilgi için

Kolera Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kolera hastalığı bitkisel tedavisi: Karanfil, fesleğen, kimyon, limon, soğan, karabiber, Hindistan cevizi suyu, salatalık suyu ve zencefil gibi bitkiler kolera tedavisine yardımcı olurlar. (6)

Kolera hastalığı evde tedavi yöntemleri

 • Sadece şişelenmiş, kaynatılmış veya arındırılmış su içilmelidir.
 • Bulaşıkları yıkamak ve dişleri fırçalamak için şişelenmiş ya da kaynatılmış su kullanın.
 • Yemeden önce tüm meyve ve sebzelerin kabuklarını soyun.
 • Sinekleri yiyeceklerden uzak tutun.
 • Buz küplerinden, dondurmalardan ve pastörize edilmemiş sütlerden uzak durun.
 • Tüm yiyecekleri iyice pişirin ve sıcakken yiyin.
 • Kabuklu deniz hayvanlarını asla çiğ olarak yemeyin.
 • Sokak satıcılarından yiyecek ve içecek almaktan kaçının.
 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayınız. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)