Kolera Hastalığı Nedenleri


Kolera hastalığı neden olur? Kolera enfeksiyonu kirli kuyu suları, deniz ürünleri, tahıllar, çiğ meyve ve sebzelerdeki bakteriler yoluyla insanlara geçer.

Kuyu suyu: Kolera bakterileri uzun süre suda uykuda kalabilirler. Kirli su içeren kuyular kolera salgının en büyük nedenlerinden biridir. Yeterli sanitasyonu olmayan kuyu sularını tüketen insanlar kolera riski altındadır.

Deniz ürünleri: Çiğ veya az pişmiş deniz mahsulleri, özellikle nerede yapıldığı belli olmayan kabuklu deniz ürünleri kolera bakterilerinin vücuda girmesine neden olabilir.

Çiğ meyve ve sebzeler:  Kabuğu soyulmamış meyve ve sebzeler, koleranın endemik olduğu bölgelerde sık görülen enfeksiyon kaynağıdır. Gelişmekte olan ülkelerde gübrelenmemiş veya atık su içeren sulama suları tarlada üretimi kirletebilir.

Tahıllar: Koleranın yaygın olduğu bölgelerde pişirildikten sonra kontamine olan ve birkaç saat oda sıcaklığında kalmasına izin verilen pirinç ve darı gibi tahıllar, kolera bakterilerinin büyümesi için uygun bir ortam oluştururlar. (1)

Kolera için risk faktörleri

Koleraya yakalanan bir anne çocuğunu emzirirse çocuk bu hastalığa karşı bağışıklık kazanabilir. Yine de bazı risk faktörleri insanları koleraya karşı savunmasız hale getirebilir. Kolera için risk faktörleri şunlardır;

Kötü sağlık koşulları: Kolera kirli su kaynaklarının olduğu bölgelerde daha fazla görülür. Mülteci kamplarında, ekonomisi gelişmemiş ülkelerde, açlık, savaş ya da doğal afetlerin sık yaşandığı yerlerde kolera yaygındır.

Mide asidi eksikliği (hipoklorhidri): Kolera bakterileri asidik bir ortamda hayatta kalamazlar. Midedeki asitler kolera enfeksiyonuna karşı vücudun ilk savunma basamağını oluştururlar. Ancak çocuklar, yaşlılar ya da kronik hastalığı olan kişilerde mide asidi oranı oldukça düşüktür, bu da bu kişilerin daha fazla risk altında olmasına yol açar.

0 kan grubu: Kesin nedeni belirlenememiş olsa da 0 kan grubuna sahip bireylerde daha çok kolera bakterisi bulunmuştur. (2)

Kolera Hastalığı Nedir?

Kolera kirlenmiş yiyeceklerin ya da suların yutulması yoluyla oluşan bir diyare hastalığıdır. Kirli sulardaki ya da besinlerdeki bakterileri almak, bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Sağlıklı bir yetişkin kolera nedeniyle saatler içinde ölebilir. Mide ve bağırsak, sindirilmemiş gıda maddelerini kusma ve ishal yoluyla dışarı atar. Kusma ve ishal, vücuttaki sıvı ve elektrolitlerin azalmasına neden olur. (3)

Modern kanalizasyon ve su arıtımı olan çoğu ülke kolerayı etkili bir şekilde ortadan kaldırmıştır. Asya, Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Orta Doğu ülkelerinde kolera hala ciddi bir sorundur. Savaş, yoksulluk ve doğal afetlerden etkilenen ülkelerde kolera salgını daha çok görülmektedir. (4)
Kolera hastalığı nedir hakkında daha fazlası için

Kolera Hastalığı Belirtileri

Kolera hastalığı nasıl anlaşılır? Kolera belirtileri, birkaç saat sonra veya enfeksiyondan beş gün sonra başlayabilir. Kolera başlangıcında semptomlar oldukça hafiftir. Enfeksiyona yakalanan her 20 kişiden birinde, hızla su kaybına yol açan kusma ile birlikte şiddetli ishal görülür. Enfekte olmuş kişilerin semptomları ne kadar az da olsa enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Koleranın diğer belirtileri şunlardır;

Kolera Hastalığı Tedavisi

Kolera hastalığı nasıl geçer? Şiddetli kolera vakaları derhal tedavi edilmelidir çünkü ilerleyen hastalık saatler içinde hastanın ölmesine yol açabilir. Kolera tedavisinde rehidrasyon, antibiyotik ve çinko takviyeleri kullanılır.

Rehidrasyon: Bu tedavide amaç, vücutta kaybedilen sıvı ve elektrolit miktarını normal seviyelere getirmektir. Rehidrasyon tedavisi yapılmayan hastaların yaklaşık yarısı ölme riskiyle karşı karşıyadır. Uygun tedavi ile ölüm oranı yüzde 1’in altına düşmektedir.

Antibiyotikler: Antibiyotikler kolera tedavisinin gerekli bir parçası olmasa da, bu ilaçların bir kısmı şiddetli kolera hastalarında diyare miktarını ve süresini azaltabilir.

Çinko takviyeleri: Araştırmalar, çinkonun koleralı çocuklarda diyare süresini azaltabileceğini göstermiştir. (6)

Kolera hastalığı için hangi doktora gidilir? Kolera hastalığına Enfeksiyon Hastalıkları doktorları ile birlikte Mikrobiyoloji doktorları bakmaktadır.
Kolera hastalığı tedavisi hakkında daha fazla bilgi için

Kolera Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kolera hastalığı bitkisel tedavisi: Probiyotik yoğurt, kolera bakterileriyle mücadele eden, sindirimi ve bağışıklık sistemini güçlendiren bol miktarda sağlıklı bakteriler içerir. Zencefil, kolera dahil bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Nane yaprakları, fesleğen yaprakları ve karabiber de kolera tedavisinde kullanılabilir. (7)

Kolera hastalığı evde tedavi yöntemleri: El yıkama, hastalığın yayılmasını önlemek için çok önemlidir.

Hastalığın endemik olduğu bölgelerde seyahat ederken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Sadece soyulmuş olan meyve ve sebzeleri yiyin.
  • Çiğ balık ve pişmemiş sebzelerden uzak durun.
  • Yiyeceklerin iyice pişirildiğinden emin olun.
  • Suyun şişelenmiş, kaynatılmış ve tüketilmesi için güvenli olduğundan emin olun.
  • Kolera ve diğer hastalıkları taşıyabileceği için sokakta satılan yemeklerden kaçının. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)