İçindekiler ▾

Kolera Hastalığı Tedavisi


Kolera hastalığı nasıl geçer? Kolera kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır, fakat ilerlemiş kolera vakalarında hastalık ölümcül olabilir. Kolera salgını sırasında hastaların hızlı bir şekilde tedavi edilmeleri gerekir. Erken tedavi sayesinde kolera nedeniyle gerçekleşen ölüm vakaları yüzde 1’e inebilir. Kolera tedavisinde en çok kullanılan tedaviler rehidrasyon, kolera aşısı, antibiyotikler ve çinko takviyeleridir.

Rehidrasyon: İnsanların çoğu, oral rehidrasyon solüsyonunun hızlı bir şekilde uygulanmasıyla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Çok fazla sıvı kaybı yaşayan hastalar şok riski ile karşı karşıya oldukları için bu hastalara damardan sıvı verilir.

Antibiyotikler: Kolera hastalarına diyare süresini azaltmak için antibiyotik verilir. Antibiyotikler dışkıdaki kolera bakterilerinin miktarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Çinko takviyeleri: Çocuklarda kolera tedavisinde çinko takviyesi uygulanır. Çinko, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda diyare süresini kısaltır. (1)

Kolera aşısı: Kolera aşıları sınırlı bir bağışıklık sundukları için doktorların bazıları aşıyı tavsiye etmezler. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen üç tane oral kolera aşısı vardır. Bunlar Dukoral, Shanchol ve Euvichol aşılarıdır. Her üç aşı da tam koruma için iki doz şeklinde alınmalıdır. Dukoral 2 yaşın üzerindeki tüm kişilere verilebilir. Her doz arasında en az 7 gün ve en fazla 6 hafta olmalıdır. 2 – 5 yaş arası çocuklarda üçüncü bir doz gerekebilir. Dukoral daha çok yabancı ülkelere seyahat eden kişilere yapılır. İki doz Dukoral aşısı 2 yıl boyunca koleraya karşı koruma sağlar.

Shanchol ve Euvichol aynıdır fakat iki farklı üretici tarafından üretilirler. Bir yıl boyunca tüm kişilere verilir. Bu iki aşının her bir dozu arasında en az iki hafta bekleme süresi olmalıdır. İki doz Shanchol ve Euvichol, üç yıl boyunca koleraya karşı koruma sağlarken, bir doz kısa süreli koruma sağlar.

Kolera salgınları ile etkili bir şekilde baş edebilmenin ve koleranın üstesinden gelmenin en iyi yolu toplumu su ve gıda maddelerinin nasıl güvenli ve temiz hale getirileceği konusunda eğitmektir. (2)

Kolera hastalığı için hangi doktora gidilir? Kolera hastalığı için hastanelerin Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Kolera Hastalığı Nedir?

Kolera hastalığı genellikle kirli sulardan yayılan bakteriyel bir hastalıktır. Kolera şiddetli diyare ve dehidrasyona neden olur. Tedavi edilmeden bırakılan kolera ölümcül olabilir. Endüstrisi gelişmiş ülkelerde modern kanalizasyon ve su arıtımı sistemleri sayesinde kolera neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde son büyük kolera salgını 1911’de meydana geldi. Fakat kolera hala Afrika, Güneydoğu Asya ve Haiti’de yoğun olarak yaşanıyor. Kolera salgını en çok yeterli sağlık koşullarına sahip olmayan yerlerde, savaşın ya da doğal afetlerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Kolera oldukça kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kolera nedeniyle oluşan ölümler genelde ciddi dehidrasyondan nedeniyle ortaya çıkmaktadır. (3)
Kolera hastalığı nedir  daha fazlası için

Kolera Hastalığı Belirtileri

Kolera hastalığı nasıl anlaşılır? Kolera hastalığı başlangıcı enfekte olduktan sonraki 7 ila 14 gün içinde ortaya çıkar. Bu sürede dışkı ile birlikte kolera bakterileri dökülmeye başlar. Kolera genellikle diğer hastalıklarda olduğu gibi hafif ila orta dereceli ishale neden olur. Koleranın en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Ani ishal başlangıcı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Hafif ila şiddetli dehidrasyon

Koleranın yol açtığı dehidrasyon genellikle şiddetlidir ve yorgunluğa, ruh hali değişimlerine, ağız kuruluğuna, cildin buruşmasına, aşırı susuzluğa, idrarın azalmasına, düzensiz kalp atışına ve düşük tansiyona neden olabilir.

Dehidrasyon, kanda mineral kaybına yol açabilir. Bu da elektrolit dengesizliğine sebep olur. Elektrolit dengesizliğinin ilk işareti ciddi kas kramplarıdır. Elektrolit dengesizliği şok gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Çocuklar genellikle yetişkinlerle aynı kolera semptomlarına sahiptir. Çocuklar ayrıca aşağıdakileri de deneyimleyebilir:

Kolera Hastalığı Nedenleri

Kolera hastalığı neden olur? Kolera, çok kalabalık bölgelerde ve suyun sanitasyonun yapılmadığı yerlerde daha yaygındır. Koleranın en yaygın nedenleri şunlardır;

 • Arıtılmamış suları içmek.
 • Çiğ ya da tamamen pişirilmemiş kabuklu deniz ürünlerini yemek.
 • Kirlenmiş su kaynakları ile yetişen sebzeler de enfeksiyon kaynağıdır.
 • Mülteci kamplarında ya da su kaynakları sınırlı olan yerlerde yaşayan topluluklarda kolera yaygın olarak görülür. (5)
  Kolera hastalığı nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Kolera Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kolera hastalığı bitkisel tedavisi: Kolera tedavisinde prebiyotik yoğurt, zencefil, limon, çinko içeren gıdalar, karanfil, çemen tohumu ve soğan kullanılır. (6)

Kolera hastalığı evde tedavi yöntemleri

 • İçmek, yemek hazırlamak, meyve ve sebze yıkamak, buz yapmak, dişleri fırçalamak, el ve yüz yıkamak ya da bulaşık yıkamak gibi ihtiyaçlarda mutlaka şişelenmiş, kaynatılmış ve soğutulmuş ya da kimyasal olarak dezenfekte edilmiş sular kullanılmalıdır. Suları dezenfekte etmek için suyu en az bir dakika boyunca yüksek ateşte kaynatın ve süzün.
 • Kabuğunu soymadan meyve ve sebze tüketmeyin
 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzak durun
 • Çiğ et ya da çiğ kabuklu deniz ürünleri yemeyin. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)