Kolon Kanseri Tedavisi


Kolon kanseri nasıl geçer? Kolon kanserini tedavi etmek için uygulanabilecek yöntemler kanserin büyüklüğü, kanserin evresi ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Kanserin tedavisinde kullanılan üç temel yöntem ise ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir. (1)

Erken Evre Kolon Kanseri Ameliyatı

Kolon kanserinin boyutu küçükse, uygulanacak olan cerrahi yöntemler daha minimal tutulabilmektedir.

Poliplerin çıkarılması: Boyutu küçük olan kanser bir polipten ibaretse ve henüz erken bir evredeyse, kolonoskopi eşliğinde polip alınabilmektedir.

Mukozal rezeksiyon: Boyutu daha büyük olan poliplerin çıkarılması içinse endoskopik mukozal rezeksiyon isimli cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. Cerrahi işlem sırasında kolonun ve rektumun küçük bir parçası da alınabilmektedir.

Minimal invaziv cerrahi: Kolonoskopi ile alınmayan poliplerin söz konusu olması durumunda, laparoskopi kullanılabilmektedir. Cerrah tarafından karın bölgesinde kesikler açılarak içine kameralı cerrahi aletler sokulmaktadır. Böylece hem kanserli doku hem de çevredeki lenfler alınabilmektedir. (2)

İnvaziv Kolon Kanseri Ameliyatı

Kanserin boyutu daha büyükse ve kolonda büyük bir alanı kaplıyorsa, aşağıda sıralanmış olan cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir:

Parsiyel kolektomi: Kanser sadece kolonda meydana gelmişse, kolonun kanserli kısmı çıkarılmaktadır. Kanserli kısım ve çevresindeki sağlıklı dokuların bir miktarı temizlenmektedir. Sonrasında kolonun veya rektumun sağlıklı kısımları yeniden bağlanmaktadır.

Stoma (Ostomi): Kolondaki kanser nedeniyle uygulanan cerrahi yöntemlerden sonra kolonun ya da rektumun yeniden bağlanması söz konusu olmadığında, ostomi isimli uygulama yapılmaktadır. Bağırsağın geri kalan kısmı karın duvarına yönlendirilerek bir açıklık yaratılmaktadır. Böylece dışkının dışarı çıkışı sağlanabilmektedir. (3)

Bazı vakalarda ostomi geçici bir yöntemdir. Ameliyattan sonra kolon ve rektum iyileştiğinde ihtiyaç duyulmayabilmektedir. Diğer yandan, bazı kolon kanseri vakalarında da ostomi kalıcı bir yöntem olabilmektedir. Bu durumda kolostomi olarak adlandırılmaktadır.

Lenf bezlerinin alınması: Kolon kanseri ameliyatları sırasında genellikle lenf bezleri de alınmaktadır. Alınan lenf bezleri üstünde testler yapılarak kanserin onları da etkileyip etkilemediğine bakılmaktadır. (4)

İleri Evre Kolon Kanseri Ameliyatı

Eğer kolon kanseri çok fazla ilerlediyse ya da hastanın genel sağlığı çok zayıflamışsa, belirtileri hafifletmek ve kolonda meydana gelen tıkanıklığı gidermek için ameliyatlar yapılabilmektedir. Bununla birlikte, yapılan ameliyatlar kanseri iyileştirmeye yardımcı olmamaktadır, amaç sadece kanama ya da ağrı gibi belirtileri hafifletmektir.

Kolon kanseri sadece karaciğere yayıldıysa ve hastanın genel sağlık durumu buna müsaitse, karaciğerdeki kanser de temizlenebilmektedir. Daha öncesinde ya da sonrasında kemoterapi de uygulanabilmektedir. Bu tür bir koşul altında, uzun bir tedavi sürecinden sonra kanserden kurtulmak mümkün olabilmektedir. (5)

Kemoterapi

Kanserli hücreleri öldürmek ve yayılmasını önlemek için kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Eğer kanser lenf bezlerine de yayılmışsa, kolon kanserinde genellikle ameliyattan sonra kemoterapi uygulanmaktadır. Böylece kanserin tekrar etmesi engellenebilmektedir.

Bazı vakalarda, kanserli hücreleri küçültmek için kemoterapi ameliyat öncesinde uygulanabilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda kanser belirtileri hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir. (6)

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi de kanserli hücreleri yok etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemde, X ışınları kanserli hücrelere yönlendirilmektedir. Böylece, tümör küçültülerek ameliyatla kolayca alınabilmektedir.

Tek başına da kullanılabilen radyasyon tedavisi, kemoterapi ile birlikte de verilebilmektedir. (7)

İlaç Tedavisi

Kanserli hücrelerin büyümesine zemin hazırlayan tetikleyicileri baskılamak için ilaçlardan faydalanılabilmektedir. Aşağıda sıralanmış olan ilaçlar genellikle ileri evre kolon kanseri için kullanılabilmektedir:

  • Bevacizumab
  • Cetuximab
  • Panitumumab
  • Ramucirumab
  • Regorafenib
  • Ziv-aflibercept

Bu ilaçlar tek başına alınabileceği gibi kemoterapi ile birlikte de alınabilmektedir. (8)

İmmünoterapi

İleri evre kolon kanserine sahip olan hastaların bazılarına pembrolizumab ve nivolumab gibi antikorlar verilebilmektedir. Bu tedavi yönteminin kolon kanserinde faydasının olup olmadığı spesifik testlerle belirlenmektedir.

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (9)

Kolon Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kolon kanseri tanısı ve tedavisi için tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve cerrahi onkolog gibi uzmanlara başvurulmaktadır. (10)

Kolon Kanseri Nedir?

Kolorektal kanser olarak da bilinen kolon kanseri, kolonu ve rektumu da içeren kalın bağırsak kanseridir. Son yıllarda, tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasında bulunmakta olan kolon kanseri, tedavi edilmediği takdirde, ölümlere neden olabilmektedir. (11)

Kolon kanseri nedir? Ayrıntılara göz atabilirsiniz

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri başlangıçta çok spesifik belirtilere yol açmayabilmektedir. Genellikle, kanser ilerledikçe belirtiler yaşanmaktadır. Ortak kolon kanseri belirtileri arasında ise kanlı dışkılar, ishal, kabızlık, bağırsaklarda doluluk hissi, şişkin hissetmek, gaz, kramp, mide bulantısı, kusma ve kilo kaybı bulunmaktadır. (12)

Kolon kanseri belirtileri hakkında daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanseri neden olur? Kolon kanserinin tam nedeni bilmek mümkün değildir. Kolon hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz ve aşırı hücre büyümesinden kaynaklanan bu duruma neyin neden olduğu bilinmemektedir. Diğer yandan, artan yaş, sigara, alkol, alkol, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, aile öyküsü ya da obezite gibi risk faktörleri nedeniyle tetiklenebilmektedir. (13)

Kolon kanseri nedenleri daha kapsamlı bilgi için tıklayınız

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)