Konjonktivit Tedavisi


Konjonktivit nasıl geçer? Konjonktivit olduğunuzu düşünüyorsanız, gözünüzde ağrı, görüşünüzde ani bir değişiklik varsa veya ışık gözlerinize zarar veriyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Konjonktivit belirtileri olan bebekler derhal doktora götürülmelidir, çünkü bakteriyel konjunktivit ciddi olabilir ve bu, bebekle temasta olan diğer insanlar için oldukça bulaşıcı bir durumdur.

Eğer lens kullanıyorsanız ve konjonktivit belirtileri gelişirse, lenslerinizi takmayı bırakmalısınız ve en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız. Kontakt lens kullanıyorsanız, konjonktivit durumunda keratit (kornea iltihabı) riski taşıdığından, derhal göz doktorunuz tarafından tedavi edilmelisiniz.

Konjonktivit tedavisinin seçimi büyük oranda durumun sebebine bağlıdır. (1)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Konjonktivit Tedavisi

Viral konjonktivit yani viral Konjonktivit genellikle antiviral ilaç kullanmadan kendi başına kaybolur (2-4 hafta içinde). Soğuk kompreslerin uygulanması ve suni gözyaşları gibi göz damlası yağlarının uygulanması ile belirtiler hafifletilebilir. Bununla birlikte, viral konjunktivit, belirtileri ilk ortaya çıktıktan sonra iki hafta boyunca oldukça bulaşıcı olduğu için, gözler kırmızı olduğu sürece, başkalarına yayılmasını önlemek için önlemler almak önemlidir.

Bakteriyel konjonktivit yani bakteriyel konjonktivit vakalarında ise, gözlerdeki akıntıyı gidermek için sıkça temiz ve sıcak bir havlu kullanılması gerekebilir. Enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olması için bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik göz damlaları veya merheminin kullanılması gerekir. Bazı enfeksiyonların tedavisinde oral antibiyotikler de gerekli olabilir. Tedavi ile bakteriyel konjonktivit genellikle bir ile iki hafta içinde iyileşir. (2)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Olmayan Konjonktivit Tedavisi

Allerjik konjunktivit yani alerjik Konjonktivit tedavisinde konjonktivit hastalığına neden olan allerjenden kaçınılmalıdır. Göz makyajının kullanımı da önlenmelidir.

Allerjik konjunktivit, gözlere soğuk kompresler, nemli keseler ve yağlayıcı göz damlası kullanılması ile tedavi edilebilir. Bir eczaneden alınan dekonjestan göz damlası ve topikal antihistaminikler de belirtileri gidermeye yardımcı olacaktır. Topikal steroidler gibi daha güçlü ilaçların doktorunuz tarafından reçete edilmesi gerekir.

Çevresel veya kimyasal nedenlerle oluşan konjonktivitin tedavisi, gözlerin bol miktarda su ile hızlı ve kapsamlı bir şekilde yıkanmasını gerektirir. Herhangi bir kimyasalın gözlere sıçraması durumunda bir sağlık uzmanıyla temasa geçilmelidir. Pek çok ev temizleme ürünü hassas göz dokularına zarar vermektedir. (3)

Konjonktivit için hangi doktora gidilir: Konjonktivit belirtilerinden herhangi birine sahipseniz göz doktorunuza veya aile hekiminize başvurabilirsiniz. (4)

Konjonktivit Hastalığının Önlenmesi

Enfeksiyöz Konjonktivit formları bulaşıcıdır ve insanlarla doğrudan temas yoluyla yayılır. Bulaşıcı Konjonktivit belirtileri ilk ortaya çıkmaya başladıktan sonra, gözler kırmızı olduğu sürece iki hafta süreyle bulaşıcı olabilir. Enfeksiyöz konjonktivit hastalığının yayılmasını önlemek için kişisel ve ev temizliğinin çok iyi sağlanması son derece önem taşımaktadır:

 • Konjonktivit olan insanlarla temastan kaçının
 • Evdeki yüzeyleri dezenfekte edin (kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi)
 • Parmaklarınızı gözlerinizden uzak tutun
 • Gözlerinizi ovmaktan kaçının
 • Yastık kılıflarınızı sık sık yıkayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın ve ellerinizi kurutmak için tek kullanımlık kâğıt havlu kullanın
 • Göz damlaları, merhemler, yüz maskeleri, havlular ve yastık kılıflarının paylaşılmadığından emin olun
 • Kontakt lenslerinizi doğru kullanıp bakımını yapın (5)

Konjonktivit Hastalığı Nedir?

Konjonktivit, çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan göz enfeksiyonlarından biridir. Genellikle gözlerde oluşan kızarıklık ile kendini belli etmeye başlayan konjonktivit, konjuktivanın iltihaplanması durumudur. Bu doku, göz kapağı ve göz kümesinin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Konjonktivit, bir virüs, bakteri, tahriş edici madde (şampuanlar, kir, duman ve özellikle havuz kloru), allerjenler (alerjiye neden olan maddeler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bakteri, virüs ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan konjonktivit, kişiden kişiye kolayca yayılabilir, ancak derhal teşhis edildiyse ciddi bir sağlık riski taşımaz. (6)

Konjonktivit hastalığı nedir detaylı bilgi için bakınız

Konjonktivit Belirtileri

Konjonktivit nasıl anlaşılır? Konjonktivit başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Göz beyazında veya göz kapağının iç kısmında kızarıklık
 • Artan gözyaşı
 • Özellikle uykudan sonra (bakterilerin neden olduğu konjonktivit durumunda) kirpik üzerinde biriken sarı renkli irininin kabuk yapması
 • Gözde oluşan yeşil ya da beyaz renkteki irin
 • Gözlerde kaşıntı (özellikle alerjilerin neden olduğu konjonktivit durumunda)
 • Gözlerde yanma (özellikle kimyasal ve tahriş edicilerin neden olduğu konjonktivit durumunda)
 • Bulanık görüş
 • Işığa duyarlılık artışı (7)

Daha fazla konjonktivit belirtileri için

Konjonktivit Nedenleri

Konjonktivit neden olur? Konjonktivit nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Ateş ve boğaz ağrısına neden olabilecek virüs nedenli bir enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore dâhil)
 • Yüzme havuzlarındaki klor, şampuan, duman, sis gibi tahriş edici maddeler
 • Mevsimsel alerjik konjonktivit ve polen, toz akarları veya hayvan tüyünden kaynaklanan uzun ömürlü (tüm yıl boyunca) alerjik konjonktivit
 • Göz damlaları, kimyasallar veya makyaj ile temasa nedeniyle oluşan dermatokonjonktivit
 • Lensler, göz ameliyatı dikişleri veya göz ameliyatları sırasında takılmış tüpler veya aparatlar nedeniyle oluşan iltihaplanma (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Konjonktivit nedenleri