Kramp Belirtileri


Kramp nasıl anlaşılır? Kaslarda meydana gelen kramplar her ne kadar birkaç saniye ya da dakika sürse de, kabul etmek gerekir ki oldukça rahatsız edicidir. Bazen ağrıya da yol açan bu kramplar, çok hızlı gelişmekte ve yoğun bir şekilde hissedilmektedir.

Bazı durumlarda, krampa maruz kalan kişi yaptığı işi hemen durdurmak zorunda kalabilmektedir. Kramp hareket etmeye devam edilmesini zor bir hale getirmektedir. İlk kramptan sonra oluşmaya devam eden kramplar da olabilmektedir. Bunlar gecikmeli veya noktürnal kramplar şeklinde tanımlanabilmektedir. Kramplar özellikle, devamlı olarak fiziksel aktivite içinde bulunan sporcuları etkilemektedir.

Krampların en ayırt edici belirtisi, etkilenen kasta veya kaslarda hissedilen keskin ve aniden gelen ağrıdır. Bacaklar veya baldırlarda olduğu gibi büyük bir kasta krampın gelişmesi söz konusu ise, cildin hemen altında bir yumru ya da düğüm hissedilebilmektedir. (1)

Kramplar Ne Kadar Sürer?

Kaslarda meydana gelen kramplar ortalama birkaç saniye veya dakika sürmektedir. Bazı vakalarda, bir saatten daha uzun sürebildiği de görülmektedir. Kas krampları tamamen gidene kadar üst üste sıklıkla tekrarlamakta ve yoğun bir şekilde hissedilmektedir.

Kramp oldukça yaygın bir sağlık problemidir. İnsanların yaklaşık olarak yüzde 95’inden fazlasının hayatlarının bir döneminde kas kramplarından muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, özellikle yetişkinlerde daha fazla görülmektedir. Diğer yandan, bu, gençlerin kramplarla mücadele etmek zorunda kalmayacağı anlamına gelmemektedir. (2)

Kramptan Hangi Kaslar Etkilenir?

Vücuttaki hemen hemen tüm kaslarda krampların meydana gelme ihtimali bulunmaktadır. Ancak, sıklıkla bacaklarda, baldırlarda ve ayaklarda hissedilmektedir. Bununla birlikte, bağırsak, idrar yolu, rahim, safra ve kan damarı gibi çeşitli organlarda bulunan kaslarda da ortaya çıkabilmektedir. (3)

Kramp Tipleri Nelerdir?

Kas krampları oluştukları bölgelere ve belirtilerine göre farklılaşabilmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen bu kramplar, kasların aniden kasılmasına ve ağrımasına yol açmaktadır.

 • Bacak Krampları

Tempolu bir koşunun ardından ya da futbol maçının hemen sonrasında bacaklara kramp girmesi oldukça sık yaşanan bir durumdur. Bu tip kramplar genellikle baldırlarda ve diz altında bulunan kirişlerde hissedilmektedir.

Sporcular düzenli olarak fiziksel aktivite içinde olduğu için bacak krampları yaşamaya daha eğilimlidir, ancak bu demek değil ki, bacak krampları sadece sporcularda görülen bir durumdur. Pek çok insan dinlenirken veya gece uyurken bacak kramplarına maruz kalmaktadır. (4)

 • Adet Krampları

Pek çok kadının muzdarip olduğu adet krampları, dismenore olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda, adet günleri oldukça ağrılı ve kramplı geçmektedir. Genel olarak, alt karın, alt sırt, kalça ve uyluklarda ağrıyan bir his olarak kendini göstermektedir. Bazı kadınlar kasılmaya benzer spazmlar yaşarken, diğerleri rahatsız edici ağrılar hissetmektedir.

 • Mide Krampları

Mide krampları da aslında diğer kramp tipleri gibi oldukça sık yaşanmaktadır. Diğer yandan, pek çok insan mide krampını mide ağrısı olarak da tanımlamaktadır. Mide kaslarında meydana gelen kramplar çeşitli ciddi ve ciddi olmayan rahatsızlıklarda neden olabilmektedir. (5)

Hamilelikte Kas Krampları

Hamilelik sırasında gelişen kas krampları, anne adaylarının pek çoğunda görülen ortak bir rahatsızlıktır. Özellikle, baldırlarda ve alt ekstremitelerde hissedilmektedir. Aniden ortaya çıkan kas krampları çoğunlukla geceleri gelişmektedir.

Hamilelikte kas krampları herhangi bir kas veya kas grubunda ortaya çıkabilmektedir. Genellikle ise bacaklarda görülmektedir. Sırtta veya karın bölgesinde meydana gelen kas spazmları da mümkün olabilmektedir.

Hamilelikte hissedilen kas kramplarının ortak belirtileri şunlardır:

 • İstemsiz kasılma veya kasın sıkışması
 • Aniden gelen kramp
 • Krampın akabinde keskin bir ağrı

Belirtiler çok sık ortaya çıkıyorsa, şişlik veya kızarıklıkla ilişkiliyse ve geleneksel yöntemlerle rahatlama sağlanmıyorsa, doktorunuza danışmalısınız. (6)

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Kramp Belirtileri

Kramplar genellikle zararsızdır ve kendi kendine geçmektedir. Bununla birlikte, bazı kramp vakalarının bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekebilmektedir. Olağan kabul edilmeyen kramp belirtileri ise şunlardır:

 • Kollarda veya gövdede meydana gelen kramplar
 • Kas seğirmesi
 • Alkolizm
 • Güçsüzlük
 • Sıvı kaybı (diüretikleri kullandıktan sonra ortaya çıkan kramplar)
 • Krampla aynı zamanda oluşmayan his ve ağrı kaybı

Kollar ve gövdede hissedilen kramplar ya da kas seğirmelerinin nedeni elektrolit veya endokrin bozukluk gibi bir bozukluk olabilmektedir. (7)

Kramp Nedir?

Kaslarda aniden meydana gelen ve istemsiz kasılmalara yol açan kramplar, oldukça yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Genellikle, egzersiz yaptıktan sonra ortaya çıkmaktadır ve çoğu zaman ciddi bir sağlık problemi olarak değerlendirilmemektedir. (8)

Kramp nedir? Daha kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kramp Nedenleri

Kramp neden olur? Krampı tetikleyebilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Temelde bacaklarda meydana gelen zayıf kan dolaşımı, kasların aşırı kullanımı, dinlememek, sıvı kaybı ve mineral eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. (9)

Kramp nedenleri detaylarını inceleyiniz

Kramp Tedavisi

Kramp nasıl geçer? Kas krampları çoğunlukla birkaç saniye ya da dakika sonra kendiliğinden geçmektedir. Krampların oluşmasını engellemek ya da ağrısını hafifletmek için faydalı olabilecek bazı yöntemler arasında ise uzanma, dinlenme, masaj, buz paketleri ve ilaçlar bulunmaktadır. (10)

Kramp tedavisi daha fazlası için

Kramp İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kramp tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Nedenine ve şiddetine bağlı olarak ortopedist, romatolog, fizyolog ve nöroloji uzmanına da sevk edilebilirsiniz. (11)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)