Kramp Nedir?


Kramplar kasların büzülmesi sonucu oluşmaktadır. Ağrıya da neden olan kas krampları, kişinin hareket etmesini engelleyebilmektedir. Halk arasında oldukça yaygın olarak görülmektedir ve genellikle gece saatlerinde ortaya çıkmaktadır.

Kramplar aniden ortaya çıkmaktadır ve şiddeti kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Vücudun pek çok yerinde görülmektedir, ancak özellikle el, ayak, bacak, baldır ve karın bölgesinde yaşanmaktadır. Birkaç saniye kadar süren kas krampları bazen kişiyi oldukça zor duruma sokabilmektedir. Örneğin, kişi yüzerken bacağına kramp girdiği takdirde yüzmeye devam edemeyebilmektedir. (1)

Kramp Belirtileri

Kramp nasıl anlaşılır? Kas krampları genellikle bacaklarda meydana gelmektedir. Aniden ortaya çıkan bu kramplar sırasında kas sertliği ve kas ağrısı hissedilmektedir.

Kas krampları genellikle aniden gelişmekte ve kısa süre sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi daha dikkate değer belirtilere de neden olabilmektedir:

 • Hareket etmenin zor bir hale gelmesi
 • Bacak şişmesi, kızarması ve ciltte meydana gelen değişiklikler
 • Kasların zayıflaması
 • Çok sık kramp yaşanması (2)

Kramp belirtileri nelerdir? Tıklayıp detaylı konumuzu inceleyebilirsiniz

Kramp Nedenleri

Kramp neden olur? Kas krampları genellikle yoğun ve aşırı egzersizlerden sonra kasların yorulması sonucu oluşmaktadır. Diğer nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Yaralanma sonrası kasların sıkışması
 • Çok uzun süre boyunca ayakta kalmak ya da oturmak
 • Kasları çok fazla germek
 • Hamilelik
 • Sodyum, kalsiyum veya magnezyum eksikliği
 • Anide düşük sıcaklıklı bir ortama maruz kalmak (3)

Kramp nedenleri geniş kapsamlı konumuza göz atabilirsiniz.

Kramp Tedavisi

Kramp nasıl geçer? Kramplar genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendi kendine geçmektedir. Kasların rahatlamasını sağlamak için faydalı olabilecek bazı yöntemler ise şunlardır:

 • Kasları germek veya hafifçe masaj yapmak
 • Kas kasıldığında sıcaklık veya ağrıdığında ise buz uygulamak
 • Susuz kalma söz konusu ise daha fazla sıvı almak

Başka bir sağlık problemi nedeniyle kramplar meydana geliyorsa, söz konusu sağlık problemi tedavi edilmelidir. Diğer yandan, kas kramplarını ve ağrılarını hafifletmek için ilaçlar da reçete edilebilmektedir, ancak bu ilaçların etkinliği tartışılabilmektedir. (4)

Kramp tedavisi geniş bilgi için tıklayın

Kramp İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kramp tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Nedenine ve şiddetine bağlı olarak ortopedist, romatolog, fizyolog ve nöroloji uzmanına da sevk edilebilirsiniz. (5)

Krampa Ne İyi Gelir?

Kramp Bitkisel Tedavisi

Hardal: Hardal kas kramplarını hafifletmek için kullanılabilmektedir. Hardalın kramplar üzerinde etkili olabilmesinin nedeni vücutta asetilkolin üretimini teşvik eden asetik asidi içermesi olabilmektedir. Asetilkolin, kasların çalışmasını sağlayan bir nörotransmiterdir.

Karanfil yağı: Karanfil yağı kas kramplarını, iltihabını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahip oldukça güçlü bir yağdır. Bununla birlikte, anestetik de olduğu için ağrıyı hafifletmede benzersiz olabilmektedir. (6)

Biberiye: Biberiye antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için iltihaplanan kas dokusunu sakinleştirmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağrıyı da hafifletebilmektedir. Isıtıcı bir etkisi olan biberiye cilt tarafından kolayca emilebilmektedir. (7)

Kekik: Kekik yağı özellikle kas ve eklem ağrıları için etkili olabilen bir yağdır. Antienflamatuar özelliği bulunan timol isimli aktif bir maddeyi içermektedir. Bu nedenle de, etkilenen alana topikal olarak uygulandığında, kas kramplarını ve ağrılarını hafifletebilmektedir. (8)

Zencefil: Zencefil yağı ısıtıcı, ağrı kesici ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kas krampları ve ağrıları için sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer yandan, güçlü bir antioksidan da olan zencefil, topikal olarak uygulanabilmektedir.

Nane: Kas krampları için sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise nane yağıdır. Doğal bir serinletici ve yatıştırıcı olan nane yağı, gerilen kasları rahatlatmak için faydalı olabilmektedir. Ayrıca, kızarıklık, şişlik ve iltihap gibi diğer problemleri de hafifletebilmektedir. (9)

Kramp Evde Tedavi Yöntemleri

Su: Dehidratasyon yani sıvı kaybı kas kramplarının en başta gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Kaslara doğru miktarda su gönderilmediğinde, işlevlerini yerine getirememekte ve bunun bir sonucu olarak da kramplar meydana gelmektedir. Bu durumla baş etmenin en kolay ve en etkili yöntemi başta su olmak üzere bol sıvı tüketmektir. (10)

Soğuk kompres: Soğuk kompres uygulamaları kas krampları nedeniyle oluşan ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Soğuk kompresim ağrıyı uyuşturma, iltihabı azaltma ve kasları gevşetme gibi etkileri bulunmaktadır. Ayrıca, kan damarlarını daraltarak da ağrıyı hafifletebilmektedir. (11)

Sıcak kompres: Tıpkı soğuk kompres gibi sıcak kompres de kas krampları için etkili olabilmektedir. Sıcaklık, kan dolaşımının iyileştirilmesine ve kasların esnemesine yardımcı olmaktadır. Bazı kas kramplarında sıcak uygulama soğuk uygulamadan daha rahatlatıcı bulunabilmektedir. (12)

Epsom tuzu: Kas kramplarını hafifletmenin en rahatlatıcı yöntemlerinden biri de Epsom tuzudur. Epsom tuzu aslında magnezyumdan oluşmaktadır ve kasları gevşeterek iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Not: Epsom tuzu, kalp problemleri, yüksek tansiyon veya diyabet hastası kişiler tarafından kullanılmamalıdır. (13)

Elma sirkesi: Elma sirkesinde bulunan potasyum, kas kramplarının rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Vücuttaki düşük potasyum seviyelerinin kas kramplarına neden olabileceği zaten bilinmektedir. Bu nedenle, elma sirkesi bu eksikliği dengeleyerek krampların oluşmasını önleyebilmektedir. (14)

Pekmez: Kas krampları vücuttaki kalsiyum ve potasyum gibi minerallerin eksikliği nedeniyle ortaya çıkıyorsa, pekmez harika bir seçenek olabilmektedir. Mineraller açısından son derece güçlü bir kaynak olan pekmez, kasları korumakta ve krampların oluşmasını önlemektedir. (15)

Diyet

Beslenme, vücudun ve kasların normal çalışmasını ve kramp gibi sorunları azaltmasını sağlamada oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Daha önce de sıkça belirtildiği üzere çoğu kas krampları vücuttaki besin yetersizliği nedeniyle gelişmektedir. Kas kramplarını önlemek veya tedavi etmek için vücudunuza eklemeniz gereken bazı besinler şunlardır: (16)

D vitamini: En büyük kaynağı güneş olan D vitamini oldukça özel bir vitamindir. Kalsiyumun kemikler tarafından kullanılmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemi için de önemli bir yol oynamaktadır. D vitamini eksikliği yaşandığı takdirde, kaslar zayıflamakta ve kramplara maruz kalmaktadır.

D vitamini almak için takviyeler kullanılabilir ya da balık, mantar, morina karaciğeri yağı, tofu ve yulaf ezmesi gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

B12 Vitamini: Vitamin B12, krampları tedavi etmede oldukça etkilidir. Suda çözünen bir vitamindir ve bu nedenle vücutta fazla depolanamamaktadır.

Bu vitamini takviye olarak alabilir ya da deniztarağı, istiridye, yengeç, sardalye, somon, ton balığı, sığır eti ve yumurta tüketmeyi tercih edebilirsiniz. (17)

Potasyum: Yeterince potasyum alınmaması kandaki potasyum seviyelerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu da kasların güçsüzleşmesine ve kramplara maruz kalmasına yol açmaktadır. Kas kramplarının önlenmesi için düzenli olarak potasyum alınması oldukça önemli bir kıstastır.

Potasyum almak için diyetinize balık (pisi balığı veya ton balığı), tatlı patates, domates sosu, fasulye, yoğurt, istiridye ve muz ekleyebilirsiniz. (18)

Kalsiyum: Kalsiyum eksikliği de kas kramplarının bir diğer nedeni olabilmektedir. Vücudunuza gerekli olan kalsiyumu almak için diyetinize yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, turp, marul, kereviz, brokoli, lahana ve kuşkonmaz), soya ürünleri, peynir ve brokoli ekleyebilirsiniz.

Magnezyum: Kalsiyum ve magnezyumun etkileri birbirinden farklıdır. Kalsiyum kas kasılmasına etki ederken, magnezyum kas gevşetici olarak çalışmaktadır. Bu nedenle, bu iki besin maddesinin vücutta dengeli olması oldukça önemlidir. Magnezyum, kemikleri güçlendirmek için gerekli olan bir mineraldir ve kas gerginliğini azaltmak için önemli bir elektrolittir. (19)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)