Kramp Tedavisi


İskelet kasları normalde insanın kontrolü altında olan kaslardır ve bunlar kemikleri hareket ettirmektedir. İskelet kası istemsiz olarak kasılmaya başladığında ise bu durum kas krampları olarak değerlendirilmektedir. Genellikle ciddi bir sağlık sorununa yol açmayan kramplar bazı evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. (1)

Kramp nasıl geçer? Kramp tedavisine yardımcı olabilecek bazı yöntemler şöyle sıralanmaktadır:

Düzenli Egzersiz Yapmak

Kaslar oldukça güçlüdür ve pek çok zorluğa karşı dayanabilmektedir. Bununla birlikte, kasların yoğun hareketlere uyum sağlaması yaşla birlikte değişebilmektedir. Yaş ilerledikçe kas kaybı meydana gelmektedir.

Diğer yandan, düzenli olarak çalışmaya alışkın olan kasların yorgunluk, ağrı ve kramp gibi problemleri daha az yaşadığı da gözlemlenmiştir. Düzenli egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek faydalı olabilmektedir. Egzersize başlarken ılımlı hareketlerle başlamak ve zaman içinde kademeli olarak gücü artırmak en doğrusu olacaktır. (2)

Bol Su İçmek

Kasların düzgün çalışması için su hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, vücutta meydana gelen sıvı kaybı kaslarda da krampların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Gece uykudan uyandıran krampların ortaya çıkması söz konusu ise bu durum yüksek ihtimal dehidratasyonla ilgilidir.

Ortalama yapmak gerekirse, kadınlar günlük olarak 9 bardak suya ihtiyaç duyarken, erkeklerde bu ölçü 13 bardaktır. Bu miktarlar, aktivite seviyelerine, yemek alışkanlıklarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. (3)

Gerekli Mineralleri Almak

Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller kas sağlığı için önemlidir. Bu mineraller kasların kasılmasını tetikleyen sinyalleri düzenlemeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle sporcular ya da yoğun egzersiz yapan kişilerde görülen mineral eksikliğinin nedeni aşırı terlemedir. Aşırı terleme nedeniyle mineraller vücuttan çıkmaktadır. Geri tedarik edilmediği takdirde de vücutta mineral eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı kas yapısı için gerekli olan mineralleri süt, meyve, yapraklı sebzeler ve tam tahıllar gibi çeşitli mineral açısından zengin olan yiyecekleri tercih ederek almak mümkündür. (4)

Esneme- Germe Hareketleri Yapmak

Herkesin başına gelebilen normal kas krampları için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kaslarınızı doğru bir şekilde gerdiğiniz zaman kramp düzelebilmektedir.

  • Kramp bacaklarda veya ayaklarda hissediliyorsa, kalkıp bir süre yürümek, etrafta dolaşmak faydalı olabilmektedir. Kramp baldırlarda hissedildiği takdirde ise yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı duvara yaslayabilirsiniz. Bir dakika boyunca bacaklarınızı aşağı yukarı hareket ettirin. Bir dakika dinlenin ve tekrar edin. Böylece, kramplara neden olan kan dolaşımındaki tıkanıklıklar giderilebilmektedir.
  • Kasları germek için yapılabilecek bir diğer yöntem, ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekmek olabilir. (5)

Isı Tedavisi

Sıcaklık kasları gevşetmeye ve daha esnek olmasına yardımcı olabilmektedir. Sıcak su şişesinden, sıcak havlulardan, sıcak banyodan veya duştan yardım alabilirsiniz. 5-10 dakika boyunca nazikçe ısıyı uygulayabilirsiniz. Daha şiddetli olan kas krampları söz konusu olduğunda, ağrıları hafifletmek için mentol içeren merhemler ya da uçucu yağlar içeren yağlar da etkilenen bölgeye uygulanabilmektedir.

Steroid Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar Almak

İbuprofen gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar kasların kasılmasını engellemeye etki etmemekte ancak kramp nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bu tip ilaçlar alındığında alkol kullanılmamalıdır. (6)

Statin Dozajlarının Ayarlanması

Statin kolesterolü düşürmek için reçete edilen bir ilaçtır, ancak beraberinde kas krampları gibi yan etkilere de neden olabilmektedir. Bu durumda ilaç dozajlarının yeniden ayarlanması için doktorunuza başvurmalısınız. Statin miktarında yeniden bir ayarlama yapılırsa, kas kramplarının ortaya çıkması önlenebilmektedir.

B Vitaminleri

B vitaminleri sağlıklı kas ve sinir yapısı için gereklidir. Bunlar gerekli enerjiyi temin ederek kasların ve sinirlerin normal işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. B vitamini açısından zengin olan gıdaları tüketebilir ya da B-kompleksi takviyeleri alabilirsiniz. B vitaminleri, bazı statinler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar ile etkileşime girebilmektedir. Bu nedenle, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. (7)

Kramp İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kramp tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Nedenine ve şiddetine bağlı olarak ortopedist, romatolog, fizyolog ve nöroloji uzmanına da sevk edilebilirsiniz. (8)

Kramp Nedir?

Kaslarda aniden meydana gelen ve istemsiz kasılmalara yol açan kramplar, oldukça yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Genellikle, egzersiz yaptıktan sonra ortaya çıkmaktadır ve çoğu zaman ciddi bir sağlık problemi olarak değerlendirilmemektedir. (9)

Kramp nedir daha fazlası için

Kramp Belirtileri

Kramp nasıl anlaşılır? Kramp aniden hissedilmektedir. Bazen acı verici olsa da saniyeler sonra kendiliğinden geçmektedir. Diğer belirtileri ise şunlar olabilmektedir:

  • Kasları kontrol edememe
  • Kasların seğirmesi
  • Lokal ağrı
  • Hassaslık (10, 11)

Daha fazla kramp belirtileri için

Kramp Nedenleri

Kramp neden olur? Krampı tetikleyebilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Temelde bacaklarda meydana gelen zayıf kan dolaşımı, kasların aşırı kullanımı, dinlememek, sıvı kaybı ve mineral eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Kramp nedenleri

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)