Kronik Bronşit Nedir?


Kronik bronşit, akut bronşitten daha farklı sağlık koşullarına ve belirtilere sahiptir. Bronşitin bu türü kalıcıdır ve belirtiler şiddetlendiğinde hasta için oldukça yorucu olabilmektedir. Kronik bronşit, akciğer hastalıklarına karşı dirençsiz olma ya da hava kirleticilerine ve alerjenlere uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkabilmektedir. (1)

Bronşit, çoğunlukla bir solunum yolu enfeksiyonu sonucu oluşan, akciğerlerdeki bronş tüplerinin iç mukus astarının iltihaplanması durumudur. Bronş olarak da bilinen geçiş yolları tüpleri, solunum borusundan veya trakeden (nefes borusu) havayı akciğerlere taşımaktadır. Ancak tüpler enfekte olduğunda veya tahriş olduğunda, şişmekte ve mukusla kalınlaşarak hava akımı daraltmaktadır. Bronşit hastaları tipik olarak şiddetli bir öksürük problemi yaşamaktadır. Bronşit genellikle, kuru öksürük ile başlamaktadır, ancak ilerledikçe beraberinde balgam da gelmektedir. Bu belirtiler nefes almayı oldukça zorlaştırabilmektedir. (2)

Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak adlandırılan iki ana ciddi akciğer hastalığından biridir. Akciğer dokusuna zarar veren amfizem ise diğeridir. Bu hastalıklar yaşlı erişkinlerde, özellikle de sigara içenler arasında en yaygın görülmektedir.

Kronik bronşit genellikle aylar ya da yıllar içinde yavaş yavaş kötüleşme eğilimi göstermektedir. Uygulanan tedaviler ise belirtilerin kontrol altına alınmasına ve kronik bronşiti olan kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. (3)

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik bronşit nasıl anlaşılır? Kronik bronşit belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Sürekli öksürük (mukuslu olabilir)
 • Hırıltı
 • Düşük ateş ve titreme
 • Göğüste sıkışma
 • Boğaz ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ve tıkanmış sinüsler

Kronik bronşit belirtileri ise her yıl iki veya daha fazla kez kötüleşmektedir. Özellikle, kış aylarında daha da kötüleşme eğilimi göstermektedir. (4)

Kronik Bronşit Belirtileri detayı için bakınız

Kronik Bronşit Nedenleri

Kronik bronşit neden olur? Hava yolları hasar görmesi sonucu kronik bronşit oluşmaktadır. Hava yolları, ciğerlerden içeri ve dışarı hava taşıyan tüpler ve keselerdir. Hasar uzun yıllar boyunca akciğerlerde meydana gelen tahrişten kaynaklanmaktadır. Hasar gören hava yolları şişmekte ve fazladan mukus üretmektedir. Şişkinlik havayollarının iç kısmını daha da küçültmektedir. Solunum yolları mukus nedeniyle tıkandığı için hava geçişi zorlaşmaktadır. Bu da, hırıltılı solunum ve nefes darlığına neden olmaktadır.

Sigara içmek, tahrişin en yaygın nedenidir. Diğer nedenler arasında ise ikinci el dumana maruz kalmak, hava kirliliği, kimyasal gazlar, toz ve sık akciğer enfeksiyonları yaşanması bulunmaktadır. (5)

Daha fazla Kronik Bronşit Nedenleri için

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik bronşit nasıl geçer? Kronik bronşit belirtileri daha uzun sürmektedir. Belirtiler en az üç ay sürerse, bu durum, kronik bronşit olarak değerlendirilmektedir. Kronik bronşit için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir:

 • Sağlıklı bir diyet, akciğer enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir.
 • Doğru beslenmeyle beraber yapılan düzenli egzersiz sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olmaktadır. (fazla kilo solunumu zorlaştırmaktadır)
 • Sigara ve dumanlı ortamlardan kaçınmak belirtilerin hafifletilmesini sağlamaktadır.

Tüm bunlara rağmen herhangi bir iyileşme sağlanmıyorsa, doktora ilaç reçete edebilmektedir. (6)

Kronik Bronşit Ameliyatı

Hasar gören akciğer dokusunun çıkarıldığı akciğer ameliyatı, kronik bronşit tedavisinde uygulanabilmektedir. (7)

Kronik Bronşit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kronik bronşit teşhisi ve tedavisi için başlangıç olarak, bir aile hekime ya da bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilir, gerekli görülürse, sonrasında göğüs hastalıkları uzmanına sevk edilebilirsiniz. (8)

Kronik Bronşit Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Kronik Bronşite Ne İyi Gelir?

Kronik Bronşit Bitkisel Tedavisi

Zencefil: Genellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan zencefil, kronik bronşit tedavisine de yardımcı olabilmektedir. Zencefilde bulunan antiinflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirme özellikleri, tahriş olmuş, iltihaplanmış veya şişmiş bronşiyal tüpleri hafifletebilmektedir. (9)

Zerdeçal: Zerdeçalın sahip olduğu antiinflamatuar özellik, kronik bronşit ile ilişkili öksürüğün tedavisi için iyi bir yöntemdir. Aşırı mukusu çıkarmak ve hızlı bir rahatlama sağlamak için zerdeçaldan faydalanabilirsiniz. (10)

Sarımsak: Sarımsak içerdiği pek çok tıbbi özellik nedeniyle bronşit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Sahip olduğu hem antiviral hem de antibiyotik özellikleri nedeniyle bronşitle mücadele edebilmektedir. (11)

Bal: Bal, kronik bronşit nedeniyle oluşan öksürüğün tedavi edilmesi için oldukça doğal ve etkili bir yöntemdir. Balda bulunan antiviral ve antibakteriyel özellikler boğazda rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. (12)

Soğan: Soğan hem antiviral hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle, özellikle kronik bronşitin belirtilerinden bazıları olan boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı için son derece etkili olabilmektedir.

Kekik: Yaprak dökmeyen bir bitki olan kekik, mukusun azalmasına ve akciğerlerin güçlenmesine yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. (13)

Meyan kökü: Meyan kökü antibakteriyel, antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Çay şeklinde tüketilebilmektedir. Kronik bronşitten etkilenen insanlarda yaygın olarak bulunan iltihabın iyileştirilmesinde çok yararlıdır.

Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle de ıspanak tıbbi özelliklere sahip olduğu için kronik bronşit tedavisinde çok yararlıdır. Balla tüketildiğinde daha etkili olabilmektedir. (14)

Susam: Susam tohumları kronik bronşit tedavisine yardımcı olabilecek tıbbi özelliklere sahiptir ve bronşite bağlı olarak oluşan göğüs ağrısını hafifletmeye destek olabilmektedir.

Portakal: Bağışıklık sistemi için vitamin C vazgeçilmezdir. Bu durumda portakal tam bir vitamin C kaynağı olduğu için oldukça faydalıdır. Portakal suyu içmek, sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda iltihabı azaltmaya da yardımcı olur. (15)

Badem: Badem, kronik bronşit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Vücudun bağışıklığını güçlendirmesiyle bilinen magnezyum, potasyum ve kalsiyum içermektedir. Böylece de vücudun enfeksiyonlara neden olan mikroplarla savaşmasına yardımcı olabilmektedir.

Yeşil çay: Yeşil çay, kronik bronşit de dâhil olmak üzere birçok sorun için etkili olan antioksidan özelliğine sahiptir. Aynı zamanda virüsleri ortadan kaldırma ve bağışıklık sistemini geliştirme kabiliyetine de sahiptir. (16)

Kronik Bronşit Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapmak, çeşitli bronşit belirtilerini tedavi etmek için etkili bir yol olabilmektedir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya ilave edin ve iyice karıştırdıktan sonra gargara yapmak için kullanın.

Tuz miktarını çok fazla ya da çok az olacak şekilde ayarlamak doğru olmayacaktır. Tuz boğazı ne çok yakmalı ne de çok etkisiz kalmamalıdır. İhtiyacınız olan miktarda tuzu kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Bu evde tedavi yöntemi ilk olarak, boğazdaki iltihaplanmayı yatıştırmaktadır. Sonrasında ise boğazda tahrişe neden olan mukusu önlemektedir. (17)

Epsom tuzu: Epsom tuzuyla yapılan banyo, bronşit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Epsom tuzu banyosu için:

 • Banyo hazırlamak için banyo suyuna biraz epsom tuzu ekleyin.
 • Epsom tuzu tamamen çözüldüğünde, yaklaşık yarım saat banyo yapın.
 • Kronik bronşitiniz varsa bunu haftada iki kez yapabilirsiniz. Akut bronşit için ise geceden geceye yapılabilir. (18)

Esansiyel yağlar: Bronşit sırasında buhar tedavisi çok etkili olabilmektedir. Okaliptüs yağı ilave ederek yapılan buhar tedavisi, tıkanmış solunum yollarındaki mukusu yumuşatmakta ve antibakteriyel özellikleri sayesinden iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Kaynar suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve buharı teneffüs edebilmek için başınızı bir havlu ile örtün. Okaliptüs yağı yoksa çam yağı veya çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz.

Okaliptüs yağı göğse dışarıdan da uygulanabilir. Bu, mukusun atılmasına ve solunum sisteminin işleyişinin iyileştirilmesine yardımcı olabilmektedir. (19)