Kronik Bronşit Tedavisi


Kronik bronşit nasıl geçer? Kronik bronşit tedavisinin ilk amacı, belirtileri kontrol altına almak ve daha ileri boyutlara oluşabilecek solunum yolu hasarını ve daralmasını önlemektir. Bunu başarmanın en etkili yolu, sigara içmeyi bırakmak ve çevresel tahriş edicileri ya da toksinleri teneffüs etmekten kaçınmaktır.

Sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte uygulanan egzersiz programı ve pulmoner rehabilitasyon (kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan rehabilitasyon programı), akciğer fonksiyonunu ve yaşam kalitesini korumaya yardımcı olmaktadır. Fizyoterapi, nefes darlığını önlemek için solunumu kontrol etmeyi öğrenmek ve akciğerlerdeki balgamı atmak için faydalı olabilmektedir. (1)

Kronik Bronşitte İlaç Tedavisi

Kronik bronşit tedavisinde kullanılan ilaçlar şunları içermektedir:

 • Bronkodilatatör: Salbutamol, teofilin ve ipratropium bromür gibi bronkodilatatörler nefes almayı kolaylaştırmak için tıkanmış solunum yollarını açmaya yardımcı olmaktadır.
 • Oral kortikosteroid: Oral kortikosteroidler, örneğin metilprednizon, kronik bronşitin akut ataklarını kontrol etmek için kullanılmaktadır.
 • İnhale kortikosteroid: Kronik bronşitin akut ataklarını önlemek için beklometazon ve flutikazon gibi inhale kortikosteroidler (önleyiciler) de kullanılabilmektedir.
 • İlaç kombinasyonu: Budesonidli formoterol veya flutikazonlu salmeterol gibi kombine bir bronkodilatatör ve inhale kortikosteroid kullanımı sürekli öksürüğü kontrol altına almak için kullanılmaktadır.
 • Antibiyotik: Kronik bronşitin akut ataklarını kontrol etmek için amoksisilin / klavulanat gibi antibiyotikler kullanılabilmektedir. (2)

Pulmoner Rehabilitasyon

Kronik bronşit tedavisinin önemli bir kısmı, eğitim, beslenme danışmanlığı, özel nefes alma tekniklerini öğrenme, sigarayı bırakma ve düzenli egzersiz yapma gibi konulara yardımcı olan pulmoner rehabilitasyondur.

Kronik bronşit hastaları genellikle fiziksel açıdan daha sınırlı olabilmektedir, bu nedenle de, herhangi bir fiziksel aktiviteden kaçınılması muhtemeldir. Bununla birlikte, düzenli fiziksel aktivite, kronik bronşiti olan hastanın sağlık ve refah düzeyini artırabilmektedir. (3)

Doktorunuz ilaçlar dışında aşağıdakiler gibi başka yöntemleri de tavsiye edebilir:

 • Bisiklet sürmek gibi düzenli bir egzersiz
 • Nefes egzersizleri
 • Havayı nemlendirmeyi sağlamak için bir nemlendirici kullanmak
 • Çalışma ortamındaki akciğerleri rahatsız eden faktörleri değiştirmek
 • Temiz oksijen almak
 • Enfeksiyon geçirdiyseniz tamamen temizlendiğinden emin olmak için doktora başvurmak (4)

Kronik Bronşit Ameliyatı

Hasar gören akciğer dokusunun çıkarıldığı akciğer ameliyatı, kronik bronşit tedavisinde uygulanabilmektedir. (5)

Kronik Bronşit Belirtilerinin Önlenmesi

Vücudun Üst Bölümünü Yükselterek Uyumak: Bu yöntemle daha kolay nefes alınması sağlanabilmektedir. Ekstra yastıkla vücudun üst kısmını daha yukarda tutmak mümkün olabilmektedir. Yatarken üst bedeninizi yükseltmeye yardımcı olan birçok cihaz da bulunmaktadır. Bu cihazlarla vücudun üst kısmı belden itibaren daha yükselte tutulmaktadır. (6)

Mikropların Yayılmasını Önlemek:

 • Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın. Mikrop öldürücü jelleri de kullanabilirsiniz. Sabun ve su yoksa elinizi temizlemek için bu jellerden yararlanabilirsiniz.
 • Ellerinizi yıkamadıkça, gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
 • Öksürürken daima ağzını örtmeye çalışın. Bir doku veya gömleğe öksürerek elinizden mikropları yaymayın.
 • Soğuk algınlığı veya gribi olan insanlardan kaçının. Hastaysanız da, mümkün olduğunca başkalarından uzak durun. (7)

Sigarayı Bırakma ya da İkinci El Dumandan Uzak Durma: Nikotin ve diğer maddeler akciğer hasarına neden olabilmektedir. Sigara içmeye devam etmek kronik bronşit ataklarını sıklaştırabilmekte ve belirtilerin daha da şiddetli yaşanmasına neden olabilmektedir.

Tahriş Edicilerden Uzak Durma: Yüksek rakımdan ve yüksek nem bulunan yerlerden uzak durun. Kalın giymeye çalışın veya soğuk havalarda dışarıdayken ağzınızı ve burnunuzu bir fularla kapatın. Hava kirliliği veya polen üretiminin yüksek olduğu günlerde ise kapalı yerlerde kalmaya özen gösterin. Deodorant, böcek spreyi ve saç spreyi gibi aerosol spreyleri kullanmayın.

Bol Sıvı Tüketme: Bol sıvı tüketimi hava yollarının nemli tutulmasına ve öksürüğe neden olan mukusun yakalanmasına yardımcı olmaktadır. Her gün ne kadar sıvı içeceğinizi ve hangi sıvıların sizin için daha iyi olacağını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. (8)

Sağlık Beslenmeye Çalışmak:

 • Sağlıklı beslenmeye çalışın. Doğru beslenme, nefes almanıza yardımcı olabilmektedir.
 • Sağlıklı bir kiloda değilseniz, bir beslenme uzmanından yardım alın. Doktorunuz gerekirse vitamin ve mineral takviyeleri almanızı da önerebilir.
 • Bol sıvı tüketmeye özen gösterin. İçtiğiniz sıvının genellikle su olmasına dikkat edin. (9)

Kronik Bronşit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bronşit teşhisi ve tedavisi için başlangıç olarak, bir aile hekime ya da bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilir, gerekli görülürse, sonrasında göğüs hastalıkları uzmanına sevk edilebilirsiniz. (10)

Kronik Bronşit Nedir?

Bronşit, ciğerlere hava akışı sağlayan bronşiyal tüplerin astarında meydana gelen bir iltihaplanma durumudur. Bronşit hastaları genellikle renksiz ve yoğunlaşmış mukusla beraber öksürmektedir. Bronşit, akut olabilmekte ya da kronik bir hal alabilmektedir.

Genellikle soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle gelişen akut bronşit, oldukça yaygın olarak yaşanmaktadır. Daha ciddi bir durum olan kronik bronşit ise bronş tüplerinin astarında sıklıkla tahriş veya iltihap oluşması durumudur.

Akut bronşit, halk arasında akciğerlerin üşütülmesi olarak da bilinmektedir, ancak öksürük haftalarca devam etse de, kalıcı etkiler olmaksızın bir hafta ile 10 gün arasında iyileşme sağlanmaktadır. (11)

Kronik bronşit, akut bronşitten daha farklı sağlık koşullarına ve belirtilere sahiptir. Bronşitin bu türü kalıcıdır ve belirtiler şiddetlendiğinde hasta için oldukça yorucu olabilmektedir. Yavaş yavaş ilerleme eğiliminde olan kronik bronşit, akciğer hastalıklarına karşı dirençsiz olma ya da hava kirleticilerine ve alerjenlere uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkabilmektedir. (12)

Kronik Bronşit Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik bronşit nasıl anlaşılır? Kronik bronşit belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Sürekli öksürük (mukuslu olabilir)
 • Hırıltı
 • Düşük ateş ve titreme
 • Göğüste sıkışma
 • Boğaz ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ve tıkanmış sinüsler

Kronik bronşit belirtileri ise her yıl iki veya daha fazla kez kötüleşmektedir. Özellikle, kış aylarında daha da kötüleşme eğilimi göstermektedir. (13)

Kronik Bronşit Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Kronik Bronşit Nedenleri

Kronik bronşit neden olur? Hava yolları hasar görmesi sonucu kronik bronşit oluşmaktadır. Hava yolları, ciğerlerden içeri ve dışarı hava taşıyan tüpler ve keselerdir. Hasar uzun yıllar boyunca akciğerlerde meydana gelen tahrişten kaynaklanmaktadır. Hasar gören hava yolları şişmekte ve fazladan mukus üretmektedir. Şişkinlik havayollarının iç kısmını daha da küçültmektedir. Solunum yolları mukus nedeniyle tıkandığı için hava geçişi zorlaşmaktadır. Bu da, hırıltılı solunum ve nefes darlığına neden olmaktadır.

Sigara içmek, tahrişin en yaygın nedenidir. Diğer nedenler arasında ise ikinci el dumana maruz kalmak, hava kirliliği, kimyasal gazlar, toz ve sık akciğer enfeksiyonları yaşanması bulunmaktadır. (14)

Kronik Bronşit Nedenleri daha fazla bilgi için