Krup Hastalığı Belirtileri


Krup hastalığı nasıl anlaşılır? Krup hastalığı başlangıcı her çocukta farklı olmakla birlikte genellikle boğuk öksürükle ve ses kısıklığıyla anlaşılır. Krup hastalığının en sık görülen belirtileri şunlardır;

Öksürük

Kuru öksürük genellikle geceleri daha da kötü bir hale gelir. Şiddetli öksürük nedeniyle çocuk daha zor nefes alabilir ve bu durum onu daha çok rahatsız edebilir. Öksürüğe genellikle hırıltılı bir nefes eşlik eder.

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı genellikle soğuk algınlığının belirtilerindendir. Bu nedenle krup hastalığı ile soğuk algınlığı çok fazla karıştırılabilir. Burun tıkanıklığı başladıktan sonra hasta 12 ya da 48 saat içinde kötüleşebilir ve öksürmeye başlayabilir.

Ateş

Hafif derecedeki krup hastalığında çocuklar 38 derece ateşlenirken, şiddetli krup hastalığında çocukların ateşi 40,5 dereceye kadar çıkabilir. Ateş nedeniyle uykusuzluk başlayabilir. (1)

Dehidrasyon

Yüksek ateş çocukta susuzluğa yol açabilir. Bu dönemde çocuklara yeterince sıvı vermeye çok dikkat edilmelidir. Çocuk sıvı almadığında dehidrasyon gelişir, bu da daha ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur.

Hırıltılı solunum

Üst hava yolu daraldıkça, yüksek perdeli ve gürültülü solunum ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak çocuk daha hızlı nefes alabilir. Çocuk, nefes almakta zorlantıkça huzursuz veya endişeli olabilir. Daha hızlı ve daha çok nefes almaya çalışmak oldukça yorucudur ve çocuk için bu durum oldukça sıkıntılıdır.

Diğer belirtiler

Hastalığa neden olan virüse bağlı olarak döküntü, göz kızarıklığı ve şişmiş lenf düğümleri gibi diğer semptomlar gelişebilir. Akciğerlere giren hava akışı kısıtlı olduğu için düşük oksijen düzeyleri nedeniyle deri mavi bir renk alabilir. Derinin mavileşmesi önce el parmaklarında ve ayak tırnaklarında görülür, daha sonra kulak içi, dudak, dil ve yanağın içi de mavileşebilir. (2)

Krup Hastalığı Nedir?

Krup hastalığı nefes almayı zorlaştıran üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Hastalar özellikle geceleri sık sık öksürürler. Krup hastalarının öksürmesinin nedeni, gırtlaktaki ses tellerinin şişmesi, nefes borusunun tıkanması ve bronşların şişmesidir. Nefes alırken tiz bir ses çıkar, nefes verirken ise hırlamaya benzer sesler oluşur.

Krup hastalığı genellikle küçük çocuklarda görülür. Ciddi bir hastalık değildir ve genellikle çoğu Krup vakası evde tedavi edilebilir. (3)
Krup hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Krup Hastalığı Nedenleri

Krup hastalığı neden olur? Krup hastalığı genellikle virüs enfeksiyonları nedeniyle oluşur. Krup enfeksiyonlarının iki türü vardır: Viral ve spazmodik.

Viral enfeksiyonlar: Gırtlaktaki ses tellerini ve nefes borusunu enfekte eden virüslerden kaynaklanır. Krup hastalığına en çok neden olan virüs parainfluenza virüsüdür. Krup hastalığı soğuk algınlığı gibi başlayabilir. Fakat zamanla çocuklarda öksürük ortaya çıkar. Ayrıca nefes alırken tiz bir ses çıkarırlar. Nefes verirken sert ve gürültülü bir ses çıkar. Viral enfeksiyonlar düşük ateşe neden olabilir.

Spazmodik enfeksiyonlar: Geceleri aniden ortaya çıkan öksürükler şeklindedir. Çocukların nefes almaları zorlaştığı için uykuları bölünebilir. Aynı zamanda boğuk bir şekilde öksürebilirler. Spazmodik enfeksiyonlar nedeniyle oluşan krup hastalığında ateş pek görülmez. (4)

Krup Hastalığı Tedavisi

Krup hastalığı nasıl geçer? Krup hastalığı olan çocuklara antibiyotik, öksürük ilacı ya da ağrı kesici önerilmez. Antibiyotiklerin krup hastalığına neden olan virüsleri yok etme özelliği yoktur. Krup hastalığı tedavisinde hastalığın şiddetine göre uygulanacak yöntemler farklıdır. Ağır vakalarda epinefrin kullanılan steroidler rutin olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra kendi başına nefes almakta çok fazla zorlanan çocuklara oksijen verilebilir ve çocuklar gözlem için hastaneye yatırılabilir. (5)

Krup hastalığı için hangi doktora gidilir? Krup hastalığı üst solunum yolları rahatsızlıklarından biri olduğu için hastanelerin Kulak – Burun – Boğaz (KBB) birimlerine gidilmesi gerekir.
Krup hastalığı tedavisi hakkında daha fazla bilgi için

Krup Hastalığına Ne İyi Gelir?

Krup hastalığı bitkisel tedavisi: Krup hastalığı tedavisinde en çok kullanılan bitkiler; kekik yağı, çay ağacı yağı, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı ve evde yapılan mürver şurubudur. Bunların yanı sıra ıhlamur, papatya çayı ve adaçayı gibi bitki çayları da hem çocuğun sıvı ihtiyacını karşılamak hem de bağışıklığını güçlendirmek için çocuğa verilebilir. (6)

Krup hastalığı evde tedavi yöntemleri

  • Odada nemlendirici ya da buharlaştırıcı kullanın. Havanın kurumamasını sağlayın, böylece çocuğunuz daha az öksürecektir.
  • Evde sigara içmeyin. Sigara dumanı nedeniyle çocuk daha çok öksürebilir.
  • Çocuğun başını yüksek tutun. Çocuk 12 aylıktan küçükse yastık kullanmayın.
  • Çocuğa temiz hava aldırın. Hava soğuksa çocuğu 15 – 20 dakika boyunca dışarıda gezdirin.
  • Çocuğun sakin olmasına özen gösterin. Ağlama nedeniyle öksürük daha şiddetlenebilir ve nefes almak zorlaşabilir.(7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)