Krup Hastalığı Nedenleri


Krup hastalığı neden olur? Krup hastalığı genellikle viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle olur. Viral enfeksiyonların semptomları daha hafiftir, bakteriyel enfeksiyonlar ise daha şiddetli rahatsızlığa yol açarlar.

Viral enfeksiyonlar

Viral krup hastalığına en çok parafluenza virüsü sebep olur. Vakaların %75’ine parafluenza virüsü yol açar. Diğer viral nedenler arasında influenza A ve B, kızamık, adenovirüs ve respiratuar sinsityal virüs yer alır. Viral enfeksiyonlarda ateş, boğaz ağrısı ya da beyaz kan hücre sayısının artması nadir olarak görülür. Viral krup genellikle öksürük ve hırıltılı nefes şeklindedir.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel krup Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Hemophilus influenzae ve Moraxella catarrhalis isimli bakterilerin yol açtığı bir rahatsızlıktır.

Patofizyoloji

Krupiye neden olan viral enfeksiyon, özellikle histiyositler, lenfositler, plazma hücreleri ve nötrofiller gibi beyaz kan hücrelerinin infiltrasyonu nedeniyle soluk borusunun ve büyük bronşların şişmesine yol açar. Bu şişlikler soluk borusunun tıkanmasına neden olur. Bu da nefes alış verişlerin zorlaşmasına, gürültülü ve hırıltılı bir öksürük çıkmasına sebep olur. (1)

Krup Hastalığı Nedir?

Krup, daha çok çocuklarda ve bebeklerde görülen bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bebeğin solunum yolunu tahriş eden, nefes borusu ve gırtlak gibi bölgelerin şişmesine neden olan bir durumdur. Ses tellerinin altındaki hava yolu daraldıkça, bebekler daha zor nefes alırlar. Nefesler gürültülü ve daha çok hırıltı şeklinde çıkar.  Bebeklerin sesi özelliklerinde ağladıklarında boğuk bir şekilde çıkar.

Krup hastalığı, sonbaharda ve kış başında daha yaygın görülür. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. 3 ay ile 5 yaş arasındaki bebekler en fazla risk altında olan gruptur. Bu hastalık özellikle ilk birkaç gün içinde veya çocuğun ateşi düşene kadar bulaşıcıdır. (2)
Krup hastalığı nedir daha fazlası için

Krup Hastalığı Belirtileri

Krup hastalığı nasıl anlaşılır? Krup hastalığı başlangıcı genellikle soğuk algınlığı şeklinde kendini gösterir. Hastanın boğazında iltihap varsa hasta kesik kesik öksürebilir. Krup hastalığının en sık görülen belirtileri şunlardır;

  • Geceleri artan öksürük
  • Ateş
  • Sesin boğuklaşmsı
  • Hırıltılı nefes

Çocukların nefes borusu daha küçük olduğu için özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda semptomlar daha belirgindir. Krup belirtileri genellikle üç ila beş gün sürer. (3)
Krup hastalığı belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Krup Hastalığı Tedavisi

Krup hastalığı nasıl geçer? Yüksek ateş için asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotikler, krup hastalığına yol açan virüsleri tedavi etmek için önerilmez. Doktorlar soluk borusundaki şişliği azaltmak için deksametazon, prednizon veya prednizolon gibi steroidler reçete edebilir. Ağır krup hastalığı vakaları için, çocuklara bazen epinefrin adı verilen bir ilaç verilebilir. Bu ilaç semptomları hızlı bir şekilde azaltabilir. (4)

Krup hastalığı için hangi doktora gidilir? Krup hastaları hastanelerin Kulak, Burun, Boğaz bölümlerine gidebilirler.
Krup hastalığı tedavisi hakkında daha fazla detay için

Krup Hastalığına Ne İyi Gelir?

Krup hastalığı bitkisel tedavisi: Krup hastalarının yeterli sıvı almaları ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olması çok önemlidir. Bunun için çocuklara limon, bal ve ıhlamur gibi bitki çayı karışımları verilebilir. Bu çay çocuğun daha kolay nefes almasını sağladığı gibi hastalıkla daha iyi mücadele etmesini sağlar. Bitki çaylarının yanı sıra kekik yağı, karanfil yağı ve tarçın yağı gibi esansiyel yağların buharları da burundaki tıkanıklığı açar. Yemek yemekte zorlanan çocuğun kuvvetlenmesi için kemik suyu çorbası verilebilir. (5)

Krup hastalığı evde tedavi yöntemleri:

– Evde sigara içilmemelidir. Sigara dumanı nedeniyle çocuğun öksürüğü kötüleşebilir.

– Hijyene çok dikkat edilmelidir. Çocuğun elleri sık sık yıkanmalıdır. Antimikrobiyal sabunla çocuğun elleri ıslatılmalı, parmaklarından bileklerine kadar dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Ellerini iyice duruladıktan sonra tek kullanımlık bir havlu ile iyice kurutulmalıdır.

– Mümkün olduğunca üst solunum hastalığı olan kişilerle aynı ortamda durulmamalıdır. Hasta insanlarla doğrudan temas etmemeli, kişisel eşyaları paylaşılmamalıdır.

– Çocuğun kolayca nefes almasını sağlamak amacıyla onu 10 dakika boyuna ılık duşun yanında tutun. Çocuğu banyoda sakın yalnız bırakmayın. Duşa girmesin ama buharı solusun. Böylece burun delikleri açılacak ve daha iyi nefes alacaktır.

– Çocuğun mümkün olduğunca dinlenmesini sağlayın. Hastayken nefes almak zorlaştığı için çocuk doğal olarak kendini yorgun hissedecektir. Krup hastalığından iyileşmek için dinlenmek şarttır. Çocuk dinlenirken düz bir pozisyonda durmamalıdır. Onu bir yastık ile dengeleyin, böylece daha az öksürecektir. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)