Kum dökmeye ne iyi gelir?


Böbrek kumları ya da taşları, böbreklerinizin içinde oluşan küçük kum gibi, sert maddelerdir. Taşlar, mineral ve asit tuzlarından yapılmıştır.

Böbrek taşlarının birçok nedeni vardır ve böbreklerinizden mesaneye kadar idrar yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Taşlar, idrar yoğunlaştığında oluşur, mineraller kristalleşir ve birbirine yapışır.

Böbrek taşlarını düşürmek oldukça acı verebilir, ancak taşlar genellikle kalıcı hasara neden olmaz. Durumunuza bağlı olarak, bir böbrek taşı dökmek için ağrı kesici ilaç almak ve çok fazla su içmekten başka bir şeye ihtiyacınız olmayabilir. Diğer durumlarda (örneğin, taşlar üriner sisteme bulaşırsa veya komplikasyonlara neden olursa) ameliyat gerekebilir.

Tekrar tekrar gelişme riskiniz varsa, tekrarlayan böbrek taşı riskinizi azaltmak için doktorunuz önleyici tedaviler önerebilir. (1)

Kum dökmenin nedenleri

Böbrek taşlarının önde gelen nedeni su eksikliğidir. Taşlar, günde önerilen sekiz ila on bardak sudan daha az içenlerde yaygın olarak bulunur. Ürik asit (idrarın bileşeni) sulandırmak için yeterli su olmadığında, böbrekler içindeki pH düzeyi düşer ve daha asidik hale gelir. Böbreklerdeki aşırı derecede asidik ortam böbrek taşı oluşumuna elverişlidir.

Crohn hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, renal tübüler asidoz, hiperparatiroidizm, medüller sünger böbrek ve Dent hastalığı gibi tıbbi durumların böbrek taşlarına yol açtığı bilinmektedir. Bazı durumlarda böbrek taşlarından sudaki floridasyonun (içme suyuna florürün eklenmesinden) sorumlu olduğu da öne sürülmüştür. (2)

Kum dökmenin belirtileri

Kumlar ya da taşlar idrar yolu borularından (üreterler) aşağıya çekilene kadar semptomlarınız olmayabilir. Bu olduğunda taşlar böbreklerdeki idrar akışını bloke edebilir.

Başlıca semptom aniden başlayıp duran şiddetli ağrılardır:

  • Ağrı, karın bölgesinde veya sırt bölgesinde hissedilebilir.
  • Ağrı kasık bölgesine (kasık ağrısı) veya testislere (testis ağrısı) ilerleyebilir.

Diğer belirtiler şunları içerebilir:

  • Anormal idrar rengi
  • İdrardaki kan
  • Titreme
  • Ateş
  • Mide bulantısı ve kusma (3)

Kum dökmenin tedavisi

Çoğu böbrek taşı idrarda geçebilecek kadar küçüktür (4 mm’den daha az çapta) ve muhtemelen evde tedavi edilebilir. Ancak küçük böbrek kumları bile ağrılı olabilir, bu genellikle yalnızca birkaç gün sürer ve kum döküldüğünde kaybolur.

İlaçla tedavi

Şiddetli ağrınız varsa, doktorunuz size enjeksiyon yoluyla ağrı kesici verebilir. Hâlâ ağrı yaşıyorsanız, ikinci doz yarım saat sonra verilebilir.

İlaç da bulantı belirtileri (hasta hissetmek) ve kusmayı tedavi etmek için enjekte edilebilir. Buna antiemetik (antihastalık) ilaç denir.

Ayrıca, ağrı kesiciler, antiemetikler veya her ikisinde eve götürülmesi için bir reçete de verilebilir.

Kişisel bakım

Tuvalete giderken böbrek taşını geçene kadar beklemeniz önerilebilir. Bu idrarınızı gazlı bez veya bir tülbent ile filtreleyerek yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan başka tedavileri belirlemenize yardımcı olması nedeniyle doktorunuza analiz edebilecek kadar taş verin.

İdrarınızı renksiz hale getirecek kadar su içmelisiniz. İdrarınız sarı veya kahverengiyse, yeterince su içmiyorsunuz demektir. (4)

Kum dökme için tedavi yöntemleri

Limon suyu ve zeytinyağı: Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu geleneksel olarak safra kesesi taşlarını atmak için evde ilaç olarak kullanılır, ancak böbrek taşlarının tedavisinde de kullanılabilir. Limonlarda bulunan sitrik asit, kalsiyuma dayalı böbrek taşlarının parçalanmasına yardımcı olur ve daha fazla büyümeyi durdurur. Dört çorba kaşığı veya çeyrek fincan taze limon suyu içebilirsiniz. Eşit miktarda zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı içip bol miktarda su içiniz. Bunu günde iki ila üç defa, üç güne kadar yapın. Taşları tek bir dozda dökerseniz bu çareye devam etmeniz gerekmez.

Elma sirkesi: Elma sirkesi böbrek taşlarının dağılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan ve idrar üzerinde alkalinize edici bir etkisi vardır. İki yemek kaşığı organik elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ile bir fincan ılık suyu karıştırın. Bunu günde birkaç kez içebilirsiniz. (5)

Nar: Narların birçok sağlık faydası olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Ancak, daha özel olarak, narların tohumları ve suyu, böbrek taşları için başka doğal bir çare olarak düşünülebilir. Bu, onların ekşi ve sıkıştırıcı özellikleriyle ilişkili olabilir. Organik narları yemeyi ve taze sıkılmış nar suyu içmeyi tercih etmelisiniz.

Kereviz: Sebze biçiminde kereviz ve kereviz tohumu büyük idrar destekçileri ve böbrek tonikleridir. Kereviz tohumunun düzenli olarak baharat veya çay olarak kullanılması, böbrek taşının oluşumunu engelleyebilir. (6)

Isırgan otu: Isırgan otu çayı mevsimsel alerji semptomlarını gidermek için yaygın olarak kullanılırken, antibakteriyel özelliklere sahip güçlü bir diüretiktir. Günde iki ila üç bardak ısırgan otu çayı içmek, mineralojileri ve toksinleri böbrekler dışına atmak, mevcut taşların büyümesini durdurmak ve yenilerinin oluşumunu engellemek için faydalıdır. Üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Fasulye: Fasulye sadece lif açısından yüksek değil aynı zamanda hayvansal olmayan protein, B vitaminleri ve idrar yollarını, böbrek sağlığını iyileştiren mineraller için mükemmel bir kaynaktır. En iyi şekilde faydalanmak için onları suda pişirin. Sıvıyı süzün, soğumaya bırakın, sonra tekrar süzün. Ortaya çıkan fasulye suyu içerisinde çözülüp taşları boşaltmaya yardımcı olabilir, böylelikle böbreklerinizin genel sağlığını iyileştirmek için leziz fasulyeleri yiyebilirsiniz. (7)

Magnezyum: Çok sayıda çalışma, tekrarlayan böbrek taşlarından muzdarip kişilerin magnezyum alması durumunda kalıcı böbrek taşı sıkıntısı çekme olasılığının düşük olduğunu ortaya koymuştur. En iyi sonuç için günlük olarak magnezyum almanız şiddetle önerilir. Böylece, böbrek taşlarıyla ilişkili işaret ve semptomları en aza indirebilirsiniz.

Karpuz: Diğer sebzelerle karşılaştırıldığında, karpuz potasyum tuzlarıyla doludur. Ayrıca, hidratasyona yardımcı olan yüksek su içeriğinden oluşur. Yıllarca, doktorlar ve beslenme uzmanları karpuzu en iyi diüretik olarak gördükleri için tavsiye etmişlerdir. Böbrek taşları için doğal ilaç olarak da kullanılabilirler.

Üzüm: Üzüm, böbrek taşları için en iyi ev terapisi olarak uzun zamandır kabul görmüştür. Üzüm aşırı su maddelerine ve potasyum tuzuna sahip olduğu için benzersiz diüretiktir. Sodyum klorürün artı albumin maddesinin bir sonucu olarak, üzüm böbrek sorunlarının ortadan kaldırılması söz konusu olduğunda çok önemlidir. (8)

Fesleğen: Fesleğen yaprakları böbreklerin genel sağlığı için iyidir. 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı fesleğen yapraklarını suya karıştırın ve sabahları her gün bu karışımı hazırlayın. Taşları üriner sistemden çıkarmak için iki veya üç fesleğen yaprağı çiğnemek de mümkündür. (9)

Maydanoz: Maydanoz, vitamin A, B ve C, potasyum, bakır açısından zengindir, ayrıca böbrekleri temizlemeye yardımcı olan tiamin gibi minerallerden de zengindir. Bu temizlik maddeleri vücudun toksinlerini ve diğer zararlı maddeleri temizlemeye yardımcı olurlar. Böbrek taşlarını temizlemek ve böbreklerinizi düzgün çalışması için güçlendirmek amacıyla etkili bir çözümdür. (10)

Kepek: Kepek, tahıldan yapılmış olup böbrek taşlarından kurtulmada etkili olmaktadır. Vücudun genel olarak sağlığına yardımcı olabilecek gerekli tüm besin maddelerini içerirler. Aynı zamanda, kepek gevreği alımının düzenli olması, böbrek taşlarının oluşumuna neden olan, idrarda bulunan kalsiyum miktarını azaltmaya yardımcı olur. (11)

Domates: Domates, serum lipid oksidasyonunu ve böbrek taşı oluşumunu önleyen güçlü bir antioksidan olan likopen açısından zengindir. Domates suyu içebilir dilerseniz tuz ve biber de ekleyebilirsiniz. Taşların büyümesini önlemede faydalı sonuçlar almak için günlük olarak domates suyu içebilirsiniz. (12)