Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir


Bazı kişilerde kuru öksürük sık yaşanan bir olaydır. Kuru öksürük kısa süreli ve geçici olduğu sürece sorun değildir. Hatta kuru öksürüğün sağlıklı olduğu vücudun savunma mekanizmasının bir korunma refleksi olduğunu söyleyebiliriz.

Kuru öksürük çevresel koşullara bağlı olduğu gibi tahriş, alerji veya başka bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Kışın üşütmeden, yazınsa alerji ve tozlu ortamlardan kaynaklanabilir.

Kronik kuru öksürük genelede sigara dumanı, çevresel faktörler, alerji, geniz akıntısı veya astım, bronşitten kaynaklanabilir. Bazı kişilerde ise psikolojik veya nedensiz kuru öksürük meydana gelebilir.

Bütün bunların dışında mide reflüsü kuru öksürüğe neden olabilir. Mide ekşimesinden kaynaklanan tükürük artışı, yanma gibi nedenler de kuru öksürüğe neden olan diğer sebeplerdir.


Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kuru Öksürüğün Nedenleri

Yukarıda kuru öksürüğe neden olan bazı etkenlerden kısaca bahsettik vücudun savunma sisteminin bir tepkisi olabileceği gibi bazı hastalıkların sinyali olabileceğinin altını çizmiştik. Özetle bakacak olursak kuru öksürük nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Boğmaca (pertussis),
 • Grip,
 • Yabancı nesnenin boğaza kaçması,
 • Mycoplasma pneumonia,
 • Bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının neden olduğu yan etkiler,
 • Soğuk algınlığı,
 • Zatürre,
 • Astım,
 • Bronşit.

Fakat bunların dışında kuru öksürük aşağıdaki bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden kuru öksürüğe maruz kaldığınızda mutlaka doktorunuza görünerek altında yatan sebepleri araştırmanız gerekir.

 • Akut sinüzit,
 • Bronşektazi,
 • Bronşiolit (özellikle küçük çocuklarda),
 • Boğulma tehlikesi (özellikle çocuklarda) ilkyardım,
 • Kronik sinüzit,
 • KOAH,
 • Krup (özellikle küçük çocuklarda),
 • Kistik fibrozis,
 • Anfizem,
 • Saman nezlesi,
 • Kalp yetmezliği (konjestif),
 • Larenjit,
 • Akciğer kanseri.

Kuru öksürüğün altında her zaman illaki ciddi hastalıklar aranması gerekmez. Lakin mutlaka doktor kontrolünden geçerek sebepler belirlenmeli ve gecikmeden öksürük tedavisine başlanmalıdır.

Kuru Öksürük Nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


Kuru Öksürük Tedavisi

Doktorunuzun belirlediği tedavi metodunun yanında kuru öksürük tedavisini hızlandıracak bitkisel tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bal: Bal kuru öksürük tedavisinde asırlardır kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği olan ve birçok yapay antibiyotikten daha etkili olan bal, kuru öksürük tedavisinde ön plana çıkan en önemli tedavi metodu. Özellikle enfeksiyonlardan kaynaklanan kuru öksürüğe karşı sabah ve akşam bir kaşık bal faydalıdır. Balı süte ve yoğurda karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü çayı, solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların neden olduğu tıkanıkların giderilmesine ve bu tıkanıkların neden olduğu kuru öksürük sorunlarına karşı etkili olabilir.

2 yemek kaşığı meyan kökünü saf suda kaynatın ve 10-15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra günde 2 fincan tüketin.

Tuzlu Su: Kuru öksürük için popüler tedavi yöntemlerden bir tanesi de tuzlu su ile gargaradır. Özellikle üst solunum yollarında mukus salgısının dengelenmesine ve temizlenmesine yardımcı olan tuzlu su, iltihapların temizlenmesine yardımcı olarak kuru öksürük sorunlarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

Bir bardak tuzlu suya 2 çay kaşığı tuz karıştırarak günde 3-4 kere 20 saniye boyunca gargara yapmak kuru öksürük tedavisine yardımcı olabilir.

Buhar: Asırlardan beri kuru öksürük tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem ise buharlı tedavidir. Kaynayan suyun buharını solumak mukus ve balgamın gevşemesini sağlayarak solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olabilir.

Buhar tedavisinden maksimum derecede fayda elde etmek için çay ağacı, okaliptüs veya naneyi suya koyarak buharını içinize çekmeniz üst ve alt solunum yollarının temizlenmesini ve kuru öksürüğün tedavi edilmesini sağlayabilir.

Kekik Çayı: Kekik yüzyıllardır, hatta insanlık tarihinden beri kuru öksürük tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Kekik antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu özelliğinden dolayı enfeksiyon ve mikropların neden olduğu kuru öksürük vakalarına karşı oldukça etkilidir.

Kekiği havanda ezerek bal veya limon katarak günde iki tatlı kaşığı alabilirsiniz veya yemeklerde kullanabilirsiniz. Özellikle kronik olmayan kuru öksürüklere karşı kekik anlık rahatlama sağlayabilir.

Bal ve Biber: Karabiber veya diğer biber çeşitleri dünya mutfağında en çok kullanılan bitkilerin başında gelir. C vitamini deposu olan biber çeşitleri özellikle üşütmeden kaynaklanan kuru öksürük tedavisine karşı etkilidir.

Bir bardak suya bir çay kaşığı kırmızı biber veya karabiber koyarak kaynatın. Biberin acılığını gidermek için bir çay kaşığı bal veya birkaç damla limon katabilirsiniz. Sabah ve akşam yatmadan önce bir bardak tüketmek solunum yollarının temizlenmesine ve kuru öksürük tedavisine yardımcı olabilir.

Zencefil Nane Şurubu: Zencefil bütün öksürük tiplerine karşı etkilidir. Baharatlı zencefil özellikle akciğer mukuslarını gevşetici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Aynı zamanda balgamı yumuşatarak sökmeyi sağlar.

Ancak aşırı derecede kuru öksürük yaşıyorsanız zencefil çayını içmeden önce nane demleyerek içmenizi öneniriz.

Nane aynı zamanda öksürüğü rahatlatır. Hemen ardından zencefil çayını aldığınızda balgam sökülmesini sağlamış olursunuz.

Kuru Öksürük Tedavisi daha fazlası için

Kaynaklar

 1. dry cough
 2. Dry Coughs Guide
 3. Cough Relief: How to Lose a Bad Cough
 4. Dry cough
 5. Natural home remedies for coughs
 6. How to get instant relief from cough
 7. The Best Natural Cough Remedies

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.