Kuru zencefil çayının faydaları nelerdir?


Zerdeçal ve kakule gibi zingiberaceae botanik ailesinin üçüncü üyesi olan zencefil, Antik Hindistan, Çin ve Yunanistan mutfağında ve tıbbında oldukça popüler bir baharat olarak yıllar boyunca kullanılmıştır. Fakat zencefil bir baharattan fazlasıdır. Tıbbi özellikleri sayesinde oldukça değerli bir besin kaynağı halini almıştır. (1)

Kurutulmuş zencefil taze zencefilin kurutma işlemine uğramış halidir. Taze zencefil gövdelerinin dış kabuğu soyulur ve bir gece suda bekletilir. Tekrar yıkandıktan sonra bir hafta içinde güneşte kurutulmaya bırakılır. Sonuçta beyaz ve kurutulmuş zencefil parçaları elde edilir. Zencefilin beyaz rengi alması için kalsiyum karbonat ile kaplama yapılır bazen fakat bu oldukça gereksiz ve kaçınılması gereken bir durumdur. Bu kurutulmuş zencefiller tercihen sonrasında öğütücüden geçirilir ve toz haline getirilir. Kurutulmuş, toz zencefilin güçlü bir aroması ve keskin bir lezzeti vardır. (2)

Kuru zencefille yapılan bu çay başka malzemeler eklensin ya da eklenmesin oldukça serinletici ve sağlığa faydalı bir içecektir. Kuru zencefil çayı özellikle mide bulantısı ve kusma da dâhil olmak üzere birçok mide problemleri için oldukça etkilidir. Asya, Hint ve Arap tıbbında binlerce yıldır, iltihabı gidermek ve hafifletmek için geleneksel bitkisel bir ilaç olarak kuru zencefil çayından yararlanılmıştır. (3)

Kuru zencefil Çayının sağlığa faydaları

Kuru zencefil çayının sağlığa faydaları

Mide bulantılarına iyi gelir: Kuru zencefil mide bulantısı, soğuk terleme, baş dönmesi ve kusma gibi durumları içeren hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kuru zencefilin bu faydası özellikle hamile kadınlarda yaşanan sabah bulantılarına çare olarak kabul edilmektedir. Doğumda oluşabilecek kusurlara neden olma ihtimaline rağmen kullanılan antiemetik (mide bulantısını engelleme) ilaçların aksine, kuru zencefil çok küçük dozajlarda alındığı takdirde hem faydalı hem de oldukça güvenli olarak gösterilmiştir.

Gastrointestinal sorunlara yardımcı olur: Kurutulmuş zencefil gastrointestinal sıkıntıları rahatlatmak için geleneksel tıpta oldukça sık kullanılmaktadır. Sistemin gevşemesine yardımcı olmakta ve bağırsaktaki gazın giderilmesi için oldukça etkili hale gelmektedir. Yapılan son çalışmalarda ise, zencefilin hastalıklar için mağazalardan alınan tıbbı ilaçlardan bile daha faydalı ve önleyici olabileceği üzerinde durulmuştur.

Ateşi düşürmeye yardımcı olur: Kuru zencefil soğuk algınlığı ve gripleri tedavi ederken bu sırada yaşanan vücut ısısını düşürmek için terlemesi sağladığı için oldukça faydalıdır. Bu süreç aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bu yararlı etkiler kuru zencefilin sahip olduğu aktif bileşenlerin zengin konsantrasyonundan gelmektedir. (4)

Kanserle mücadele eder: Yapılan farklı çalışmalarda, kuru zencefilin pankreas, yumurtalık, kolon, deri, meme, prostat ve akciğer kanseri gibi kanser türlerinde kanserli hücrelerle mücadele etmek için oldukça yetenekli olduğu ortaya konmuştur. Tanınmış bazı üniversiteler tarafından yürütülen çalışmalarda, kuru zencefilin kolorektal kanser durumunda hastalıklı hücrelerin büyümesini yavaşlatmak için etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışmalarda kuru zencefilin kanser için faydalı olduğu kadar kanserli hücreler için kullanılan tipik platin bazlı kemoterapi ilacı görevi gördüğü de gösterilmiştir.

Diyabetle mücadele eder: Çalışmalar kuru zencefilin diyabet hastalığı tedavisinde önleyici bir görev görerek faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Kuru zencefilin idrar protein düzeyleri ilgili olan idrar çıkışlı diyabet komplikasyonlarında; su alımını azaltıp ve proteinüri tersine çevirerek yardımcı olabildiği gösterilmiştir. Ayrıca kuru zencefil, sinirlerdeki ve kandaki yağ seviyelerinden korunmayı sağlamaktadır.

Ülser oluşumunu engeller: Kuru zencefil bir tedavi yöntemi görevi görerek intestinal (bağırsak) ülser komplikasyonlarının üstesinden gelmek için yardımcı olabilmektedir. Helico pylori bakterisiyle bağlantılı olan ülserleri bastırmak için bilinen en iyi yöntemlerden biri zencefil ve türevlerini kullanmaktır. (5)

Beyin sağlığını korur: Bazı çalışmalar, zencefil ve kuru zencefil çayının beyindeki oksidatif stresle mücadeleye yardım etmekte; yaşa bağlı olarak oluşan beyindeki gerilime nedeniyle görülen Alzheimer, bunama ve Parkinson hastalığı gibi hastalıkların oluşmasının engellemesine iyi gelmektedir. Zencefilin sahip olduğu antioksidanlar beyin hücrelerinin tehlikelerden korunmasını sağlar, doğal ve yavaş bir yaşlanma sürecine destek olur.

İştahı düzenler: Durgun bir metabolizmaya ya da sindirim sistemine sahip olanlar için ihtiyaç duydukları besinleri almak için yeterli iştaha sahip değillerdir. Zencefil, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan yiyecekleri tüketebilmeleri için iştah sıkıntısı olan kişilere yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide asidini ve sindirim enzimlerini dengeler, böylece açlık sinyallerini ve sindirimi düzenler. (6)

Anti-inflamatuar (iltihaplanmayı engelleme) özelliğine sahiptir: Kuru zencefil etkili anti-inflamatuar özellikler ile yüklüdür. Bu nedenle, osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Eğer diz ağrılarından muzdaripseniz, birkaç kaşık kurutulmuş zencefil bile ağrıyı azaltmada etkili olabilmektedir. Ancak daha etkili sonuçlar almak için bir yıl boyunca kullanmaya devam etmenin daha doğru olduğu söylenmektedir. (7)

Solunum problemleriyle mücadele eder: Kuru zencefil çayı soğuk algınlık nedeniyle oluşan tıkanıklığın açılmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Çevresel problemler ve alerji nedeniyle oluşan solunum belirtileri için bir fincan sıcak zencefil çayını deneyebilirsiniz. (8)

Soğuk algınlığı ve grip için faydalıdır: Kuru zencefil soğuk algınlık semptomlarını tedavi etmek için mutfakta her zaman bulunan bir çare olarak bilinmektedir. Hem ham zencefil hem de kuru zencefil ile hazırlanan çay günde birkaç kez içildiğinde soğuk algınlığa oldukça faydalı olabilmektedir. Ayrıca kuru zencefil, karanfil ve ıhlamur ile hazırlanan çaylar soğuk algınlık için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca tıkanmış burunu açmak içinde kuru zencefil kullanılabilmektedir.

Metabolizmayı hızlandırır: Kuru zencefil yağ yakmak ve obezite ile mücadele etmek için termojenik maddeler içermesi nedeniyle oldukça yararlı bir hale gelebilmektedir. Vücutta depolanan yağı yakmak için metabolizmanın çalışma hızını artırmaktadır. Bu da vücut kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltmak için oldukça faydalıdır. (9)

Kuru zencefil çayı tarifi

Kuru zencefil çayının hazırlanışı

  1. Sadece kaynama noktasına gelene kadar 1 fincan suyu kaynatın.
  2. Sıcak suya yarım çay kaşığı kurutulmuş zencefil tozu ve 1 çay kaşığı bal ekleyin.
  3. İçmeden önce 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakın.

Kuru zencefil çayınıza 1 tatlı kaşığı limon suyu eklerseniz, çayınızı hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Zencefilin içinde bulunan zingiber bileşeni ile limonda bulunan pektin bileşeni bir araya geldiğinde vücutta bulunan zararlı bakterilerin büyümesini; diğer yandan kusma, ishal ve hatta ölümle sonuçlanan durumları engellemektedir. (10)

Soğuk algınlığı için kuru zencefilli yeşil çay

Malzemeler:

  • Bir parça zencefil ya da zencefil tozu
  • 1 fincan su
  • Yeşil çay

Hazırlanışı: Taze zencefili rendeleyin ya da yarım çay kaşığı kuru zencefil tozunu bir fincan yeşil çayın içine dökün. 20-30 dakika boyunca demlemeye bırakın. Sonrasında çayınızı süzün. İşlem süresi ne kadar kısa sürerse zencefil faydalarını o kadar korur. (11)

Mideyi rahatlatmak için kuru zencefil çayı

Kuru zencefil çayı içmek sadece mideyi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda mide krampları, bulantı, şişkinlik, mide ağrıları ve gaz gibi mide problemlerini rahatlamak için de oldukça yardımcı olabilmektedir.

  • Bir bardak sıcak suyun içine 1/2 çay kaşığı öğütülmüş kuru zencefil ekleyin.
  • İyice karıştırın ve 3-5 dakika boyunca demlemeye bırakın.
  • Çayı süzün ve için bal ve ya şeker ilave edin.

Bu çayı günde 2 kez içebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda mide ağrısı ve mide gazının tedavisi için de kullanılmaktadır. (12)

Kuru zencefilli cilt gençleştiren maske tarifi

Hem tüketilen hem de topikal olarak uygulanan zencefilin anti aging (yaşlanma karşıtı) faydaları bulunmaktadır. Zencefil, serbest radikallerin oluşturabileceği hasarı önlemek için 40 adet antioksidan barındırmaktadır. Bu maske aynı zamanda cilt tonunu eşitlemek ve elastikiyetini artırmak için oldukça etkilidir.

Hazırlanışı: Rendelenmiş, eşit parçaya bölünmüş zencefili ya da kuru zencefil tozunu bal ve taze limon suyu ile karıştırın. Bu maskeyi 2 haftada bir cildinize uygulayın. Ciltte 30 dakika boyunca kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Böylece parlak bir cilt için bu maske size destek olacaktır. (13)

Kuru zencefil çayının zararları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi bildirilerine göre kuru zencefil nadirde olsa bazı yan etkilere sahiptir. Eğer tavsiye edilenden daha fazla tüketilirse olası yan etkiler mide ekşimesi, ishal, ağızda tahriş ve midede rahatsızlık olarak gözlemlenebilir. Bu durumlarda zencefili tek başına tüketmek yerine yiyeceklere katmak daha iyi olacaktır. Drugs.com sitesi bilgilerine göre, kuru zencefil çayı bazı ilaçlarla beraber tüketildiğinde, düzensiz kalp atışı ve alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

Kanamalara neden olabilir: Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi araştırmalarına göre, zencefil kanın pıhtılaşma süresini uzatmaktadır; böylece kan inceltici bir özellik kazanmaktadır. Eğer kanama bozuklukları yaşıyorsanız kuru zencefil kullanmaktan kaçınmalısınız. Kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılması da kanama riskini yükseltmekte ve morarmalara yol açmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ameliyat tarihi kesinleştirildiyse ameliyattan birkaç gün önce zencefil tüketimi durdurulmalıdır. Bu tarz durumlarda doktora danışmanızda fayda vardır. Aynı zamanda herhangi bir cerrahi müdahale için de daha önceki zencefil tüketimi durumunuzdan emin olmasınız.

Kan şekerini düşürür: Eğer safra taşı rahatsızlığınız varda kuru zencefil çayı kullanmaktan kaçınmalısınız. Kan şekerini düşürücü özelliği nedenliyle aynı zamanda kullanılırsa, insülin ve kan şekeri için kullanılan ilaçlarla beraber tepkimeye girebilir; neticede hipoglisemiye neden olabilir.

2 yaş altındaki çocuklara kuru zencefil verilmesi önerilmemektedir. Çocuklarda uygun tüketim için bir doktora danışmalısınız. Maryland Üniversitesi bilgilerine göre, çocuklara yetişkinlere önerilen dozun üçte biri verilmelidir. Yetişkinler içinse, kuru zencefil tüketimi günlük olarak 4,000 mg miktardan fazla olmamalıdır. (14)

Hamilelik: Bazı raporlar hamilelikte sabah bulantıları için zencefil çayını önerilirken çocuk düşünme riskinin yükseltildiğini iddia etmiştir. Bazı insanlarda zencefil çayının foetal hormonlarını etkilemesinden korkmaktadır. (15)