Larenjit Tedavisi


Larenjit nasıl geçer? Larenjit genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşebildiği için, çoğu zaman özel bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Larenjit durumunda, yutmak çok fazla acı verici değilse, bol bol su içmeye özen göstermeniz oldukça faydalı olabilir. Su içmemeniz durumunda sıvı kaybı yaşanabilir. Hafif sıvı kaybı, larenjit sırasında baş ağrısı ve yorgunluk gibi ekstra belirtileri de tetikleyebilmektedir. Diğer yandan, kuruluk, iltihaplı olan gırtlağı daha da kötüleştirebilir. Şekersiz sakız çiğneme, tükürük bezlerini uyaracağı için gırtlağın kurumasını önlemeye yardımcı olabilir. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Larenjiti evde tedavi etmek ya da tedaviyi hızlandırmak için yapılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

Sigara içmemek: Sigara içmeyi bırakma ile birlikte ikinci el durmana maruz kalmaktan ve dumanlı, kuru veya tozlu ortamlarda bulunmaktan kaçınmaya özen gösterin.

Sıvı kaybını önlemek: Sıvı kaybını önlemek için su başta olmak üzere bol miktarda sıvı için.

Ağrı kesiciler: Baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler varsa, parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesicilere başvurabilirsiniz. Diğer yandan, ek bir bilgi olarak, 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir. (2)

Gargara: Boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olması için ılık su ve tuz ile hazırlanan gargaraları kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntem çocuklar için tavsiye edilmemektedir.

Nemlendiriciler: Mentol içerikli buharlaştırıcıları ya da hava nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerle, hava yollarını temizlemek ve yatıştırmak mümkün olabilmektedir.

Konuşmayı sınırlamak: Mümkün olduğunca konuşmamak ve yalnızca ihtiyacınız olduğunda yumuşak bir şekilde konuşmak faydalı olabilir. Ancak, fısıltı şeklinde konuşmaktan kaçınmalısınız çünkü bu gırtlağa daha fazla baskı uygulamaktadır. (3)

İlaçla Larenjit Tedavisi

Bazı durumlarda, larenjiti tedavi etmenin yolu altta yatan diğer bir rahatsızlığı tedavi etmekten geçmektedir. Altta yatan sağlık koşulları ve tedavileri için bazı örnekler şunlardır: (4)

Antibiyotikler

Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Genellikle, larenjit viral enfeksiyonlar nedeniyle oluştuğu için bağışıklık sistemini bu durumla savaşabilmektedir, ancak bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdaki durumlarda bir antibiyotik önerilebilmektedir:

 • Enfeksiyon ağırsa
 • Enfeksiyon beklendiği gibi hafiflemiyorsa
 • Bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa
 • Dalak alınmışsa
 • Kemoterapi görüyorsanız (5)

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı, mide ürettiği asit miktarını azaltmak için ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Bu durumda, genellikle antiasitlere başvurulmaktadır.

Alerjiler

Herhangi bir alerji larenjite neden olursa, alerjiniz olan maddeden kaçınmalısınız. Diğer yandan, vücudunuzun maddeye tepkisini kontrol etmek için antihistaminikler alabilirsiniz. (6)

Ses Terapisi

Sesinizi kontrol etmede zorluk yaşıyorsanız, ses tedavisine başvurabilirsiniz. Ses tedavisi, sesinizi nasıl kullandığınızı ve bunun belirtilerinize nasıl katkıda bulunabileceğini inceleyen bir konuşma ve dil terapisi türüdür. Gırtlakta daha fazla hasar oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz değişiklikler veya ses egzersizleri hakkında bilgi ve tavsiye alabilirsiniz. (7)

Larenjit Ameliyatı

Ses telleri poliplerinin ses tellerinde yaşattığı problemler çok ciddi durumlar olarak değerlendirilmektedir. Doktor, polipin kronik larenjite yol açması durumunda, ameliyatla polipin alınmasını önerebilir. (8)

Larenjit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Larenjit tanısı ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (9)

Larenjit Nedir?

Larenjit, gırtlağın aşırı, tahriş veya enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Larenksin içinde ses telleri yer almaktadır. Normalde ses telleri düzgün bir şekilde açılıp, kapanmaktadır. Böylece de, hareketleri ve titreşimleri ile ses çıkarmaktadır.

Larenjit durumunda ise ses telleri tahriş olmakta ve iltihaplanmaktadır. Sonuç olarak da, seslerin bozulmasına neden olmaktadır. Ses çok boğuk ya da çok kalın gelebilir. Bazı larenjit vakalarında ses, duyulamayacak algılanamayacak kadar kısılmaktadır.

Larenjit, kısa ömürlü (akut) veya uzun süreli (kronik) olabilmektedir. Larenjit problemi yaşayan insanlarda, çoğu geçici bir viral enfeksiyon sonucu oluşmaktadır ve genellikle de, ciddi değildir. Diğer yandan, ses kısıklığı, bazen altta yatan daha ciddi bir tıbbi durumun işareti de olabilir. (10)

Larenjit Nedir? detaylarını inceleyiniz

Larenjit Belirtileri

Çoğu durumda, larenjit başlangıcı belirtileri birkaç haftadan az sürmektedir. Daha seyrek olarak, larenjit belirtileri daha ciddi ya da uzun süreli bir nedenden kaynaklanabilir. (11)

Larenjit nasıl anlaşılır? Akut ve kronik larenjitin belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Düşük ve boğuk bir ses (ses kısıklığı)
 • Kuru olan bir öksürük (genellikle mukus içermeyen)
 • Boğazda hissedilen kuruluk
 • Boğaz ağrısı
 • Gün ilerledikçe zayıflayan ses

Bazen ses tamamen kaybedebilir ya da sadece fısıldama şeklinde çıkabilir. (12)

Larenjit Belirtileri daha fazla bilgi için

Larenjit Nedenleri

Larenks, yani gırtlak içinde ses kutusu bulunmaktadır. Ses telleri iltihaplandığında veya enfekte olduğunda şişmektedir. Bu nedenle de, ses kısıklığı meydana gelmektedir.

Larenjit neden olur? Larenjitin en yaygın nedeni, soğuk algınlığı ve gripte olduğu gibi viral bir enfeksiyondur. Diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Alerjiler
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Bronşit
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Hasar
 • Tahriş edici maddeler ve kimyasallar
 • Zatürree

Larenjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşmaktadır.

Çocuklarda, tehlikeli veya ölümcül solunum tıkanıklığına yol açabilecek larenjit oluşabilmektedir. Bu formlar şunları içermektedir:

 • Krup hastalığı
 • Epiglottitis (12)

Larenjit Nedenleri daha fazla detay için