Lupus Belirtileri


Lupus nasıl anlaşılır? Lupus, kişiden kişiye göre farklılıklar gösteren çok değişken bir hastalıktır. Birçok karakteristik belirtisi olsa da, çoğu hastanın hiçbir belirtiyi yaşamaması da çok muhtemel bir durumdur. Benzer şekilde hiçbir iki hasta benzer belirtilere de sahip değildir.

Hastalığın ciddiyeti de değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalarda belirtiler aniden ortaya çıkar ve nispeten daha ağırdır. Diğer vakalarda ise hastalık tanı konmadan önce birkaç yıl düşük seviyede kalmaktadır. Bununla birlikte çoğu hastada, tıbbi metinlerde belirtildiği gibi hayatı tehdit eden hastalığın korkutucu belirtileri asla ortaya çıkmamakta ve hastalık hafif, kolaylıkla yönetilebilir bir durumda kalmaktadır.

Lupus hastalığının öncesinden tahmin edilemez bir hastalık seyri bulunmaktadır. Bazı vakalarda belirtiler ilk akut atak tedavisinden sonra azalmaktadır. Diğer vakalarda ise remisyon (hiçbir belirtinin yaşanmadığı) dönemlerinden sonra lupus alevlenmesi ya da lupus atağı yaşanmaktadır. (1)

Lupus Başlangıcı Belirtileri

Lupus başlangıcı evrelerinde çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

  • Yorulma, zayıflık ve letarji
  • Eklem ağrısı veya şişme (hastaların yaklaşık yarısı tarafından tecrübe edilir)
  • Deri döküntüleri (beş hastadan birinde)
  • Ateş (2)

Diğer Lupus Belirtileri

Lupus vücudun birçok bölgesini etkileyebilen bir hastalıktır. Aslında, lupus ciltten kan hücrelerine, organlardan, vücudun her bölgesine etki edebilmektedir. Çoğu hasta yorgunluk, yorgunluk ve halsizlik yaşamaktadır. Lupus hastalığının etkilediği diğer bölgeler ve diğer yaygın belirtileri aşağıda tanımlanmaktadır. (3)

Ciltte Lupus Belirtileri

Lupus, her cilt tipinde döküntülere yol açabilmektedir. Cilt döküntüleri, hastaların yaklaşık olarak üçte ikisini etkilemektedir. Yanaklarda ve burunda görülen karakteristik lupus döküntüsü “kelebek döküntüsü” olarak da adlandırılmaktadır. Hastaların yaklaşık olarak beşte birinde de ağız kusurları görülmektedir.

Kurdeşen ve cilt rengindeki değişimler (ciltte açılma veya koyulaşma) de yaşanabilmektedir. Hastaların üçte birinde Raynaud fenomeni ortaya çıkmaktadır. Bu durum, parmakların stres, soğuk veya titreşime maruz kalması nedeniyle beyazımızı sonra da mavimsi bir renk alması halidir. (4)

Eklemlerde Lupus Belirtileri

Eklem ağrısı ve iltihaplanma lupusun ortak belirtilerinden biridir. Vakaların çoğunda eklem ağrısı ellerde, bileklerde ve ayaklarda görülmektedir. Sıklıkla sertlik veya şişmenin eşlik eden eklem ağrısı, sabahları daha da şiddetlidir ve günün ilerleyen saatlerinde hafiflemektedir.

Saçlarda Lupus Belirtileri

Hastalığın aktif olduğu zamanlarda, önemli miktarda saç dökülmesi veya alopesi meydana gelebilmektedir. Genellikle, saç dökülmesi geçici bir durumdur ve çeşitli çözümlerle tedavi edilebilmektedir. Bazı sıtma ilaçları ve kortikosteroidler gibi lupus ilaçları da saç büyümesine katkıda bulunabilmektedir. (5)

Tendonlarda Lupus Belirtileri

Eğer tendonlar iltihaplanırsa, bu durum parmakların sıkışmasına neden olabilmektedir. Parmakların normal şekilde hareket etmesini de engelleyebilmektedir. Lupus hastalığının tendonları etkileyerek bu tarz sonuçlara yol açması alışılmadık bir durumdur.

Kaslarda Lupus Belirtileri

Kas ağrısı, hastaların çoğunu etkileyebilmektedir. Dirsek ve boynun, diz ve kalça arasındaki kaslar en sık ağrı yaşanan kaslardır. Kas iltihabı veya şişmesi daha az yaygın olan bir durumdur ancak kalıcı kas güçsüzlüğüne neden olabileceğinden tedavi edilmesi gerektirmektedir. (6)

Akciğerlerde Lupus Belirtileri

Plevra adı verilen ince bir astar akciğerleri çevrelemektedir. Bu astarın iltihaplanması durumu, lupus hastalarının yaklaşık olarak yarısını etkileyebilmektedir. Plevra iltihaplanması sonucunda, hasta derin nefes alındığında göğüs ağrısı yaşamaktadır.

Kalpte Lupus Belirtileri

Kalbin çevresindeki kesenin iltihaplanması lupus geliştiren kişilerin yaklaşık dörtte birini etkileyebilmektedir. Bu durumun ana belirtisi, göğüs kemiğinin altındaki göğüs ağrısıdır ve göğüs ağrısı genellikle ileri eğilme ile hafiflemektedir. (7)

Böbreklerde Lupus Belirtileri

Lupus nefriti olarak adlandırılan bir durum, bazen böbrek ve nefronların zararlı maddeleri filtreleme mekanizmaları iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır.

Kanda Lupus Belirtileri

Lupus, kan hücrelerini ve sistemin kan pıhtılaşmasını etkileyebilmektedir. En sık görülen problem anemidir. Kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşıdığından, kansızlığa sahip hastalar kendilerini sıklıkla yorgun hissetmektedir. Bazı hastalarda beyaz kan hücreleri (enfeksiyona karşı savunucular) ve trombositlerin (kan pıhtılaşmasına yardım eden) seviyelerinde de azalmalar görülmektedir. (8)

Bağışıklık Sisteminde Lupus Belirtileri

Lenfadenopati veya şişmiş lenf düğümleri olarak bilinen bir durum bazen ortaya çıkabilmektedir.

Beyin ve Sinir Sisteminde Lupus Belirtileri

Beyindeki kan damarlarının iltihaplanması depresyon, nöbetler ve görme bozuklukları gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. (9)

Lupus Nedir?

Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına ve organlarına saldırdığında oluşan sistemik bir otoimmün hastalıktır. Lupus hastalığından kaynaklanan iltihaplanma eklemler, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyini, kalp ve akciğerler gibi birçok farklı vücut sistemini etkileyebilmektedir.

Lupus tanısı konması oldukça zor bir hastalıktır, çünkü belirtileri sıklıkla diğer rahatsızlıklara benzetilmektedir. Lupus hastalığının en belirgin işareti ise her iki yanakta da açılan kelebeğin kanatlarını andıran yüz döküntüsüdür. Birçok lupus vakasında görülen bir belirti olmasına rağmen, hepsinde ortaya çıkmamaktadır.

Bazı insanlar, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve hatta güneş ışığı ile tetiklenen lupus gelişim eğilimi ile doğmaktadır. Lupus hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan tedaviler belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. (10)

Lupus Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Lupus Nedenleri

Lupus neden olur? Lupus otoimmün bir hastalıktır. Yani, bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklamaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde, sistem bakteri veya virüs gibi bulaşıcı bir tehlikenin varlığını tespit ettiğinde, beyaz kan hücreleri ve antikorları göndermektedir.

Lupus hastalarında, bağışıklık sistemi tarafından salınan antikorlar, sağlıklı dokulara, hücrelere ve organlara saldırmaya başlamaktadır. Çoğu uzman lupus hastalığının birden fazla nedeni olduğunu düşünse de, hastalığın kesin nedeni henüz bulunamamıştır. Hastaları bu duruma daha duyarlı hale getiren birtakım hormonal, genetik faktörler ve çevresel faktörler olduğu düşünülmektedir. (11)

Lupus Nedenleri daha fazlası için

Lupus Tedavisi

Lupus nasıl geçer? Doktorunuz sizin için gerekli ve uygun olan tedavi planını hazırlayacaktır. Sonrasında bu tedavinin istenilen etkiyi gösterip göstermediği gözlemlenebilmektedir. Gerektiğinde tedavi yönteminin değiştirilebilmesi için hastalığın seyrini ve varsa yeni belirtileri hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Tedaviler aşağıdakileri içerebilir:

İlaçla Tedavi

  • Şişkinlik ve ağrıları azaltan ilaçlar
  • Ateşi önleyen veya azaltan ilaçlar
  • Bağışıklık sistemine yardım eden ilaçlar
  • Eklemlerin hasar görmesini azaltan veya engelleyen ilaçlar
  • Hormonları dengelemeye yardımcı olan ilaçlar
  • Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya enfeksiyon gibi lupus ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olan ilaçlar

Alternatif tedavi yöntemleri de belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bunlar tıbben onaylanmış tedaviler değillerdir. Alternatif tedaviler konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. (11)

Lupus Ameliyatı

Lupus hafif veya orta şiddette belirtilerini tedavi etmek için cerrahi kullanılmaz. Fakat kalıcı, hayatı tehdit eden böbrek hasarına sahip insanlar için düşünülebilir. Ciddi yan etkilere sahip yüksek dozda ilaçlarla uzun vadeli tedavi sürdürülmek yerine, böbrek nakli veya böbrek diyalizi yapılabilir. (12)

Lupus İçin Hangi Doktora Gidilir?

Lupus tanısı ve tedavisi için Romatoloji ve fizik tedavi uzmanlarına başvurabilirsiniz. (13)

Lupus Tedavisi fazlası için tıklayınız