Mayasıla ne iyi gelir?


Halk arasında mayasıl olarak bilinen basur ya da diğer adıyla hemoroid varislere benzeyen anüs ve alt rektumda şişmiş damarlardır. Hemoroidin bir takım nedeni vardır, ancak sebep genellikle bilinmemektedir. Bağırsak hareketleri sırasında yaşanan bir değişiklik bunu tetiklemektedir. Hemoroid rektumun (iç hemoroit) içinde bulunabilir veya anüs çevresindeki derinin altında gelişebilir (dış hemoroitler).

Hemoroid çok yaygındır. Dört erişkinin yaklaşık üçünde zaman zaman hemoroit yaşanır. Bazen belirtilere neden olmazlar, ancak diğer zamanlarda kaşıntı, rahatsızlık ve kanamalara neden olabilirler.

Bazen mayasıl bir pıhtı şeklinde oluşabilir (tromboz hemoroit). Bunlar tehlikeli değildir, ancak son derece acı verici olabilirler. Neyse ki, hemoroid tedavisinde birçok etkili seçenek bulunmaktadır. Birçok kişi ev tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle belirtilerden kurtulabilmektedir. (1)

Mayasılın nedenleri

Anüsün çevresinde veya rektumdaki damarlar genişlediğinde (kanlanırsa) hemoroid oluşur.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilirler:

 • Gebelik
 • Yaşlanma
 • Kronik ishal
 • Kronik kabızlık
 • Uzun süre oturmak (özellikle tuvalette)
 • Obezite
 • Genetik (bazı insanlar hemoroide yakalanma eğilimindedir)

Hemoroid, anüsün içinde ve üstünde oluşabilir. Anüs derisinin altında, harici olarak da görülebilirler. (2)

Mayasılın belirtileri

Hemoroid belirtileri şunlardır:

 • Anüs çevresinde aşırı kaşıntı
 • Anüs çevresindeki iritasyon ve ağrı
 • Anüsünüzün yakınında kaşıntılı veya ağrılı topak veya şişlik
 • Dışkıyı tutamama
 • Ağrılı bağırsak hareketleri
 • Bağırsak hareketi sonrası dokudaki kan

Hemoroitler ağrılı olmasına rağmen, hayati tehlike oluşturmazlar ve genellikle tedavi olmadan tek başlarına giderler. Sık sık yaşıyorsanız kan kaybından dolayı zayıflık ve solgun cilt gibi anemi belirtileri geliştirebilirsiniz, ancak bu durum nadirdir. (3)

Mayasılın tedavisi

Çoğu vakada basit önlemler semptomları hafifletirken sorun kendi başına daha iyi hale gelir. Bununla birlikte bazen ilaçlar ve hatta ameliyat gerekebilir.

İlaç tedavisi: Çoğu hemoroit ilaçlarını merhem, ped veya fitil içermektedir. Hidrokortizon gibi aktif maddeler kaşıntı ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar (doktor aksini belirtmedikçe) yaklaşık 7 günden fazla kullanılmamalıdır.

Ensizyon (kesik): Bir doktor, dış hemoroid çevresinde pıhtı oluşursa basit bir kesik yapabilir. Bu ensizyonlar genellikle etkindir. Sürekli olan kanama lastik bant ligasyonu, skleroterapi (enjeksiyon) veya pıhtılaşma gerektirebilir.

Hemoroid tedavisinde cerrahi: Hasta basit işlemlerden fayda göremediyse veya hemoroid çok büyükse ameliyat önerilir.

Bazı durumlarda, hasta işlemden hemen sonra eve gidebilirken diğerlerinde hastaneye kaldırılması gerekebilir.

Cerrahi hemoroidektomiyi (hemoroidin tamamen giderilmesini) veya organların sarkma olasılığını azaltmak için bağırsak kısmının zımbalanmasını sağlayan zımbalamayı gerektirebilir. (4)

Mayasıl için tedavi yöntemleri

Buz kompresi: Tavsiye edilen ilk ev tedavisi buzdur. Buz, kan damarlarını sıkıştırmaya, şişmeyi azaltmaya ve acil ağrı kesmenizi sağlar. Etkilenen alana bir buz torbası veya kısmen eritilmiş buzları bir bezer sarıp doğrudan yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın. Hemoroid yok olana kadar bunu günde birkaç kez yapın.

Aloe vera: Aloe vera, hemoroid tedavisinde doğanın en iyi içeriklerinden biridir. Aloe veranın antiinflamatuar ve terapötik özellikleri, hemoroid tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera hem iç hem de dış hemoroid için kullanılabilir. Dış hemoroidleri tedavi etmek için, anüsünüze biraz aloe vera jeli uygulayın ve bölgeyi yavaş yavaş masaj yapın. Bu basit çare ağrıyı hafifletir ve yanma hissini yumuşatır.

Badem yağı: Yumuşatıcı ve derin doku emilimi özellikleri ile bilinen badem yağı esas olarak dış hemoroit tedavisi için kullanılır. Pamuklu topu saf badem yağına batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Enflamasyonu nemlendirir ve hafifletir. Anüs içindeki ve çevresinde ani yanma ve kaşıntı hissini hafifletir. Bunu günde birkaç kez yapın. (5)

Elma sirkesi: Saf ve doğal elma sirkesi durumun tedavisinde son derece yararlıdır. Dış hemoroitler için pamuklu bir top alıp elma sirkesi ile ıslatın. Anında rahatlamak için doğrudan hemoroid üzerine uygulayın. Doğrudan uygulamanın bir süre ağrıya neden olabileceğini ancak bunun anında kaşıntı ve acıyı azaltacağını lütfen unutmayın. İç hemoroid için, su ile bir çay kaşığı sirke tüketmek, ağrı ve kanamadan rahatlama sağlayabilir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı mayasıl semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olan başka bir mükemmel bileşendir. Alanı yatıştıran ve rahatsızlığı azaltan antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Üstelik kan damarlarının elastikiyetini arttırarak sert dışkıların travmasını azaltır. Az miktarda zeytinyağının düzenli olarak besinlerle tüketilmesi, zeytinyağında tekli doymamış yağ asitlerinin bulunması nedeniyle bağırsak hareketinin işlevselliğini artırabilir. (6)

Limon suyu: Her sabah, boş bir karna bir çorba kaşığı zeytinyağı ve on damla taze sıkılmış limon suyuyla karıştırılan bir bardak suyu için. Su ve yağ bir iç koruma ve gastrointestinal sıvıların varlığını sağlar ve kuruluğu önler. Limon suyu gastrointestinal sistemde tarafından emilir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Alternatif olarak, limon suyunu pamuk topu yardımı ile iltihaplı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı oldukça doğal bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptiktir. Temizledikten sonra anüse katkısız hindistancevizi yağı uygulayın. Bu çareyi günde iki kez tekrarlayın ve özellikle bağırsak hareketi yaptıktan sonra uygulayın. Bu doğal çareyi mayasıl için kullanarak birkaç gün içinde daha iyi hissedeceksiniz. (7)

Lif: Tam tahıllı ürünler, belirtilerin ve kanamanın hafifletilmesinde oldukça etkili olan iyi miktarda lif içerir. Ayrıca, kolon sisteminin daha etkili çalışmasına izin verir. Lifli gıdalar, bağırsak hareketleri sırasında suyun azaltılması için dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. Bu nedenle diyetinize yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa, mısır ve buğday gibi yiyecekleri eklemeyi deneyin.

Çay: Çayda bulunan tannik asit hemoroidle ilişkili şişme ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olan doğal özelliklere sahiptir. Çıkarmadan önce çay poşetini sıcak suya birkaç dakika daldırın. Çay poşetini etkilenen bölgeye yaklaşık 10 dakika boyunca uygulamadan önce hafifçe soğumasını bekleyin. Günde 2-3 defa tekrarlayın. Soğuk ve kullanılmış çay poşetlerini 5 ila 10 dakika boyunca hemoroide uygulayabilirsiniz. (8)

Sarımsak: Hemoroit için en yararlı doğal ilaçların hiçbiri sarımsaktan başka bir şey değildir. Allicin olarak bilinen sarımsak içerisindeki bir bileşik, sarımsağa hemoroidle savaşmak için antibakteriyel özellik kazandırmaktadır. Sarımsak hemoroid daraltmada etkili değildir, çünkü bir antibiyotiktir, aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve güçlü bir antioksidandır. Hemoroid küçültmek için sarımsak kullanmanın ilk ve en basit yolu, çiğ olarak diş sarımsak yemektir.

Sitz banyosu: Bir sitz banyosu, temizlenmeye yardımcı olan, ağrıdan veya genital ve rektum alanının etrafındaki kaşıntıya yardımcı olan sığ, sıcak bir banyodur. Bu evde çare aynı zamanda hemoroidin daha hızlı iyileşmesini de teşvik eder ve herhangi bir basıncı düşürür, çünkü ılık su anüste kan akışını arttırır. Evde bu banyonun kullanılması için en iyi yol, bir sitz banyo kiti almaktır. Kit, tuvalet koltuğunuzun üzerine oturan plastik bir cihazdan oluşur. (9)

Patates: 2 patatesi yıkayın ve küçük parçalara kesin. Bir blender yardımıyla bu parçalar sıvı halde olana kadar karıştırın. Karışımı kuru hissediyorsanız, birkaç çay kaşığı su ilave edin. Karışımı temiz mendil veya ince gazlı bez bandajı üzerine yayın ve yarıya kadar katlayın. Sonrasında hemoroid üzerine yaklaşık 5-10 dakika kadar uygulayın.

Karbonat: Az miktarda karbonat ile birkaç damla su karıştırın ve bir macun oluşturun. Sonrasında enfekte olmuş cilde uygulayın. Alternatif olarak, ılık su küvetine bir miktar karbonat tozu ilave edin ve birkaç dakika boyunca bu suya oturun.

Kimyon: Biraz kimyon tohumlarını toz haline getirin. Bir toz oluşturmak için bu tozdan 1 çorba kaşığı alın ve üzerine su ekleyin. Anal bölgenize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika açık tutun. Bu çare günde iki kez tekrarlayın. (10)