Meme Kanseri Nedir?


Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Kötü huylı olan kanserli meme hücreleri çevresinde bulunan sağlıklı dokulara da yayılabilmektedir. Bu durum metastaz olarak adlandırılmaktadır.

Memede bulunan hücreler bazen değişmekte ve artık normal olarak büyümemektedir. Bu değişiklikler, atipik hiperplazi ve kistler gibi kanserli olmayan (iyi huylu) meme durumlarına yol açabilmektedir. Ayrıca intraductal papillomalar gibi kanserli olmayan tümörlere de neden olabilmektedir. Yani, memede ortaya çıkan kitlelerin hepsi meme kanserini işaret etmemektedir. (1)

Meme kanserinin vakalarının çoğunda, kanser bezlerden sütü meme ucuna taşıyan tüpler olan kanalları hizalayan hücrelerde başlamaktadır. Bu tip meme kanseri duktal karsinom olarak adlandırılmaktadır. Diğer yandan, kanser süt üreten bezler olan lobül hücrelerinde de gelişebilmektedir. Meme kanserinin bu tipi ise lobüler karsinomdur. Bu durumda, kanser çevre dokulara yayılmamaktadır, ancak yine de çevreleyen dokularda büyüme riski bulunmaktadır.

Meme kanserinin daha az görülen tipleri de mevcuttur. Bunlardan bazıları nflamatuar meme kanseri, memenin Paget hastalığı ve üçlü negatif meme kanseridir. Nadir meme kanseri tipleri ise, Hodgkin olmayan lenfoma ve yumuşak doku sarkomudur. (2)

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri nasıl anlaşılır? Meme kanseri başlangıcında, genellikle ilk fark edilen belirti göğüste kalınlaşmış doku, yumru ya da kitledir. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Regl dönemleriyle ilişkili olmayan koltukaltı ve meme ağrısı
 • Meme cildinin çukurlaşması ve kızarması
 • Meme ucu cildinin pul pul olması
 • Meme ucunda akıntı
 • Batık ya da içine göçen meme ucu
 • Meme büyüklüğünde değişiklik

Göğüste hissedilen bütün kitleler kanserli değildir, ancak kanser ciddi bir hastalık olduğu için mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. (3)

Meme kanseri belirtileri makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri neden olur? Meme kanseri, meme hücrelerinde meydana gelen değişiklikler sonucunda hücrelerin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde büyümeye başlaması nedeniyle oluşmaktadır. Normalden çok daha hızlı büyüyen hücreler zamanla birikmekte ve tümörü oluşturmaktadır. Bu sürece neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak riski artıran faktörler şöyle sıralanmaktadır:

 • Genetik yatkınlık
 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Hormonal değişiklikler
 • Alkol kullanımı (4)

Meme kanseri nedenleri ayrıntılı konumuzu inceleyebilirsiniz

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri nasıl geçer? Meme kanseri için uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri hastanın yaşına, genel sağlığına ve kanserin yeriyle büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri aşağıda sıralanmış olanları ya da bunların bir kombinasyonunu içerebilmektedir:

 • Meme kanseri ameliyatı
 • Radyasyon tedavisi
 • Kemoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Hedefli terapi
 • Palyatif bakım (5)

Daha fazla meme kanseri tedavisi için

Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Meme kanseri tanısı ve tedavisini oluşturan uzmanlıklar içinde cerrahlar, tıbbi onkologları, plastik cerrahları ve radyasyon onkologları bulunmaktadır. (6)

Meme Kanserine Ne İyi Gelir?

Meme Kanseri Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Zerdeçal oldukça güçlü bir kanserojen savaşçısıdır. Kurkumin isimli aktif bir bileşen içermektedir ve bu nedenle de kanserli hücrelere saldırmaktadır. Bu bileşen aynı zamanda antioksidan, antiinflamatuar ve hücre koruyucu özellikler sergilemektedir. Antioksidanların görevi ise serbest radikalleri ortadan kaldırmaktır. (7)

Domates: Domates likopen isimli bir kimyasal içermektedir. Bu nedenle, domates serbest radikallerle mücadele edebilmekte ve kanserli hücreleri öldürebilmektedir. Domateste bulunan likopen, anormal hücre büyümesini engellemekte ve tümörün büyümesini önlemektedir. (8)

Sarımsak: Her derde deva olan sarımsak, meme kanseriyle mücadele için de kullanılabilmektedir. Meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kükürt bileşikleri olan flavonları ve flavonolleri içeren sarımsak, kanserli hücreleri öldürebilmektedir. Meme, kolon, mide ve ağız kanseri için etkili olabilmektedir. (9)

Keten tohumu: Süper besin olarak değerlendirilen keten tohumu diyet lifleri açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte, meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceği düşünülen lignan isimli kimyasalları içermektedir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri açısından da zengin olduğu için kanserle mücadele edebilmektedir. (10)

Ispanak: Meme kanseriyle mücadele etmeye yardımcı olabilecek güçlü bitkilerden biri de ıspanaktır. Ispanak antioksidanlarla dolu oldukça besin değeri yüksek bir bitkidir. Meme kanseriyle savaşabilen antioksidan özellikli lutein isimli bir maddeyi barındırmaktadır. Aynı zamanda, serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan karotenoidler ve zeaksantin isimli maddeleri de içermektedir. (11)

Brokoli: Brokoli, meme, prostat ve serviks kanseri gibi birçok kanser türünün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir. İndol-3-karbinol olarak bilinen ve kanserle savaşan bir bileşik açısından oldukça zengindir. Bu bileşik östrojen metabolizmasını değiştirmekte ve meme tümörünün büyümesini engellemektedir. (12)

Yaban mersini: Yaban mersini, serbest radikallerle mücadele eden antioksidanları içermektedir. Ayrıca, meme kanserinin büyümesini engelleyen fitokimyasallar açısından da oldukça zengindir. Ellagic asit içerdiği için antikanserojen ve antioksidan olarak tanımlanmaktadır.

Meme kanseriyle mücadele etmek için böğürtlen, kızılcık, ahududu ve çilek gibi benzer antikanserojen özelliklere sahip diğer meyveleri de tercih edebilirsiniz. (13)

Nar: Ürolitin B gibi bileşikler içerdiği için narın meme kanseriyle mücadele etmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu bileşikler meme kanserine yol açan hormonları baskılayabilmektedir. Ayrıca, ellagic asit içerdiği için hem antikanserojen hem de antioksidandır. (14)

Ceviz: Süper bir besin olan ceviz, serbest radikallerle ve kanserli hücrelerle mücadele etmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, inflamasyonu azaltabilmektedir. Meme kanserinin büyümesini engellemek için ceviz tüketebilirsiniz. (15)

Yeşil çay: Yeşil çay, antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve meme kanseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabilmektedir. Yeşil çayın bu gücü içerdiği antioksidanlardan gelmektedir. (16)

Zeytinyağı: Yapılan bir araştırmaya göre, zeytinyağının önemli bir bileşeni olan hidroksitirosol bileşeni, postmenopozal kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olabilebilmektedir. (17)

Meme Kanseri Evde Tedavi Yöntemleri

Somon balığı: Somon balığı omega-3 yağ asitlerinden oldukça zengin olan yağlı bir balıktır. Omega-3 yağ asitleri genellikle kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Somon ayrıca B12 ve D vitaminleri açısından da oldukça iyi bir kaynağıdır. Bu özellikler genellikle kanseri önlemeye yardımcı olmaktadır. (18)

D vitamini: D vitamini eksikliğinin meme kanseri riskini artırabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, meme kanserini önlemek ve mücadele etmek için süt, yumurta ve morina balığı karaciğer yağı gibi D vitamini açısından zengin olan gıdaları tüketebilirsiniz.

Kalsiyum: Kalsiyumun, özellikle kadınlar için menopoz öncesi dönemde, meme kanseri riskini azalttığı üzerine pek çok çalışma bulunmaktadır. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında ise somon balığı, portakal suyu, badem ve yeşil sebzeler bulunmaktadır. (19)

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)