Meme Kanseri Tedavisi


Meme kanseri nasıl geçer? Meme kanseri tedavisinin seçenekleri, meme kanserinin tipine, derecesine, boyutuna ve kanserli hücrelerin hormonlara karşı duyarlı olup olmamasına bağlı olarak değişebilmektedir. Bununla birlikte, fiziksel ve zihinsel durumları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Meme kanseri hastalarının çoğunda, ameliyat, kemoterapi, hormon tedavisi ve radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Kemoterapi, hormon tedavisi ve radyasyon tedavisi meme ameliyatından önce ya da sonra yapılabilmektedir. Ayrıca tedavinin daha başarılı olabilmesi için bu yöntemlerin bir kombinasyonu da kullanılabilmektedir. (1)

Meme kanseri tedavisi daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanseri tedavisinde kullanılabilecek cerrahi yöntemler şunlardır:

Memedeki kanserin alınması (lumpektomi): Amaç göğsü korumak olduğunda ya da  geniş lokal eksizyon olarak adlandırılabilecek bir lumpektomi söz konusu olduğunda, cerrah tarafından kanserli tümör ve çevresindeki sağlıklı dokuların küçük bir kısmı alınmaktadır.

Bu cerrahi yöntem daha küçük olan tümörleri almak için kullanılmaktadır. Daha büyük boyutta olan tümörlerde ise kanserli hücreleri küçültmek için ameliyat öncesinde kemoterapi uygulanabilmektedir.

Memenin tamamen alınması (mastektomi): Bu işlem sırasında kanserli tümörün bulunduğu meme tamamen alınmaktadır. Sonrasında memenin görünümünü iyileştirmek için plastik cerrahiden yardım alınabilmektedir. Özellikle son yıllarda meme kanseri nedeniyle pek çok kadına mastektomi uygulanmaktadır. (2)

Lenf bezlerinin alınması: Eğer meme kanseri sentinel lenf bezlerine de yayılmışsa, cerrah tarafından koltuk altında bulunan ek lenf bezleri de çıkartılabilmektedir.

Her iki memenin alınması: Genetik yatkınlığı olan ve ailesinde güçlü kanser öyküsü bulunan, meme kanseri hastalarında, kanserli tek meme alındıktan sonra kanserin tekrar nüksetme riski bulunmaktadır. Bu nedenle, kontralateral profilaktik mastektomi isimli cerrahi işlem sırasında kanserli memeleyle birlikte diğer sağlıklı meme de alınabilmektedir.

Meme kanseri ameliyatlarından sonra oluşabilecek komplikasyonlar tamamen cerrahi yönteme bağlı olarak değişmektedir. Genellikle ağrı, kanama, enfeksiyon ve kol şişmesi gibi komplikasyonlar gelişmektedir. (3)

Radyasyon Tedavisi

Hemen hemen bütün kanser türlerinde radyasyon tedavinin bir parçası haline gelmektedir. İşlem sırasında radyasyon makinesi kullanılarak X-ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü ışınlar kanserli hücrelere yönlendirilmektedir. Böylece kanserili hücreler ölmekte ve büyüyememektedir. Makine ile uygulandığında dış radyasyon, vücut içine yerleştirildiğinde ise brakiterapi olarak adlandırılmaktadır.

Lumpektomi sonrasında genellikle dış radrasyon kullanılmaktadır. Kanserin nüksetme riski daha az ise lumpektomi ameliyatından sonra brakiterapi bir seçenek olarak değerlendirilebilmektedir. (4)

Kemoterapi

Kanserli hücrelerin büyümesini engellemek ve onları yok etmek için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçları içeren bu tedavi yöntemi kemoterapi olarak adlandırılmaktadır. Meme kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılma riski varsa ya da kanserin nüksetme riski söz konusu ise ameliyat sonrasında kemoterapi uygulanmaktadır.

Memede bulunan tümör eğer daha büyükse, bu tümörü küçültüp ameliyata uygun hale getirebilmek için kemoterapi ameliyattan önce de uygulanabilmektedir.

Kemoterapi aynı zamanda kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldığı zamanlarda da kullanılmaktadır. Kanseri kontrol etmek ve kanserin neden olduğu herhangi bir belirtiyi hafifletmek için kemoterapi önerilebilmektedir. (5)

Hormon Tedavisi

Meme kanserinde hormon tedavisi genellikle hormonlara duyarlı olan meme kanserini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hormonları bloke etmeyi amaçlayan bu tedavi östrojen reseptör pozitif (ER pozitif) ve progesteron reseptör pozitif (PR pozitif) şeklinde ayrılmaktadır.

Hormon tedavisi, kanserin nüksetme riskini azaltmak için ameliyattan önce veya sonra veya diğer tedavilerden sonra kullanılabilmektedir.

Hormon tedavisinde kullanılabilecek yöntemler ise şunlardır:

  • Hormonların kanser hücrelerine bağlanmasını engelleyen ilaçlar (seçici östrojen reseptör modülatörleri)
  • Vücudun menopozdan sonra östrojen yapmasını engelleyen ilaçlar (aromataz inhibitörleri)
  • Yumurtalıklarda hormon üretimini durdurmak için cerrahi veya ilaçlar (6)

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (7)

Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Meme kanseri tanısı ve tedavisini oluşturan uzmanlıklar içinde cerrahlar, tıbbi onkologları, plastik cerrahları ve radyasyon onkologları bulunmaktadır. (8)

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan ve oldukça yaygın olarak görülen bir kanser türüdür. Nadir de olsa erkeklerde de görülen meme kanseri, kadınlarda kanser ölümleri arasında en başta gelmektedir. Bununla birlikte, erken teşhis ile birlikte tedavisi mümkün olabilmektedir. (9)

Meme kanseri nedir? Daha fazla bilgi için tıklayın

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri nasıl anlaşılır? Normal meme görünümünde ya da dokusunda fark edilen değişiklikler dikkate alındığında, meme kanseri başlangıcındayken teşhis edilebilmektedir. Oluşabilecek bazı değişiklikler arasında ise meme dokusunun kalınlaşması, yumru, meme ucunda akıntı, meme derisinin çukurlaşması, ağrı ve diğer anormal gelen koşullar bulunmaktadır. (10)

Meme kanseri belirtileri hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri neden olur? Meme kanseri, memede bulunan hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümeye başlaması nedeniyle birikterek kanserli kitleyi oluşması sonucunda meydana gelmektedir. Meme kanseri riskini artıran faktörler arasında ise temelde genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler ve yaşam tarzı faktörleri bulunmaktadır. (11)

Meme kanseri nedenleri makalemize göz atabilirsiniz

 

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)