Mide Ağrısı Nedir?


Mide ağrısı oldukça en yaygın olarak yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Her yaştan insanı etkileyebilen mide ağrısı hem erkekler hem de kadınlarda sıklıkla yaşanmaktadır. Hayatın herhangi bir evresinde kişiyi etkileyebilen bu sağlık problemi, hafif olabileceği gibi bazı durumlarda şiddetli bir hal de alabilmektedir.

Mide ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda sürekli devam ettiği için kronikleşebilmektedir. Kronik mide ağrısı sabit olabilmekte veya diğer mide problemlerinden kaynaklanabildiği için gidip gelebilmektedir.

Geçici olan ve ara sıra görülen mide ağrısı, muhtemelen gaz, mide yanması ve hazımsızlık gibi hafif mide problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, vücut için uygun olmayan bir yiyeceğin yan etkisi olarak da yaşanabilmektedir. (1)

Daha ciddi bir neden yüzünden mide ağrısı çeken hastalar genellikle beraberinde kusma, iştahsızlık, kanlı ishal, mide rahatsızlığı, idrar ve göğüs asiditesi, midede yanma hissi gibi problemlerle karşılaşmaktadır.

Mide ağrısını önlemeye yardımcı olabilecek bazı önlemler arasında, uyumaya yakın zamanlarda ağır ve sindirimi zor yiyecekleri tüketmekten ziyade hafif ve kolay sindirilebilir yiyeceklerin tercih edilmesi, kızarmış ve baharatlı gıdalardan kaçınılması, yemeklerden hemen sonra herhangi bir fiziksel aktivitenin yapılmasının önlenmesi bulunmaktadır. Zihni rahat tutmak için kaygı, korku, zihinsel stres, öfke, açgözlülük ve endişe de kaçınılmalıdır. (2)

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrısı nasıl anlaşılır? Mide ağrısı bütün karın bölgesinde hissedilmemektedir. Sadece midede hissedilmekte olan bu ağrı genellikle kramplar, şişkinlik, gaz, bulantı ve kusma gibi fark edebilecek en yaygın belirtilerden bazılarıyla birlikte yaşanmaktadır. Çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununu işaret etmeyen bu durum, nedenine bağlı olarak diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Çoğu zaman, bir tuvalet rutini problemi nedeniyle oluştuğu düşünülen mide ağrısı, bağırsak hareketliliğinden sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Bununla birlikte, kabızlık ve ishal gibi bir problemle birlikte oluşan mide ağrısından tuvalete çıkmak oldukça zor olabilmektedir.

Bazen mide ağrısı başlangıcı çok sık yaşanabilmektedir. Bu ağrı kolay kolay geçmeyen ya da zonklayan bir ağrı şeklinde kendini hissettirebilmektedir. Öte yandan, bazen midenin sadece bir bölümünde hissedilen keskin, ani bir ağrı da olabilmektedir. Bu durumun ciddi bir sağlık sorununun işareti olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle de hemen bir doktora başvurmakta fayda vardır. (3)

Mide Ağrısı Belirtileri detayı için bakabilirsiniz

Mide Ağrısı Nedenleri

Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Gıda zehirlenmesi, gastroenterit ve gastrit
 • İrritabl bağırsak sendromu ve Crohn hastalığı gibi uzun süreli tıbbi durumlar
 • Hazımsızlık
 • Bir idrar yolu enfeksiyonu
 • Karında çekilmiş bir kas
 • Menstrüel kramplar

Bazı durumlarda, midedeki keskin, ani ve şiddetli ağrı, tedavi edilmezse tehlikeli olabilecek ciddi bir sorundan kaynaklanabilmektedir:

 • Apandisit
 • Mide ülseri
 • Safra taşları
 • Böbrek taşı (4)

Daha fazla Mide Ağrısı Nedenleri için

Mide Ağrısı Tedavisi

Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısı çoğu zaman kendi kendine geçmektedir. Örneğin, gaz ya da hazımsızlık nedeniyle oluştuysa, zaman içinde düzelecektir. Diğer yandan, daha ciddi olması durumunda tedavisi nedenine bağlı olarak değişmektedir.

Örneğin, mide ağrısının irritabl bağırsak sendromu gibi bir neden sonucu ortaya çıktığı düşünülüyorsa ve keskin, şiddetli, ani bir ağrı yaşanıyorsa, hemen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bazı durumlarda, doktor ağrıyı hafifletmek için ilaç reçete edebilmektedir. Ayrıca, yaşam tarzı değişiklikleri de durumu kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

Safra taşı, böbrek taşı veya apandisitten şüpheleniyorsanız, hastane tedavisine ihtiyacınız olacaktır. (5)

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ağrısı teşhisi ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanına (dâhiliye) başvurabilirsiniz. (6)

Mide Ağrısı Tedavisi detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Zencefil: Zencefil, hem antioksidan hem de antiinflamatuar özellikler sunmaktadır. Bu nedenle, sindirim sürecini düzenleyebilmekte ve dolayısıyla da mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, mide asidini dengesini korumaya da destekçidir. (7)

Rezene: Hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrısı için rezene tohumları etkili olabilmektedir. Diüretik, ağrı azaltıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için hızlı bir rahatlama sağlayabilmektedir. Gaz ve şişkinlik gibi diğer hazımsızlık belirtilerini de hafifletmektedir. (8)

Papatya: Papatya, ağrıyan bir mideyi yatıştırmanın yanı sıra, sindirim sistemindeki kasları da rahatlatabilmektedir. Karın ağrısı hazımsızlıktan kaynaklanıyorsa, papatya oldukça etkili olabilmektedir. Ayrıca, antiinflamatuar, antioksidan ve sedatif özelliklere de sahiptir. (9)

Karbonat ve limon: Karbonat vücudun pH dengesini eski haline getirerek enfeksiyonlarla mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece, mide ağrısına yol açan şişkinlik ve gaz da hafifletilebilmektedir. Limon ise serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan kaynağıdır. (10)

Nane: Nane mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilen bir bitkidir. Nanenin kaslara müdehale edebilen antispazmodik etkisi, gazın neden olduğu ağrıyı hafifletmeyi sağlayabilmektedir. Ayrıca, sindirim sürecini de iyileştirebilmektedir. (11)

Elma: Elma, mide ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Mide ağrısını hafifletebilme yeteneği olan elma, sindirim sistemi için gerekli olan lif açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. Tüketildiği zaman ağrının şiddetlenmesi engellenebilmektedir. (12)

Muz: Muz mide ağrısını doğal olarak önlemeye yardımcı olan yumuşak bir yiyecek çeşididir. Bağırsak hareketine yardımcı olmakta ve mide ağrısının ana nedenlerinden biri olan kabızlıktan kurtulmaya destek olmaktadır. (13)

Tarçın: Tarçın mide ağrısını engellemeye yardımcı olan oldukça etkili bir bitkidir. Güçlü bir antioksidan olan tarçın, sindirim sistemini harekete geçirmekte ve düzgün çalışmasına destek olmaktadır. (14)

Kekik: Kekik mide problemlerini yatıştırmaya yardımcı olabilen bir bitkidir. Mide ağrısına ve kramplarına yol açan gazın rahatlatılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca, sağlıklı sindirim sistemini de desteklemektedir. (15)

Mide Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi gaz veya hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Elma sirkesinin antibiyotik özelliği mideyi rahatlatmakta ve sindirimi iyileştirmektedir.

 • Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan ılık suyla karıştırın.
 • Bir çorba kaşığı bal ekleyin.
 • Bu içecek birkaç saatte bir mide ağrısı yok olana kadar içilebilmektedir. (16)

Yoğurt: Yoğurt, midenin genel sağlığını desteklemektedir. İçerdiği iyi bakteriler sayesinde yoğurt, sindirimi geliştirmekte ve hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrısını hafifletmektedir.

Durumunuzda iyileşme görene kadar günde birkaç kez sade, şekersiz yoğurt yiyebilirsiniz. (17)

Pirinç suyu: Mide ağrısı problemi yaşanması durumunda daha yumuşak ve hafif yiyecekler yenmesi daha doğru olacaktır. Pirinç suyu, mide astarının iltihaplanmasını hafifletebilen ve mide ağrısını dindirebilen yumuşak bir besindir.

 • Yarım fincan beyaz pirinci iyice yıkayın.
 • 6 su bardağı su kaynatın ve içindeki pirinci ekleyin.
 • Tamamen piştiğinde suyu süzün ve soğumasını bekleyin.
 • Bir buçuk tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Sıcak pirinç suyunu yavaşça yudumlayın. (18)

Sıcak kompres: Isı, mide ağrısı hafifletebilecek oldukça etkili ve basit evde tedavi yöntemidir. Sıcaklık dolaşımı artırmakta ve sindirim sürecini hızlandırmaktadır.

 • 5-10 dakika boyunca karın üzerine bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi yerleştirin. En iyi sonucu elde etmek için, ısıtma cihazını karnınızın üzerine uzatın. Bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz.
 • Günde en az iki kez 15 ile 20 dakika boyunca sıcak bir banyo veya duş keyfi de mide ağrısını gidermeye yardımcı olabilmektedir.

Mide ağrısının üç günden fazla sürmesi, aynı zamanda, ateş ve baş ağrısı gibi belirtilerin yaşanması durumunda, doktora başvurulması en doğrusu olacaktır. (19)