Mide Ağrısı Tedavisi


Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ülseri gibi daha ciddi bir nedenle ortaya çıkmayan mide ağrısı, genellikle yaşam tarzı değişiklikleriyle kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Diğer yandan, bu çabaya rağmen uzun bir zaman dilimi boyunca devam etmiş olan mide ağrısının tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Mide ağrısı için uygulanan tedavi belirtilere bağlı olarak değişebilmektedir. Hem ilaçlarla hem de yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte mide ağrısını iyileştirmek mümkün olabilmektedir. (1)

İlaç Tedavisi

Mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olması için kullanılabilecek ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Gaz giderici ilaçlar: Mide ağrısı hazımsızlık ve gaz sıkışması nedeniyle oluşuyorsa, gaz giderici ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bağırsaklardaki gazı azaltmaya yardımcı olarak mideyi de rahatlatmaktadır.
 • Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar: Mide asidi mide ağrısını tetikleyebilmektedir. Bu durumda, H-2 reseptör blokerleri olarak adlandırılan ilaçlar mide asidini dengelemeye yardımcı olabilmektedir.
 • Proton pompa inhibitörü: Proton pompası inhibitörleri, asit salgılayan mide hücrelerindeki asit pompalarını kapatarak ve asit üretimini azaltmayı amaçlayarak çalışmaktadır. (2)
 • Prokinetik ilaçlar: Prokinetik ajanlar, midenin daha hızlı boşalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mideyi boşaltmayı amaçlar ilaçlar: Midenin tam olarak boşalmaması sonucu oluşan mide ağrısının yaşanması durumunda, doktor tarafından metoklopramid ilaç reçete edilebilmektedir. Diğer yandan, bu ilaç mide ağrısı çeken herkes için uygun değildir, pek çok yan etkiye neden olabilmektedir.
 • Düşük dozlu antidepresanlar: Trisiklik antidepresanlar ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar, bağırsak ağrısını kontrol eden nöronların aktivitesini inhibe etmeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Mide ağrısının mide ülseri gibi daha ciddi bir durumdan kaynaklandığı düşünüyorsa, daha ayrıntılı bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Özel diyetlerin mide ülserini önleme veya tedavi etmede çok az etkisi olduğu düşünülmektedir. Tedavi seçenekleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • İlaçla tedavi: pylori nedeniyle oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler dâhil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Farklı ilaçların kombinasyon halinde kullanılması da gerekebilir.
 • Tedavide bazı değişiklikler: Artrit ilacı, aspirin veya diğer antiinflamatuar ilaçlar, tedavinin mide ülseri üzerindeki etkisini azaltabileceği için hafifçe değiştirilebilir.
 • Asidi azaltma: Antiasit tabletleri gastrik suları içindeki asit içeriğini azaltmak için kullanılabilmektedir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Sigara bırakma da dâhil olmak üzere, bazı yaşam tarzı değişiklikleri mide ülserinin belirtilerini hafifletebilir. Sigara, midenin doğal savunma mekanizmalarına etki ederek iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. (4)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişikliklerinin mide ağrısı tedavisinde oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Doktorunuz, mide ağrısını kontrol etmenize yardımcı olmak için bazı yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

Diyet tarzı değişiklikleri ve yeme alışkanlıklarında yapılan bazı farklılıklarla mide ağrısı belirtilerini kontrol altına almak mümkün olabilmektedir:

 • Daha küçük öğünleri yiyin, ancak daha sık yemek yiyin: Midenin boş olması da bazen mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle, düzenli beslenmek de genel mide sağlığı için önemlidir.

Yanlış yeme alışkanlıkları nedeniyle oluşan mide ağrısını engellemek için daha küçük öğünlerle daha sık beslenmek en doğrusu olacaktır. Böylece mideye gereğinden fazla stres yüklenmemektedir.

 • Mide ağrısını tetikleyen gıdalardan uzak durun: Yağsız ve baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, kafein ve alkol gibi bazı yiyecek ve içecekler mideyle ilgili ağrıları tetikleyebilmektedir.
 • Yavaş yavaş yiyin ve iyice çiğneyin: Yiyecekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek için kendinize bir zaman tanıyın. (5)

Stresi Azaltmak

Stres bazı insanlarda mide ağrısını tetikleyebilmektedir, bu nedenle, hayatınızdaki stresi azaltma teknikleri öğrenmek faydalı sonuçlar verebilmektedir. Stresi azaltmak için hobiler ve spor gibi seçeneklere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, gevşeme ve yoga gibi stresle mücadele edilmesini sağlayan teknikleri de öğrenebilirsiniz. (6)

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ağrısı teşhisi ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanına (dâhiliye) başvurabilirsiniz. (7)

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, çoğu zaman mide kramplarını veya karın içindeki donuk ağrıyı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bununla birlikte, herkesin zaman zaman yaşayabileceği mide ağrısı genellikle kısa ömürlüdür ve altında yatan neden de ciddi değildir.

Mide ağrısının şiddetli olması ise endişe edici olabilmektedir. Ağrı aniden ve beklenmedik bir şekilde başlıyorsa, özellikle de belli bir alanda yoğunlaşıyorsa, acil tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir. (8)

Mide Ağrısı Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrısı nasıl anlaşılır? Mide ağrısı bütün karın bölgesinde hissedilmemektedir. Sadece midede hissedilmekte olan bu ağrı genellikle kramplar, şişkinlik, gaz, bulantı ve kusma gibi fark edebilecek en yaygın belirtilerden bazılarıyla birlikte yaşanmaktadır. Çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununu işaret etmeyen bu durum, nedenine bağlı olarak diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Çoğu zaman, bir tuvalet rutini problemi nedeniyle oluştuğu düşünülen mide ağrısı, bağırsak hareketliliğinden sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Bununla birlikte, kabızlık ve ishal gibi bir problemle birlikte oluşan mide ağrısından tuvalete çıkmak oldukça zor olabilmektedir.

Bazen mide ağrısı başlangıcı çok sık yaşanabilmektedir. Bu ağrı kolay kolay geçmeyen ya da zonklayan bir ağrı şeklinde kendini hissettirebilmektedir. Öte yandan, bazen midenin sadece bir bölümünde hissedilen keskin, ani bir ağrı da olabilmektedir. Bu durumun ciddi bir sağlık sorununun işareti olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle de hemen bir doktora başvurmakta fayda vardır. (9)

Mide Ağrısı Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Mide Ağrısı Nedenleri

Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Gıda zehirlenmesi, gastroenterit ve gastrit
 • İrritabl bağırsak sendromu ve Crohn hastalığı gibi uzun süreli tıbbi durumlar
 • Hazımsızlık
 • Bir idrar yolu enfeksiyonu
 • Karında çekilmiş bir kas
 • Menstrüel kramplar

Bazı durumlarda, midedeki keskin, ani ve şiddetli ağrı, tedavi edilmezse tehlikeli olabilecek ciddi bir sorundan kaynaklanabilmektedir:

 • Apandisit
 • Mide ülseri
 • Safra taşları
 • Böbrek taşı (10)

Mide Ağrısı Nedenleri daha fazla bilgi için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)