Mide asidine ne iyi gelir?


Aşırı mide asidi veya hiperasitlik, mide asidi hacmi normalden yüksek olduğunda veya pH normalden daha düşük olduğunda daha asidik bir gastrik sekresyona neden olur. Aynı zamanda hiperchlorhydria olarak da bilinir. Mide ve çevresindeki yapılar, özofagus ve duodenum asit salınımındaki değişikliklerle başa çıkabiliyorsa fark edilmeden geçebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla asidik bir mide olarak tanımlanan semptomlara neden olur. Buna yanan bir göğüs veya karın ağrısı, bulantı, yetersizlik veya kusma, mide şişkinliği de dâhildir. Bu semptomlar gastrit, peptik ülser veya asit reflüsü gibi durumlarda görülür. (1)

Mide asidinin nedenleri

Hepimiz, bazen belli yiyecek ve içecekle ilişkili olarak, asit reflüsü yaşayabiliriz. Hastalığa yol açan tekrarlayan asit reflüsü başka nedenlere ve risk faktörlerine sahiptir ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH veya GORD) olarak adlandırılır.

Gastroözofageal reflü hastalığı, bazen bilinmeyen nedenlerle (idiyopatik) her yaştan insanda görülür. Genellikle nedeni yaşam tarzı faktöründen kaynaklanabilir, ancak bunun daima önlenemeyen nedenlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

GERD’nin böyle bir nedeni bir hiatal (ya da hiatus) fıtıdır. Bu anatomik bir anormalliktir, diyaframdaki bir delik midenin üst kısmının göğüs boşluğuna girmesine, bazen GÖRH’ye yol açmasına izin verir.

Gebelik, bazen iç organlara ekstra basınç uygulanması nedeniyle asit reflüsü sebebidir.

Diğer risk faktörleri daha kolay kontrol edilir ve genellikle aşağıdakiler de dâhil olmak üzere değişen yaşam biçimine veya beslenme sorunlarına doğrudan bağlıdırlar:

 • Obezite
 • Sigara içmek (aktif veya pasif)
 • Yüksek tuz alımı
 • Düşük diyet lifi alım miktarı
 • Düşük seviyede fiziki egzersiz
 • Astım, kalsiyum kanal blokerleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, sedatifler ve antidepresan ilaçlar da dâhil olmak üzere ilaçlar.

Bireyler belirli yiyecek ve içeceklerle bir ilişki rapor edebilir, ancak araştırmalar gastroözofageal reflü hastalığı ile alkol, kahve veya çay alımı arasında herhangi bir bağlantı olmadığını göstermektedir. (2)

Mide asidinin belirtileri

Bu semptomlardan herhangi biriyle karşı karşıya kalırsanız, mide asidi dengesizliğiniz olabilir:

 • Yemek yedikten sonra sıradışı bir “doluluk” hissi
 • Yemeklerden hemen sonra şişme, yanma ve gaz
 • Kronik Candida enfeksiyonları
 • Saç kaybı
 • Hazımsızlık, ishal ve / veya kabızlık
 • Rektum etrafında kaşıntı
 • Çoklu gıda alerjileri ve mide bulantısı
 • Sindirilmeyen gıdalar
 • Zayıf, soyulmuş ve kırık tırnaklar

Düşük mide asidinin belirtileri (hipokloridriyum olarak bilinen bir durum) fazla mide asidininkini taklit eder. Bu nedenle, herhangi bir mide semptomuna başlamadan önce, düşük mide asidinden mi, fazla mide asidinden mi rahatsız olduğunuzu bilmek önemlidir.

Mide asidinin tedavisi

Mide asidi üretimini düzenleyen diyet yönetimi sadece orta derecede bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, diyet semptomları azaltmaya ve aşırı mide asidine neden olan durumların başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri, gastrit, peptik ülser ve asit reflü gibi durumların genel tedavisinde de yararlı olabilir.

 • Çoğu durumda, tetikleyici gıdalar ve tahriş edici maddelerden kaçının – alkol, kafeinli içecekler, gazlı içecekler, korunmuş ve baharatlı gıdalar tahriş edicidir.
 • Yağlı gıdaların gastrik asit salınımını arttırdığı bilinmektedir ve bu nedenle sınırlı olmalıdır.
 • Gazsız gıdalar burun delinmesi sırasında asitli mide içeriğinin regürjitasyona neden olabilir.
 • Sakız ve tütün çiğnemek tetikleyicidir.
 • Tek bir büyük yemek yerine gün boyunca küçük yemekler yiyin.
 • Yemekten sonra hemen uzanmaktan ve uyumaktan kaçının.
 • Yemek yedikten sonra orta derecede aktivite, aşırı mide asidi ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabilir ancak egzersiz ve yoğun bir aktiviteden hemen sonra bir yemekten kaçınılmalıdır.
 • Gastrik asit sekresyonunu arttırdığı için sigara içilmesi durdurulmalıdır. (4)

Mide asidi için tedavi yöntemleri

Fesleğen yaprağı: Fesleğen yapraklarının yatıştırıcı ve yağmacı özellikleri asitliğin, gazın ve mide bulantısının anında rahatlamasını sağlayabilir. Asit rahatsızlığının ilk işaretinde sadece fesleğen yapraklarını yiyin. Onları iyice çiğnemeye dikkat edin. Başka bir seçenek, bir fincan suda 3-5 fesleğen yaprağını birkaç dakika kaynatın. Bu fesleğeni balla tatlandırabilirsiniz. Yine de süt eklemeyin. Sık sık yudumlayın.

Tarçın: Tarçın sindirim sağlığınız için iyidir. Doğal bir antasit gibi çalışır ve mide gazını gidermeye yardımcı olur. Bir bardak suya yarım tatlı kaşığı tarçın tozu ekleyin. Kaynatın ve birkaç dakika dinlenmesine izin verin. Bu tarçınlı çayı günde iki ila üç defa içebilirsiniz. Çorbanıza veya salatanıza tarçın tozu da ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi: Doğada asidik olmasına rağmen, elma sirkesi alkalize edici bir etkiye sahiptir. Böylece, mide asiditesini tedavi etmeye yardımcı olur. Bir veya iki çay kaşığı çiğ filtrelenmemiş elma sirkesini, bir bardak suya karıştırın. Günde bir veya iki kez için. Ayrıca yemeklerden önce de içebilirsiniz. (5)

Muz: Muz zengin bir potasyum kaynağıdır ve midenizdeki asit üretim seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Meydana gelen belirli bileşenler mide içeriğini aşırı asit üretiminin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan midenizdeki mukus üretimini arttırmaya destek olur. Lif içeriği yüksek olduğundan, sindirimi hızlandırarak asiditenin tekrarını önlemek için oldukça etkili bir hale gelmektedir.

Süt: Süt, asit birikmesini önleyen ve üretilen aşırı asidin absorbe edilmesine yardımcı olan yüksek miktarda kalsiyum içerir, böylece asitlik belirtilerini azaltır. Soğuk olması, asit reflü sırasında hissedilen yanma hissinin anında rahatlamasını sağlar. (6)

Aloe vera: Aloe mide rahatsızlığı için yatıştırıcı olduğu için mide ekşimesinde anında rahatlama sağlayacaktır. Aloe vera suyunu yudumlayabilirsiniz. Özofagusa ortaya çıkan iltihaplanmayı azaltır. Yemek yemeden önce yarım bardak aloe vera suyunun içilmesi önerilir.

Meyan kökü: Ayrıca, asit reflüsü tedavisinde son derece yatıştırıcı ve yararlı olan meyan kökünün çayını içebilirsiniz. Mideden gelen asitlerden koruyan özofagusta astar ince bir mukus tabakası oluşur.

Karbonat: Bir bardak suya ½ çay kaşığı karbonat ilave edin ve için. Midede oluşan asidite etkisini nötralize etmede çok yardımcı olur. Ancak tuz içeriği yüksek olduğu için kronik mide yanması için kullanmadığınızdan emin olun. (7)

Zencefil: Zencefil asitliğin tedavisinde oldukça doğal ve etkili bir çaredir. Aslında, vücudu asitlikten uzak tutmak için her yiyecek maddesine zencefil eklenmesi önerilmektedir.

Anason tohumları: Anason tohumlarıyla birlikte kaynatılmış su, asitliğin tedavisinde harika fikirdir. Karışımın bir süre bekletilmesine ve daha sonra, asitliği tedavi etmede etkinliğini artırmak için bir çay kaşığı bal eklenmesine dikkat edin.

Meyveler ve kuruyemişler: Asitlik tedavisinde badem, salatalık, limon, limon suyu, karpuz ve muzlar da doğal kaynaklı ev ürünleri olarak önerilir. (8)

Badem: Sade ya da yemekten sonra 3-4 badem çiğnemek asit reflü tedavisinde etkili bir yoldur. Çiğ, kavrulmuş veya tuzlanmış olanları un benzeri bir maddeye indirinceye kadar çiğnemek gerekir. Bu, midede asitlerin üretimini yatıştırmakla yükümlü olan badem yağlarını serbest bırakır.

Rezene tohumu: Rezene tohumlarını çiğnediğinizde (günde birkaç kez) sadece nefesinizi tazelemekle kalmaz aynı zamanda mide asidi üretimini de kontrol eder. Ayrıca 1 fincan kaynar suyun üzerine 2 çay kaşığı rezene tohumu ekleyerek bitki çayını hazırlayabilir, 10 dakika beklettikten sonra süzüp içebilirsiniz. Asit reflüsünde etkili bir şekilde yardım eder.

Lahana suyu: Lahana suyu da asit reflü için doğal bir çare olarak kullanılabilir. Bunun nedeni, sadece mide ekşimesi için değil diğer sindirim problemlerini için de hafifletici antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıdır. Tek yapmanız gereken taze bir lahanayı meyve suyu sıkacağı veya bir blenderde öğütmektir (2 havuç ile karıştırabilirsiniz). Sabahın erken saatlerinde (başka bir şey yemekten önce) bu meyve suyunun 1/2 su bardağını için. Bu mide ekşimesini önleyecektir. (9)

Elma: Elmalar, midenin pH seviyesini dengeleyen tartarik ve malik asit içerir. Aynı zamanda pektik, uygun sindirimi sağlayan doğal bir lif kaynağıdır. Yani sağlık denince elmanın akla gelmesi çok doğrudur, özellikle de mide yanması söz konusu olduğunda. Saldırıya maruz kaldıysanız hemen elmanızdan 5 ısırık alın.

Turşu suyu: Turşu ve meyve suları mide yanması üzerinde hızlı hareket eder. Sirke içeriği, birkaç dakika içinde mide pH düzeylerini nötralize etmeye yardımcı olur. Turşu ve özellikle hamile olan ve emziren kadınlar için asit reflü semptomlarını bir kenara atmakta mükemmeldir. (10)

Kimyon tohumu: Kimyon tohumları, büyük bir asit nötrleştiricidir ve sindirime yardımcı olarak mide ağrısını hafifletir. Bir miktar kavrulmuş kimyon tohumlarını ezin, bir bardak suya koyun veya bir çay kaşığı kimyon tohumunu bir fincan haşlanmış suda çalkalayın ve her yemekten sonra için.

Karanfil: Yıllar geçtikçe, karanfiller, geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda’da sindirim bozukluklarını tedavi etmek için belirgin bir yere kavuştu. Karanfil doğasında gaz gidericidir, böylece gastrointestinal sistemde gaz oluşumunu önler. Biberlik fasulye veya gaza neden olan gri yiyecekleri pişirirken karanfil ekleyin. (11)

Hardal: Hardal, minerallerle dolu ve sirke şeklinde zayıf bir asit içeren alkalin bir besindir. Çiğ hardalın tüketilmesi biraz zor olabilir, ancak alkalin nitelikleri nedeniyle boğazınızda artan asidi nötralize etmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı kaliteli sarı hardalı yiyin veya bir bardak suyla birlikte yiyin. (12)

Papatya: Asit reflüsü nedeniyle oluşan rahatsızlığın tedavisinde yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu bilinen faydalı bir bitkidir. Ne yazık ki, bu çay FDA tarafından düzenlenmemektedir. Böylece, elde ettiğiniz çayın organik olarak yetiştirildiğinden emin olun. Bu, kalitesini ve güvenliğini sağlamak içindir. (13)